Dünyaca Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler Yakında Kırılabilir!

Dünyaca Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler Yakında Kırılabilir!
Dünyaca Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler Yakında Kırılabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Faiz oranları yükseliyor ve ABD doları 2002’den bu yana en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor. Altın piyasası ise bunlar karşısında göreli güç gösteriyor. Bir piyasa analistine göre, şimdi altın satın almak için taktiksel bir zaman.

“Powell, ne şahin ne de güvercin”

MKS PAMP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, son araştırma notunda, artan ekonomik risklerin altını çiziyor. Bu kapsamda risklerin, altının 1.660 dolar civarında sağlam bir zemin bulmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, Çarşamba günü, faiz oranlarını 75 baz puan daha yükseltti. Daha sonra, ABD merkez bankasından gelen ekonomik projeksiyonlar, federal fon oranının 2023’te %4,6 civarında zirve yapacağının sinyalini verdi. Faiz oranlarını artırmaya devam eden Fed, büyüme tahminlerini düşürdü. ABD ekonomisi bu yıl %0,2 ile %1,2 olan Haziran ayındaki tahminlerin altında büyüyecek. Basın toplantısı sırasında Powell, merkez bankası enflasyonu düşürmeye odaklanırken tüketicilere ekonomik acının ufukta olduğu konusunda uyardı. Nicky Shiels, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, sadece 45 dakikada yeni haftalık düşüşler ve ardından zirveler gördü. Bir süredir FOMC gününde olmayan bir şey oldu. Powell ne şahin ne de güvercindi. Ancak, kasvetliydi. Daha fazla acı olacak ve yumuşak bir iniş giderek olası görünmüyor. Fed’in artırımlarının hızından bahsetmiyorum bile. Açık bir şekilde enflasyon konusunda açık bir politika hatasına işaret ediyor.

Altın

“Biri havlu attığında, altın geri dönüş yapacak!”

Shiels, değerli metalin sevilmemesi ve yazın büyük bölümünde sürekli sağlam satışlar görmesini de ele alıyor. Bu nedenle düşüş eğilimindeki spekülatif pozisyonların artık altının lehine çalışabileceğini de sözlerine ekliyor. Altının çok fazla dövüldüğünü ve Fed’in aşırı oranlı faiz artırımlarına karşı daha bağışık hale geldiğini kaydediyor.

Shiels, Wall Street Journal’ın 20 Eylül tarihli “Altın, Cennet Halini Kaybetti” şeklindeki manşetinin, altın yatırımcıları arasındaki ruh halinin ne kadar acımasız olduğunu gösterdiğine dikkat çekiyor. Buradan hareketle şu yorumu yapıyor:

İroni, baş sayfadaki ölüm öpücüğüne benziyor. Ancak biri havlu attığında (altın boğaların sonuncusu pes ettiğinde) altın geri dönüş yapacak. Bu WSJ manşeti/makalesi altına pek fayda sağlamıyor. Ancak, 2015’te (1. Fed zammından hemen sonra) çok benzer ön sayfa makaleleri vardı. Ardından altın, bir boğa piyasasına girdi.

Altın

“Altın, şu an çok düşük değerde”

Altın fiyatları, Çarşamba günkü iki yılın en düşük seviyesinden sağlam bir sıçrama yaptı. Ancak, Cuma günü sert düştü. Bununla birlikte, Shiels, altının yakın vadede 50 dolar yukarı itmek için yeterli ivmeye sahip olduğunu söylüyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Bu FOMC’nin özellikle güvercin bir oyun değiştirici olduğunu düşünmüyoruz. Yani, Fed pivotu görünmüyor. Ancak, sadece ABD doları genelindeki duyarlılık/pozisyon bu yılki artışlar için aşırı değerli. Ayrıca, tam olarak fiyatlandı. Benzer şekilde, duyarlılık/pozisyon daha da arttı. Altın ise şu an çok düşük değerde.

Altın

“Altının yükseliş için yeri var, ancak…”

Shiels’e göre, altının yükselmek için yeri var. Ancak, piyasanın sürdürülebilir bir ralli için temel bir değişiklik görmesi gerektiğini kaydediyor.

Altının gelecekteki ekonomik sıkıntıları daha fazla önemsemesi için yeni kötü haberler gerekiyor. Putin’in Ukrayna’daki savaşını desteklemek için güçlerin ‘kısmi seferberliğini’ ilan ettiği jeopolitikte bir tırmanış, tek başına altın fiyatlarında patlamaya yol açmayacak. Çünkü, geri dönüştürülmüş eski bir kötü haber.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dünyaca Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler Yakında Kırılabilir!