Altın Analisti: Fiyatların Bu Seviyeleri Görmesini Bekleyin!

factors influencing gold price
factors influencing gold price
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, Kuzey Amerika seansının erken saatlerinde 1.776 dolar bölgesine düşüşünü tersine çevirdi ve art arda üçüncü gün için pozitife döndü. Ancak bu Perşembe başlarında dokunduğu haftalık zirvelerin altında kaldı. Piyasa analisti Haresh Menghani’ye göre, şu anda 1.780-83 dolar bölgesi civarında seyreden piyasalardaki riskten kurtulma dürtüsü, güvenli liman değerli metal için arka rüzgar gibi davranan kilit bir faktör oldu.

“DXY’nin toparlanması altın gibi dolar cinsinden emtianın kazanımlarını sınırladı”

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, yatırımcılar, Çin Evergrande’nin borç krizinden kaynaklanan potansiyel bulaşma endişeleriyle gergin durumda. Ağır borçlu şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 2,6 milyar dolarlık emlak paketinin başarısız olduğunu belirtti. Ancak, Evergrande’nin 260 milyon dolarlık tahvilin vadesini üç aydan fazla uzattığına dair haberler üzerine piyasa tepkisi şimdiye kadar sınırlı kaldı. Ayrıca Çinli yetkililer, sektördeki sorunların tam bir krize dönüşmesini beklemediklerini söylediler.

Altın

Analist, ABD dolarında üç haftanın en düşük seviyesinden iyi bir toparlanmanın etkisiyle, dolar cinsinden emtianın önemli kazanımlarının sınırlandığını ifade ediyor. Dolar, ABD Hazine faizlerindeki artış sayesinde bir miktar destek aldı. Aslında, gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvillerinin faizi, Fed’in erken sıkılaştırma beklentileriyle birlikte %1,67’ye, yani Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu durum, en azından şimdilik, getirisiz altının yukarı yönlü potansiyelini sınırlamaya neden olan başka bir faktör olarak görülüyor.

Yatırımcılar, 2022’de olası bir faiz artırımı olasılığını değerlendiriyor

Zayıflayan ekonomik aktivite belirtilerine rağmen, piyasa katılımcıları Fed’in sürekli yüksek enflasyonu kontrol altına almak için daha agresif politika önlemleri almak zorunda kalacağına ikna olmuş görünüyor. Spekülasyonlar, Fed başkanı Randal Quarles’ın, gelecek yıl gerilemesi muhtemel olan yüksek enflasyon karşısında faiz oranlarını yükseltmeye başlamanın erken olacağı yönündeki yorumlarından etkilenmemiş görünüyor. Öte yandan yatırımcılar, 2022’de olası bir faiz artırımı olasılığını değerlendiriyor.

Altın

Ekonomik verilere gelince, ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, 15 Ekim’de sona eren haftada 296 binden 300 bine ılımlı bir artış beklentisinin aksine, 290 bine geriledi. Bu durum, DXY üzerinde çok az etkisi olan ve Eylül’deki 30,7’den bu ay 23,8’e düşerek, beklenenden daha zayıf gelen Philadelphia FRB İmalat Endeksi’ni dengelemeye büyük ölçüde yardımcı oldu. Perşembe günkü ABD ekonomik raporu, mevcut ev satış verilerinin yayınlanmasını da içeriyor, ancak analist, bunun altın fiyatlarına herhangi bir destek vermesini olası bulmuyor.

Altın fiyatı teknik görünümü

Piyasa analisti Haresh Menghani’ye göre, teknik açıdan bakıldığında, altın boğalar yeni bahisler koymadan önce hala 1.800 dolarlık birleşme sınırının ötesinde istikrarlı bir hareket bekleyebilir. Analist, bahsedilen (handle) kulpun, teknik olarak önemli 100/200 günlük SMA’ları içerdiğini ve bunların kesin olarak temizlenmesi durumunda, ek kazançlar için zemin hazırlayacağını belirtiyor. Haresh Menghani, teknik analizinde şu seviyelere dikkat çekiyor:

Bir sonraki ilgili sınır, 1.808-1.810 dolar bölgesinin yakınında belirlendi ve bunun üzerinde altının, 1.832-1.834 dolar ağır arz bölgesine meydan okumaya yönelik momentumu hızlandırmaya hazır olduğu görülüyor.

Altın

Analist, öte yandan, herhangi bir anlamlı geri çekilmenin 1.775 dolarlık alanın yakınında iyi bir destek bulmasını muhtemel görüyor ve bazı takip eden zayıflıkların altın fiyatlarını 1.763-1.760 dolar bölgesine geri çekebileceğini hatırlatıyor. Analist, değerlendirmesine şu yönde devam ediyor:

Bahsedilen destek seviyelerinin savunulmaması, kısa vadeli herhangi bir pozitif önyargıyı ortadan kaldıracak ve agresif teknik satışları teşvik edecektir. Bu durum da, altın fiyatı sonunda 1.723-1.721 dolar bölgesi civarında Eylül ayının en düşük seviyelerine doğru düşmeden önce 1.750 dolar destek bölgesini açığa çıkaracaktır.

XAU
Altın fiyatları için izlenecek seviyeler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Analisti: Fiyatların Bu Seviyeleri Görmesini Bekleyin!

Yorumlar kapalı.