Altın, BTC Alın Diyen Efsane, Batacak Sıradaki Şirketi Bildi!

Altın, BTC Alın Diyen Efsane, Batacak Sıradaki Şirketi Bildi!
Altın, BTC Alın Diyen Efsane, Batacak Sıradaki Şirketi Bildi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir çöküşün yaklaşmakta olduğunu söyleyen ve yatırımcılara sık sık altın, gümüş ve Bitcoin almalarını tavsiye eden, “Rich Dad Poor Dad” kişisel finans kitabının yazarı Robert Kiyosaki, 2008 Lehman Brothers çöküşünü öngörmesiyle kriz kahini olarak da görülüyor. Şimdi de Kiyosaki, İsviçre yatırım bankası Credit Suisse’in düşüşünü doğru tahmin etti. Wall Street uzmanı, bankacılık sektörünü sarsan olayla ilgili görüşlerini açıkladı.

Kiyosaki, Credit Suisse’in çöküşünü tahmin etti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Zürih merkezli yatırım şirketi bugün yaygın bir manşet oldu. Ayrıca, hisse fiyatları düşmeye devam ederken ve sektör geçen hafta ABD bankalarının iflas etmesiyle sarsılırken, Kiyosaki kasvetli tahmininin gerekçesini açıkladı. Geçen hafta Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşü üzerine tüm sektör yeni keşfedilen paniğe kapıldı. Daha sonra, ilki Cuma günü tasfiyeye girdiğinde, sektör resmi olarak 2008 mali krizinden bu yana en büyük bankacılık başarısızlıklarına tanık oldu. Şimdi, tam da bu krizi öngören kişi, bir sonraki işi kimin kapatabileceğini tartıştı.

Wall Street uzmanı Robert Kiyosaki, Credit Suisse’in düşüşünü doğru tahmin etti. FirstPost, özellikle Kiyosaki’nin dünyanın en büyük yatırım bankasının durumu hakkında ‘endişeli’ olduğunu bildirdi. Kiyosaki, endişesinin temeli olarak tahvil piyasasındaki çöküşün ‘mükemmel fırtınasını’ ve ‘kendi neslinin bebek patlamaları’nın (baby boomers) emekliye ayrılmasını gösterdi. Ek olarak, sektör için vahim olduğu kanıtlanan Lehman Brothers’ın 2008’deki çöküşüne atıfta bulundu. Bu bağlamda Kiyosaki, şunları söylüyor:

Sorun tahvil piyasası ve benim tahminim, yıllar önce Lehman Brothers’ı öngördüm ve sanırım bir sonraki gidecek banka Credit Suisse. Çünkü tahvil piyasası çöküyor. Tahvil piyasası borsadan çok daha büyük. Fed ayağa kalktı ve onlar itfaiyeci ve kundakçı. ABD Doları şu anda dünyadaki hegemonyasını kaybediyor. Bu yüzden, bunun daha fazlasını basacaklar… bu şeyin batmasını engellemeye çalışacaklar.

“Sahte olanı bırakın, altın, gümüş, BTC gibi gerçeğini alın!”

Bununla birlikte, Kiyosaki her fırsatta, doların ve diğer itibari paraların ‘sahte’ olduğunu söylüyor. Buna karşın altın, gümüş ve Bitcoin’in ‘gerçek’ paralar olduğunu ileri sürüyor ve gelmekte olan çöküşten korunmak için bunlara sığınılmasını tavsiye ediyor. Finans uzmanı, daha birkaç gün önce bu görüşlerini yine tekrar etti ve daha fazla altın (Gold), gümüş (Silver) ve Bitcoin (BTC) alınması tavsiyesinde bulundu. Bu bağlamda da şu paylaşımı yaptı:

Artık kurtarmalar başlıyor. Hasta ekonomiyi istila edecek daha fazla sahte para basacaklar. Yine de aynı şeyleri tavsiye ediyorum. Daha fazla G, S, BTC satın alın. Dikkatli olun. İleride çarpışmalı bir iniş olacak.

Finans uzmanı Credit Suisse’in düşüşünü tahmin etse de, benzer tahminler yeni değil. FirstPost, bankanın bir süredir sorun yaşadığını belirtiyor. Bununla birlikte, son zamanlarda düşen fiyatlar ve düzenleyici yardım çağrısı, banka için potansiyel bir sona işaret edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın, BTC Alın Diyen Efsane, Batacak Sıradaki Şirketi Bildi!