3 Analist: Altın Aralık 2022 Öncesinde Bu Korkutan Seviyeleri Görebilir!

Fundamental Daily Gold Price Forecast 1280x720 1
Fundamental Daily Gold Price Forecast 1280x720 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cuma günü açıklanan ABD NFP verileri beklentinin altın kalmasına rağmen, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl taperinge başlayacağına dair beklentilerin devam etmesi nedeniyle altın fiyatları, Pazartesi günü hafif düştü. Yazının yazıldığı sıralarda spot altın %0,1 düşüşle 1.754 dolara, ABD altın vadeli işlemleri ise %0,1 düşüşle 1.754,30 dolara geriledi. Kriptokoin.com olarak altının bundan sonraki hareketine ilişkin analistlerin değerlendirmelerini sizler için derledik.

“Altın piyasası, bir sonraki adıma ilişkin sorunları belirlemekte büyük güçlük çekiyor”

Altın fiyatlarına ilişkin görüşlerini paylaşan IG Market analisti Kyle Roda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Maaş bordrosu verileri, Fed’in taperinge başlamasını engellemeyecek. İşgücü sıkıntısı daha yüksek ücret baskılarını besliyor ve bu, enflasyonu daha da kötüleştirebilir. Bu da eninde sonunda devreye girmek zorunda kalacakları anlamına geliyor.

Altın

Kıymetli metal, yaygın teşvikten kaynaklanan enflasyona ve para biriminin değer kaybetmesine karşı bir önlem olarak görülüyor. Fed’in taperinge başlaması, altının cazibesini azaltarak, bu iki koşulu bertaraf edebilir. Kyle Roda, değerlendirmesinde şu hususa dikkat çekiyor:

Altın piyasası, bir sonraki adıma ilişkin sorunları belirlemekte büyük güçlük çekiyor. Benim kişisel önyargım olumsuz, ama şu anda bir aralıkta sıkışıp kaldık.

“Altının 2022 sonundan önce 1.500 dolarda istikrar kazanması muhtemel”

Fed, geçen ay istihdam artışındaki yavaşlamaya rağmen önümüzdeki ay ekonomiye verdiği desteği azaltmaya başlayabilir. Cuma günkü veriler, ABD tarım dışı maaş bordrolarının Eylül ayında ekonomistlerin 500.000 olan tahmininin altında 194.000 iş artışını gösterdi. Bu arada, işsizlik oranı %4,8 ile 18 ayın en düşük seviyesine geriledi ve ücret artışları hızlandı. Altının 2022 sonundan önce 1.500 dolarda istikrar kazanmasının muhtemel olduğunu belirten OCBC Bank ekonomisti Howie Lee, bir notta şu yorumu yapıyor:

Bu enerji krizi ve zayıf Eylül tarım dışı maaş bordroları karşısında, değerli metal hala 1.800 doların altında işlem görüyor. Altın boğalar arasında çok az inanç var.

Altın

Altın fiyatı 1.800 dolar ile sınırlı kaldı

Altın vadeli işlem piyasaları için CME Group’un ön verilerine göre, açık pozisyon Cuma günü sadece 720 kontrat artarak önceki günlük düşüşü kısmen tersine çevirdi. Aynı doğrultuda, hacim yaklaşık 97,5 bin kontrat arttı. Piyasa analisti Pablo PIOVANO, altın fiyatlarının Cuma günü çok dalgalı bir seansa girdiğini ve sonunda seansı marjinal kayıplarla ve hakim konsolidasyon aralığında kapattığını belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hareket, artan açık ilgi ve hacmin ortasında gerçekleşti ve bu menzile bağlı temanın çok yakın vadede devam etmesine izin verdi. Bu arada, değerli metal 1.800 dolar ile sınırlı kalmaya devam ediyor.

Altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Analist: Altın Aralık 2022 Öncesinde Bu Korkutan Seviyeleri Görebilir!