Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!
Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı piyasalardaki dalgalı seyre rağmen yön bulmakta zorlanıyor. Diğer taraftan altın dolar karşısında önemli teknik seviyeler arasında işlem görmeye devam ediyor. ABD’den gelecek Temmuz ayı istihdam raporu sarı metal için bir sonraki büyük katalizör olacak.

Altın fiyatı nasıl hareket etti?

Altın fiyatı haftanın ikinci yarısında U dönüşü yaparak 1.980 doların üzerine çıktı. Sonrasında, ABD’den gelen iyimser veri açıklamalarının yılın geri kalanında Federal Rezerv politika faizinde değişiklik olmayacağı yönündeki piyasa beklentilerine karşı koymasıyla 1.950 dolara doğru geriledi.

altın

Ancak XAU/USD, ABD Dolarının (USD) cazibesini kaybetmesiyle Cuma günü haftalık kayıplarının büyük bir kısmını sildi. ABD’den gelecek Temmuz ayı istihdam raporu, önümüzdeki hafta XAU/USD’deki bir sonraki büyük hareketi tetikleyecekr.

Geçen hafta ne oldu?

Katılımcıların Fed’in politika açıklamaları öncesinde büyük pozisyonlar almaktan kaçınmasıyla piyasalar haftaya sakin bir şekilde başladı. S&P Global PMI anketleri bir duruma işaret etti. Buna göre Haziran ayında ABD ekonomisinin Euro Bölgesi ve İngiltere ekonomisinden daha iyi durumda olduğunu gösterdi. Böylece USD, Euro ve Sterlin’den sermaye çıkışlarını yakaladı. Buna karşılık, XAU/USD mütevazı bir düşüş baskısı altında kaldı.

Salı günü, Conference Board’un aylık verileri Tüketici Güven Endeksi’nin Haziran ayındaki 110,1 seviyesinden Temmuz ayında 117,00’ye yükseldiğini ortaya koydu. Mevcut Durum Endeksi 155,3’ten 160,0’a ve Tüketici Beklentileri Endeksi 80’den 88,3’e yükseldi. Bu okumalar USD’nin zeminini korumasını sağladı.

Fed’in faiz kararı

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz ayı politika toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan artırarak %5,25-5,5 aralığına yükseltti. ABD merkez bankası politika açıklamasında Haziran ayına kıyasla çok az değişiklik yaptı. Diğer taraftan piyasa tepkisini tetikleyemedi.

Toplantı sonrası basın toplantısında Başkan Jerome Powell’ın politikanın halihazırda kısıtlayıcı olduğunu söylemesi dikkat çekti. Ayrıca yılın ilerleyen dönemlerinde yeni bir faiz artışını teyit etmekten kaçınması ABD Hazine tahvil getirilerinde sert bir düşüşü tetikledi. Powell ayrıca, “Enflasyonun inandırıcı bir şekilde düştüğünü görürsek, bir noktada nötr seviyeye ve daha sonra nötr seviyenin altına inebiliriz.” dedi. Sonuç olarak, XAU/USD yükseliş ivmesi kazandı ve 1.980 doların üzerine çıktı.

Altın geri dönüş yaptı

Ancak Perşembe günü dolar etkileyici bir geri dönüş yaptı. Buna göre 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi ABD’den gelen güçlü veri açıklamalarının ardından %4’ün üzerine çıktı. ABD’nin Reel Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) ikinci çeyrekte yıllık %2,4 oranında genişledi. Böylece piyasanın %1,8’lik büyüme beklentisini büyük bir farkla aştı. Ayrıca, Dayanıklı Mal Siparişleri Haziran ayında %4,7 oranında arttı. Buna göre haftalık İlk İşsizlik Başvuruları 228.000’den 221.000’e geriledi.

altın

ABD verilerinin ardından yatırımcı duyarlılığı hızla değişti. Piyasalar Fed’in faiz görünümünü yeniden değerlendirdi. Çünkü Powell Çarşamba günü açıklamasında bir değerlendire yaptı. Buna göre “zaman içinde daha güçlü büyüme enflasyona katkıda bulunacak ve bir politika tepkisi gerektirecek” dedi. Sonuç olarak, Altın fiyatı 1.950 doların altına düştü. Perşembe günü Fed sonrası tüm kazançlarını sildi.

Cuma günkü veriler

ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun Cuma günü bildirdiğine göre, ABD’de Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksindeki değişimle ölçülen enflasyon, Mayıs ayındaki %3,8 seviyesinden Haziran ayında yıllık bazda %3’e geriledi.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan yıllık Çekirdek PCE Fiyat Endeksi ise Mayıs ayındaki %4,6 seviyesinden %4,1’e geriledi. Bu veriler ABD tahvil getirilerinin hafta sonu öncesinde gerilemesine neden oldu. Ayrıca XAU/USD’nin Cuma günü Amerikan seansında haftalık düşüşünün bir kısmını geri almasına yardımcı oldu.

Gelecek hafta

Pazartesi günü erken Asya seansında dünyanın en büyük Altın tüketicisi olan Çin’den NBS İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI veriler gelecek. İmalat PMI’da 50’nin üzerinde bir okuma XAU/USD’nin haftaya sağlam bir şekilde başlamasına yardımcı olacaktır.

altın

Salı günü, ISM İmalat PMI ve JOLTS İş İlanları verileri ABD ekonomi gündeminde yer alacak. ISM İmalat PMI Haziran ayında üst üste sekizinci kez 50’nin altında gerçekleşti. PMI anketinin, 40’a doğru önemli bir düşüş olmadığı sürece, imalat sektörünün ekonomik faaliyetlerinde daralmanın devam ettiğini göstermesi sürpriz olmayacaktır.

Çarşamba ve diğer günler açıklanacak veriler

ADP özel sektör istihdam raporu Çarşamba günü, ISM Hizmetler PMI ise Perşembe günü açıklanacak. Cuma günü ise ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Temmuz ayı istihdam raporunu yayınlayacak. Tarım Dışı İstihdamın (NFP) Haziran ayında kaydedilen 209.000 artışın ardından Temmuz ayında 184.000 artması beklentiler dahilinde. 200,000’e yakın bir rakam, Fed’in İşsizlik Oranında önemli bir artış konusunda çok fazla endişelenmeden politikada ek sıkılaştırmayı düşünmesi için yeterince iyi olacaktır. Ancak NFP’nin 150.000’in altında gelmesi halinde, güvercin Fed beklentileri getiriler üzerinde baskı yaratacaktır. Ayrıca Altın fiyatının hafta sonu öncesinde yükselmesine olanak sağlayacaktır. NFP’ye ilişkin piyasa beklentisinin açıklanacak verilere yaklaşırken değişebileceğini lütfen unutmayın.

Özetlemek gerekirse, XAU/USD kısa vadede iki yönlü bir riskle karşı karşıya. ABD verilerindeki ani bir düşüş, Fed’in bu yıl politika faizinde bir değişiklik yapmayacağı beklentilerini canlandıracaktır. Ayrıca Altın fiyatında bir yükselişi tetikleyecektir. Diğer taraftan, ABD ekonomisinin dirençli olduğu kanıtlanır ve işgücü piyasası koşulları sıkı kalırsa, piyasalar Kasım veya Aralık ayında bir faiz artırımı olasılığını daha güçlü bir şekilde fiyatlayacaktır. Bu senaryoda, XAU/USD düşüş baskısından kurtulmakta zorlanacak.

Altın teknik görünümü

Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Perşembe günü 50’ye düştü. Sonra yükselmeye başladı. Bu durum yatırımcıların Altın fiyatında istikrarlı bir düşüşe bahis yapma konusunda isteksiz kaldıklarını gösteriyor. Yukarı tarafta, 100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) önemli. Ayrıca 20 haftalık SMA 1.970 dolara güçlü bir direnç oluşturuyor. XAU/USD hafta ortasında bu seviyenin üzerinde kapanmasına rağmen orada tutunamadı. Dolayısıyla, alıcılar bu seviyenin destek olarak teyit edilmesini bekleyebilir. Bu durumda, 1.980 dolar, 2.000 doların önünde ara direnç olarak yer alıyor.

altın

Kriptokoin.com olarak baktığımızda tahmin anketleri yakın vadede hafif bir düşüş eğilimine işaret ediyor. Ayrıca altın için 1.953 dolar seviyesine işaret ediyor. Bir aylık görünüm yükseliş eğilimini koruyor. Ankete katılan uzmanlardan bazıları Altın fiyatının bu zaman diliminde 2.000 dolara ulaşmasını bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Haftaya Bitcoin ve Altın İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!