“Tünelin Sonundaki Işık Göründü!” Altın Analistleri Açıkladı

“Tünelin Sonundaki Işık Göründü!” Altın Analistleri Açıkladı
“Tünelin Sonundaki Işık Göründü!” Altın Analistleri Açıkladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın için zor bir hafta oldu. Piyasa son yedi yılın en uzun günlük kayıp serisini yaşadı. Böylece, fiyatlar Mart ayından bu yana en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Altın konusunda düşüş eğilimindeyim, ancak…”

Altın fiyatlarının yakın vadede daha da düşme potansiyeli var. Bununla birlikte, bazı analistler tünelin sonunda bir ışık olduğu konusunda iyimser. Değerli metal Cuma günkü seansı mütevazı kazançlarla tamamlayarak dokuz günlük kayıp serisine son verdi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma günkü kazançlar, ABD NFP verilerinin ardından altın fiyatlarının yedi ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından geldi. Ancak bazı analistlere göre, hayal kırıklığı yaratan ücret artışı ve değişmeyen işsizlik oranı, Fed’in önümüzdeki ay faiz oranlarını değiştirmeden bırakması için alan sağlıyor.

Moor Analytics’in kurucusu Michael Moor, altın piyasasının düşüş düzeltmesinde kalmasına rağmen, kritik aşağı yönlü tükenme seviyelerini test ettiğini söylüyor. Dolayısıyla bunun bazı yatırımcıları piyasanın yükseliş potansiyelini araştırmaya sevk edeceğini belirtiyor. Potansiyel ticareti yönetmenin bir yolunun da iki vadeli kontratta long pozisyon almak olduğunu sözlerine ekliyor. Tavsiye, işlem kârlı hale geldiğinde bir pozisyonu tasfiye etmek ve diğerinin çalışmasına izin vermek olacak. Moor, ikinci pozisyonun durdurulacağını veya potansiyel bir rallinin düzeltmenin sona erdiğini teyit edebileceğini kaydediyor. Moor, 1.826 doların altında, 1.796 dolarda başka bir büyük tükenme seviyesi gördüğünü de sözlerine ekliyor. Bu bağlamda Moor, şu açıklamayı yapıyor:

Eğer bu seviye tutarsa ve bir ralli görürsek, bu yeni bir long vadeli yükseliş yapısının başlangıcına işaret edebilir. Altın konusunda düşüş eğilimindeyim. Tüm teknik veriler her şeyin daha aşağıya işaret ettiğini gösteriyor. Ancak bu tükenme seviyeleri yatırımcıların piyasayı test etmesi gereken yerler.

Altın

Fed faizleri ‘daha uzun süre daha yüksek’ tutacak mı?

Aynı zamanda, birçok analist tahvil getirilerinin zirveye ulaşıp ulaşmadığını görmek için bekliyor. Bu yüzden de altın konusunda nötr kalmaya devam ediyor. Sabit gelir analistleri, tahvil getirilerinin, Fed’in faiz oranlarını artırmayı bitirmiş olsa bile, öngörülebilir gelecekte hala kısıtlayıcı bölgede tutacağı beklentileri tarafından yönlendirildiğine dikkat çekiyor. Birçok analist, 10 yıllık tahvillerin %5’e ulaşmasını bekliyor. Tahvil getirilerinin daha da yükselmesi için yer olmasına rağmen, bazıları zirveye ulaştığını söylüyor. OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Edward Moya, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bence bu son istihdam rakamlarının, ABD ekonomisi için olabildiğince iyi olduğu oldukça açık. Tahvil piyasalarında yaşananlar göz önüne alındığında kurumsal Amerika’nın zorlanmaya başlaması sadece bir zaman meselesi…Yükselen faiz oranları nedeniyle ekonominin pek çok bölümü tıkanacak.

Altın

ABD ekonomisi resesyona doğru mu ilerliyor?

Bu arada, uzun vadeli tahvillerdeki yükseliş getiri eğrisinin dikleşmesi anlamına geliyor. Bazı analistler, bunun ABD ekonomisinin resesyona doğru gittiğinin bir başka güçlü göstergesi olduğunu belirtiyor. Birçokları tahvil piyasasındaki satışları hala normal olarak görüyor. Bazıları da geçen yıl İngiliz tahvil piyasasındakine benzer bir kriz için çok şey gerektiğini söylüyor. Capital Economics’in baş piyasa ekonomisti Jonas Goltermann yayınladığı bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Son üç ayda devlet tahvillerinde yaşanan satışlar, finansal istikrarsızlık riskleri ve maliye politikasının görünümüne ilişkin rahatsız edici soruları gündeme getiriyor. Tahvil getirilerinin yükselme hızı potansiyel olarak endişe vericidir. Çünkü piyasa işleyişinin bozulmasına ve tahvil fiyatlarını düşüren ve oynaklığı artıran zorunlu satışların kendi kendini güçlendiren bir döngüsüne neden olabilir.

Altın

Altın için artan birçok yükseliş faktörü var”

Edward Moya, önümüzdeki hafta gelecek enflasyon verilerinin altın için kısa vadede bir miktar destek sağlamasının mümkün olduğunu söylüyor. Moya, düşük enflasyon verilerinin Fed’in faiz oranlarını artırmayı tamamladığına dair beklentileri artıracağını belirtiyor. Ayrıca, bunun da tahvil getirilerindeki baskıyı bir miktar hafifleteceğini kaydediyor. Moya altın fiyatlarında 1.800 dolara kadar düşme potansiyeli görüyor. Bununla birlikte, artan piyasa risklerinin mevcut fiyatı cazip bir giriş noktası haline getirdiğini ifade ediyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Kısa vadede, tahvil getirileri yükselse bile altın için burada bir alım fırsatı olduğunu düşünüyorum. Bu kadar çok ekonomik belirsizlik varken, altın için artan birçok yükseliş faktörü var.

Gelecek haftanın veri ve olay gündemi

  • Çarşamba: ABD ÜFE, Eylül ayı FOMC toplantı tutanakları.
  • Perşembe: ABD TÜFE, Haftalık işsizlik başvuruları.
  • Cuma: Michigan Üniversitesi ön tüketici duyarlılığı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Tünelin Sonundaki Işık Göründü!” Altın Analistleri Açıkladı