Reklamı kapat

Uzmanlar Endişelendirdi: Altın 4. Çeyrekte Bu Diplerde Olabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
1 görüntülenme
Uzmanlar Endişelendirdi: Altın 4. Çeyrekte Bu Diplerde Olabilir!

Bir değerli metal firmasına göre altın ve gümüş, Kasım ayında önemli artışlar kaydetti, ancak ABD para politikasının son derece sıkı kalması beklendiğinden, değerli metaller 2023’te zorlu bir yolla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Analistler altın için 4 yılın dibini bekliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD TÜFE’nin ardından altın fiyatları güçlü bir performans gösterdi. Bu da değerli metal için bit umut ışığı oldu. Bununla birlikte, İngiliz araştırma firması Metals Focus’taki analistler, 2023 fiyat tahminlerinde, ortalama altın fiyatlarının gelecek yıl %10 düşeceğini öngörüyor. Bu doğrultuda, dördüncü çeyrekte 4 yılın en düşük seviyesi olan yaklaşık 1.500 dolara inmesini bekliyorlar.

Analistler, gümüş için 2023’te ortalama fiyatta %17’lik bir düşüş tahmin ediyorlar. Bu nedenle gümüş konusunda daha da karamsar bir görüşe sahipler. Analistler, gümüş fiyatlarının dördüncü çeyrekte 16,50 dolar civarında dibe vuracağını öngörüyorlar. Analistlere göre, güçlü temellere rağmen, gümüşün altından gelen taşkınlıktan etkilenecek.

Altın

“Altın ve gümüş, bu yüzden düşüşe geçecek”

Analistler, Federal Rezerv’in para politikasının ve bunun ABD doları ve tahvil getirileri üzerindeki etkisinin yeni yılda altın ve gümüş için en büyük ters rüzgar olmaya devam edeceğini söylüyorlar. Bu bağlamda analistler raporda şu değerlendirmeyi yapıyorlar:

Ekonomi şüphesiz zayıflayacak. Ancak, ABD’deki işsizlik ve sıkı işgücü piyasaları için tarihsel olarak düşük bir başlangıç ​​noktasıyla, politika yapıcıların her halükarda şahin olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu kaçınılmaz olarak genel anlamda varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturacaktır. Daha yüksek nominal getirilere ek olarak, eninde sonunda düşen enflasyon reel faizleri daha da yükseltecek. Bu yüzden altın ve gümüş, muhtemelen düşüşe geçecek.

Altın

“Değerli metaller, portföylerde hala önemli bir rol oynayacak”

Piyasa beklentileri son birkaç ayda nispeten tutarlı. Ayrıca, Fed Fonları oranının gelecek yıl %5,00 civarında zirve yapmasına yönelik beklentiler var. Metals Focus, altın ve gümüş fiyatlarının 2023’e kadar mücadele etmesi bekliyorlar. Bununla birlikte, değerli metallerin yatırımcıların portföylerinde hala önemli bir rol oynayacağını öngörüyorlar. Analistler ayrıca, altın ve gümüşün hisse senedi ve tahvil piyasalarından daha iyi performans göstermesini bekliyorlar.

Altının bu yılki en düşük noktasında bile, fiyatlar iki yılın en düşük seviyesi olan 1.618 dolara düşerken, değerli metal S&P 500’ü önemli ölçüde geride bıraktı. Şimdi bile, geniş hisse senedi piyasaları 4.000 puanlık çarpıcı bir mesafeye yaklaşırken, bu yıl hala %17’den fazla düşüşte. Analistler, portföylerin yeniden yapılanmasında altını orta vadede gevşemek için bir çeşitlendirici olarak dahil etmesini beklemiyor.

Altın

“Düşük fiyatlar, fiziksel talebi desteklemeye devam edecek”

Metals Focus ayrıca düşük altın fiyatlarının fiziksel talebi desteklemeye devam etmesini bekliyor. Ayrıca, bunun da 2023’e kadar fiyatlar için istikrarlı bir zemin oluşturacağını tahmin ediyor. İngiliz değerli metaller firması, zayıf endüstriyel talebin değerli metal üzerinde baskı oluşturması nedeniyle gümüşün altından daha düşük performans gösterdiğini düşünüyor. Çünkü, endüstriyel kullanımlar, gümüş talebinin %50’den fazlasını oluşturuyor. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Faiz beklentilerinin zaten mevcut gümüş fiyatlarına dahil edildiği iddia edilebilir. Ancak, altın ve gümüş gibi sıfır getirili varlıkları elde tutmak için yatırım gerekçesi, reel faiz artışları meydana geldiğinde zorlayıcı olmaktan uzaktır. Aynı zamanda, gümüşün endüstriyel nitelikleri, tedarik zinciri kesintilerinden ve artan durgunluk endişelerinden etkilendiği anlamına geliyor. İlki hafiflese bile, küresel ekonomi henüz yavaşlama endişelerinden kurtulamadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

'2023'te Patlama Yapabilir' Denilen 9 Altcoin Bunlar!
‘2023’te Patlama Yapabilir’ Denilen 9 Altcoin Bunlar! Geçen yıl, çoğu kripto para analisti 2022’de Bitcoin’in altı hanelere ulaşacağını tahmin ediyordu. Bu hedefler Mayıs ayından bu yana tozlu raflarda. FTX’in iflası da bir süre daha ortada kalacaklarını doğruladı. 2023’e yaklaşırken, artık merkezsiz borsa (DEX) ve...
Buğra Çağlar 3 hafta önce