Kıdemli Ekonomist: Altın Yıl Sonunda Bu Rakamlarda Olacak!

Kıdemli Ekonomist: Altın Yıl Sonunda Bu Rakamlarda Olacak!
Kıdemli Ekonomist: Altın Yıl Sonunda Bu Rakamlarda Olacak!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Reserve’in çok fazla sıkılaştırarak ekonomide bir şeyleri kıracağına dair artan bir korku var. Bu senaryoda, The London Bullion Market Association (LBMA) altın fiyatı anketine göre parlak metal bu yıl yeni rekor seviyelere bakıyor olabilir.

Merkez bankalarının faiz artırım çılgınlığı altın için olumsuz, ancak…

Yıla bir ralli ile başlayıp Şubat ayındaki adımlarını takip eden analistler, 2023’ün geri kalanı için altının üç ana etkenine işaret ettiler: Fed-dolar görünümü, enflasyon ve jeopolitik. Bu yılki yıllık LBMA fiyat anketine 30 analist katıldı. Ankette altının ortalama fiyatı 1.860 dolar oldu. Anketteki altın tahminleri 1.594 ile 2.025 dolar arasında değişiyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, görünüm, piyasaların Fed’in faiz artırım beklentilerini ‘daha uzun süre, daha yüksek faiz oranları’ temasına dayalı olarak yeniden fiyatlandırmasıyla ortaya çıkıyor. Ve şimdi altın analistleri, ABD merkez bankasının çok hızlı yürüyüş yaparak ekonomide bir şeyleri bozabileceği konusunda uyarıyorlar. Degussa’nın baş ekonomisti Thorsten Polleit, LBMA’nın 2023 Kıymetli Madenler Tahmin Anketi sırasında, yüksek faiz oranlarının altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığını, talebi ve dolayısıyla fiyatı düşürdüğünü belirtiyor. Analist ayrıca, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Merkez bankaları bunu abartacak, faizi çok fazla artıracak, ekonomik döngüye ve mali piyasalara öyle bir zarar verecek ki, para politikası sıkılaştırmalarının bu yıl içinde sona ermesi ve tersine çevrilmesi gerekecek. İşte bu, altının yükselebileceği zaman. Bu yıl ortalama altın fiyatının 2 bin dolar olacağını tahmin ediyorum ve 2.200 dolara kadar yükselme potansiyeli var.

Altın

“Fed, altın daha da düşmeden önce bir şeyi kıracak”

MKS PAMP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, yatırımcıların para politikasının her zaman gecikmeli hareket ettiğini hatırlamaları gerektiğini söylüyor. Shiels, “Geçen yıl gördüğümüz artırımlar piyasaya geri dönecek ve Fed, altın daha da düşmeden önce bir şeyi kıracak” diyor. Shiels, devam ederek, şu hususlara da dikkat çekiyor:

Yatırım talebi de altın fiyatlarını destekleyen katalizör olacak. Devasa ETF net çıkışları, geçen yıl altın fiyatlarındaki ters rüzgarlara katkıda bulundu. Bu yıl, ABD dolarının zirve yaptığı görünümüyle yatırım talebinin yeniden ortaya çıktığını göreceğiz. Artan stagflasyon ve durgunluk riskleri ve yüksek fiziksel talep nedeniyle ortalama fiyat tahminim 1.880 dolar.

“Sarı metal için kilit nokta bu!”

Analistler, 2022 yılını sabit bir şekilde kapattıktan sonra altını hala iyi bir enflasyon koruması olarak görüyor. HSBC Kıymetli Metaller Baş Analisti James Steel, “Ancak kilit nokta, enflasyon verileriyle ilişkili olarak altının nasıl hareket ettiğini anlamak,” diyor. Analist, görüşlerini açıklamaya şu şekilde devam ediyor:

Altın, en son enflasyon verilerine tepki vermeme eğiliminde. Bunun yerine, bu verilere parasal tepki öngörüyor. Bu genellikle daha yüksek enflasyon baskısı aldığınızda altının neden düştüğünü açıklıyor. Altının son yirmi yıldaki performansına dayanarak, değerli metalin yılda %8 artması dikkate değer. Bu, yatırımcıları enflasyon oranına karşı telafi etti. Son iki yıldır altın tüketici fiyatlarına yakın bir ilişki göstermiyor ama bu geçici olacak.

Altın

“Türkiye, resmi sektörün en büyük külçe alıcısı oldu”

Diğer analistler, 2023’te %3’lük bir TÜFE’yi göz ardı ederek enflasyonu daha sorunlu görüyorlar. Ayrıca, dolarizasyondan arındırma teması bu yıl altın fiyatlarının yükselmesini büyük ölçüde destekliyor. Shiels, “Merkez bankası altın alımı 2022’de rekor seviyelere ulaştı. Dolarsızlaştırma teması bu yıl, özellikle de küreselleşmenin hızlanmasıyla devam ediyor,” yorumunu yapıyor.

Polleit, merkez bankalarının geçen yıl 1.136 ton altın satın aldığını ve Batılı olmayan merkez bankalarının çeşitlendirme yapıp, ABD dolarına olan risklerini azaltırken baskın alıcılar olmaya devam etmelerinin beklendiğini söylüyor. Bu bağlamda Polleit, şu açıklamayı yapıyor:

Doların bir gecede küresel rezerv statüsünü kaybedeceğine inanmasam da, daha fazla özel ve kurumsal yatırımcının ABD dolarının bir kısmını altın da dahil olmak üzere diğer varlıklar için harcayacağını tahmin ediyorum. Bu da altının piyasa değerini yükseltmeli.

Altın

Shiels, Türkiye’de son zamanlarda meydana gelen yıkıcı depremlerin ülkenin uzun vadeli altın emellerini muhtemelen etkilemeyeceğini de sözlerine ekliyor. Geçen yıl Türkiye 148 ton alımla resmi sektörün en büyük altın alıcısı oldu. Shiels, “Depremlerin ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olursa ve TL daha da zayıflarsa, orta ve uzun vadede Türkiye’de hem fiziki hem de merkez bankası talebi toparlanacak” değerlendirmesini yapıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kıdemli Ekonomist: Altın Yıl Sonunda Bu Rakamlarda Olacak!