BMO: Dikkatli Olun, Altın Aralık ve 2022’de Bu Seviyelerde!

Cropped 1549510429RTR2QCHN scaled
Cropped 1549510429RTR2QCHN scaled
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın piyasası 1.800 doların altında yeni bir işlem aralığında takılı kalmaya devam ediyor ve bir Kanada bankası yılın son çeyreğinde değerli metal için çok fazla olumlu haber görmüyor. BMO Capital Markets analistlerinin altın ve gümüş fiyatları için güncellenen tahminlerini ve değerlendirmelerini Kriptokoin.com olarak sizler için hazırladık.

“Tapering gerçekleşene kadar değerli metallere karşı dikkatli olmakta fayda var”

BMO Capital Markets, altın ve gümüş için fiyat tahminini bir kez daha düşürdü. Perşembe günü yayınlanan bir raporda analistler, Federal Rezerv’deki yeni bir şahin tutumun değerli metalleri bu yılın geri kalanında ve önümüzdeki dönemde baskılayacağını söylüyor:

Enflasyon değer zincirlerinden geçerken, çeşitli merkez bankaları ya destekleyici para politikasını kaldırmaya başladı ya da en azından bu yolculuğa çıktı. Buna Federal Rezerv de dâhil. Negatif reel getiriler, makro varlıkların emtialardan hızlı bir şekilde yeniden tahsis edilmesini engellese de, tapering gerçekleşene kadar değerli metallere karşı dikkatli olmakta fayda var.

Altın

Bankanın en son tahminlerine bakıldığında, bu yıl altın fiyatlarının ortalama 1.781 dolar civarında olduğunu düşünürsek, gerçekleşmenin analistlerin önceki tahminleri olan 1.803 dolardan %1 düşük gerçekleştiği görülüyor. Aynı zamanda BMO, altın fiyatlarının 2022 ortalaması için 1.669 dolar olan önceki tahminlerini %1 düşüşle revize ederek, fiyatların 1.656 dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Banka’nın gümüş fiyatları tahminlerinde bakıldığında ise, fiyatların bu yıl ons başına ortalama 25,10 dolar civarında olduğu dikkate alındığında, bir önceki tahminleri olan 25,9 dolara göre %3 düşük gerçekleştiği görülüyor. Banka, 2022 yılına kadar, gümüş fiyatlarının bir önceki tahmine göre %2 düşüşle yaklaşık 24,90 dolar olmasını bekliyor.

BMO analistlerine göre, altın şu ana kadar iyi bir şekilde ayakta kaldı

BMO bu konuda biraz daha karamsar hale gelse de altın ve gümüş gibi değerli metallerin “düştüğünü ama tükenmediğini” kaydediyor. BMO analistleri, Federal Rezerv’in 2008 mali krizinden sonra para politikalarını normalleştirmeye başlamasıyla fiyatların önemli bir zemin kaybettiği için altın piyasasının 2013 performansını tekrarlamasını beklemediklerini söylüyorlar:

Altı ayda yaklaşık %30’luk fiyat düşüşünün yaşandığı 2013’teki rezil tapering nöbetiyle karşılaştırıldığında, altın şu ana kadar iyi bir şekilde ayakta kaldı. İlk çeyrekte özellikle Kuzey Amerika’da görülen önemli ETF çıkışlarına ve yıldan önce tapering beklentisine rağmen. Sonunda, altından uzaklaşmak için agresif bir dönüş için ezici bir neden görmüyoruz.

Gümüşe bakıldığında ise, Kanada bankası değerli metal için hala uzun vadeli bir potansiyel görüyor. Analistler, “Gümüş’ün özellikle enerji geçişiyle ilgili uzun vadeli endüstriyel kullanımlarını çevreleyen olumlu yatırımcı duyarlılığının yakın vadede fiyatı desteklemesini bekliyoruz” görüşünü savunuyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

BMO: Dikkatli Olun, Altın Aralık ve 2022’de Bu Seviyelerde!