Altın Hala Cazip Bir Yatırım mı? Yatırım Stratejisti Cevap Veriyor!

Altın Hala Cazip Bir Yatırım mı? Yatırım Stratejisti Cevap Veriyor!
Altın Hala Cazip Bir Yatırım mı? Yatırım Stratejisti Cevap Veriyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Perşembe günü beklentilerden daha yüksek çıkan enflasyon altın fiyatlarını 1.900 doların altında tuttu. Bu nedenle altın piyasası duvara tosladı. Bir yatırım stratejistine göre, kısa vadeli dalgalanmanın ötesine baktığımızda, altın cazip bir yatırım olmaya devam ediyor. Çünkü stratejiste göre, fiyatlar uzun vadeli bir yükseliş trendinde.

Altın için uzun vadeli model alım sinyali veriyor!”

Altın piyasası geçtiğimiz ay, 50 günlük hareketli ortalamanın “death cross” olarak bilinen 200 günlük hareketli ortalamanın altına geçmesiyle önemli bir hasar gördü. Bunun üzerine satış ivmesi fiyatları 1.800 doların hemen üzerine, son yedi ayın dip seviyesine itti. Ned Davis Research’ün baş küresel yatırım stratejisti Tim Hayes, son gelişmeleri değerlendirdi. Hayes, teknik kırılmaya rağmen altının 200 günlük hareketli ortalamasının yükseliş trendinde olduğunu söylüyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları geçen haftanın en düşük seviyelerinden sıçrama yaptı. Bu arada, Federal Reserve, enflasyon %2 hedefine geri dönene kadar kısıtlayıcı para politikasını sürdüreceğinin sinyallerini verdi. Bu gelişmenin ardından altındaki momentum azalıyor gibi. Hayes, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Kısa vadeli altın modelimiz şimdiye kadar ulaştığı en düşük seviyelere geldi. Ancak uzun vadeli modelimiz alım sinyalinde kalmaya devam ediyor. Tüm bunları bir araya getirdim ve şu anda mevcut trendle savaşmak istemiyorum. Tarafsız olmaya geri döndüm. Tahvil getirilerinin zirve yaptığını ve geri döneceğini bildiğimde yükselişe geçmeye hazırım. Böyle bir ortamda altının yükseliş trendi yeniden kendini gösterebilir.

Altın

Gözünüz altında olsun: Bu gelişmeler altın için olumlu olacaktır

Tim Hayes, yatırımcıların gözünün altında olması gerektiğini söylüyor. Çünkü güvenli liman talebinin yeniden kendini göstermeye başlamasıyla birlikte altının bir momentum değişiminin eşiğinde olabileceğini belirtiyor. Hayes, yaptığı modellemeye göre, geçen haftanın en düşük seviyelerinde, altın piyasasındaki kötümserliğin tüm yıl boyunca görülen en yüksek seviyede olduğunu kaydediyor. Ayrıca Hayes, piyasadaki duyarlılığın değerli metal için pek çok kötü haberi fiyatlandırdığını da sözlerine ekliyor. Buradan hareketle stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Evet, belki, ama Federal Reserve yatırımcıların istediği gibi faiz oranlarını düşürmekte acele etmeyecek. Ancak sıkılaştırma döngüsünün sonundayız. Bu durum küresel merkez bankaları için de geçerli. Geçen yıl olduğumuzdan tamamen farklı bir yerdeyiz. Şu anki endişe, Fed enflasyonun önüne geçmeye çalışırken ne kadar ekonomik zayıflık göreceğimiz. Bu da altın için olumlu olacaktır.

Altın

Yatırımcıların bu gelişmeleri de dikkatle izlemesi gerekiyor

Tim Hayes, artan ekonomik ve jeopolitik belirsizliğin ötesine bakıyor. Bunların yanı sıra, altın yatırımcılarının ABD’de artan borç ve bütçe açığını da göz önünde bulundurmak isteyeceklerini söylüyor. ABD tahvil piyasasındaki satışlar makul ölçüde düzenli. Bununla birlikte, piyasalar Fed’in agresif para politikasına uyum sağladıkça, piyasanın daha az yatırımcı çekmesi mümkün. Bu durumda da getirilerin daha fazla yükselebileceğine dair bazı endişeler var.

Perşembe günü, veriler enflasyonun inatla yüksek kalmaya devam ettiğini gösterdi. Bunun ardından, ABD Hazine Bakanlığı 20 milyar dolarlık 30 yıllık tahvilin ortalama talep gördüğünü açıkladı. Hayes, arzın talebi aşması nedeniyle tahvil getirilerinin yükselmeye başlaması halinde altının iyi performans sergileyeceğini söylüyor. Bu bağlamda stratejist, şu yorumu yapıyor:

12 aylık toplam açık 1,9 trilyon dolar seviyesinde; aşırı seviyelerden biraz düştü. Ancak bu hala oldukça aşırı ve ABD doları için olumsuz. Yani altın fiyatları için olumlu olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Hala Cazip Bir Yatırım mı? Yatırım Stratejisti Cevap Veriyor!