Altın Boğalar Yoruldu mu? Kıdemli Analist Açıklıyor!

Altın Boğalar Yoruldu mu? Kıdemli Analist Açıklıyor!
Altın Boğalar Yoruldu mu? Kıdemli Analist Açıklıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları rekor seviyelere ulaştıktan sonra irtifa kaybetmeye başladı. Bu da akıllara ‘Sarı metal için boğa piyasasının sonuna mı geldik?’ sorusunu getirdi. OANDA Kıdemli Piyasa Analisti Kelvin Wong’a göre, altın bu hafta bir çift hayal kırıklığı yaratan gün geçirirken, teknik tablo hala değerli metal için daha fazla fiyat kazancına işaret ediyor.

Parlak metal için altın soru!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, parlak metal güçlü yükselişinin ardından satışlarla karşılaştı. Bununla birlikte, parlak metal 2.300 doların üzerine kalmayı başardı. Kıdemli analist Kelvin Wong, 2.420 dolar ara direncinin test edilmesinin ardından gelen düşüşe dikkat çekiyor. Analiste göre bu hareketi, altının ortalama geri dönüş düşüşünü şekillendirdi. Sarı metal fiyatı, 22 Nisan Pazartesi günü %2,7 oranında düştü. Böylece, 13 Haziran 2022’den bu yana en kötü günlük performansını sergiledi.

Wong, dünün gün içi en düşük seviyesi olan 2.291 doların, spot altının 12 Nisan’da ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.431 dolara kıyasla %5,8’lik bir kayıp anlamına geldiğini belirtiyor. Analist, “Şimdi, Altın için altın soru; boğalar yeniden canlandırılabilir mi yoksa Şubat 2024 ortasında başlayan orta vadeli yükseliş trendi için oyun bitti mi?” diye soruyor.

Citi’den Boğa Altın Tahmini: Önümüzdeki Aylarda Bu Seviyeler!

Altın/Bakır oranı, yüksek bir talep olduğunu gösteriyor!”

Kelvin Wong, altının orta vadeli yükseliş trendini desteklediğine inandığı birkaç teknik göstergenin altını çiziyor. Bu göstergeler, altın/bakır oranıyla başlıyor. Bu göstergeye göre analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu oran ABD doları döviz kuru etkisini denklemden çıkarıyor. Bu da yalnızca altının bakır karşısındaki göreceli değerini ya da üstün veya düşük performansını ölçüyor. Altın/Bakır oranının istikrarlı bir şekilde düşmesi küresel ekonomik büyümenin muhtemelen genişleme modunda olduğunu gösteriyor. Altın/Bakır oranının yükselmesi ise ekonomik büyümenin yavaşlaması ya da belirsizlikler nedeniyle riskten korunma amacıyla altına olan talebin nispeten artması anlamına geliyor.

Wong, Altın/Bakır oranının Kasım sonundan bu yana desteğin üzerinde kaldığını söylüyor. Ayrıca, 15 Ekim 2021’den bu yana büyük bir yükselen kanal içinde kaldığına dikkat çekiyor. Analist, “Bu nedenle, oranın mevcut konfigürasyonu, stagflasyon riski için bir hedge varlığı olarak altına hala nispeten daha yüksek bir talep olduğunu gösteriyor.” diyor.

Analist: Orta vadeli boğa eğilimi bozulmadı!

Değerli metalin daha fazla kazanç elde edeceğine işaret eden bir diğer teknik gösterge daha var. Bu, spot altın fiyatını desteklemeye devam eden 50 günlük hareketli ortalama (MA). Wong, teknik analiz bakış açısına göre, bunu şu şekilde açıklıyor:

(…) Teknik göstergeler, orta vadeli yükseliş aşamasının bozulmadan kaldığını gösteriyor. 2.420 doların üzerindeki bir açıklık, bir sonraki orta vadeli direncin 2.540 dolara geldiğini görebilir. Diğer taraftan, orta vadeli önemli destek bölgesinin 2.210 dolarlık alt sınırının altına inilmesi, 2.075/2.035 dolarlık (aynı zamanda 200 günlük hareketli ortalama) uzun vadeli önemli destek bölgesini ortaya çıkarmak için ana boğa trendi aşamasında devam eden düzeltici düşüşün uzamasına neden olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Boğalar Yoruldu mu? Kıdemli Analist Açıklıyor!