Altın Durmak Bilmiyor: Piyasanın Odağında Neler Var?

Altın Durmak Bilmiyor: Piyasanın Odağında Neler Var?
Altın Durmak Bilmiyor: Piyasanın Odağında Neler Var?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları Pazartesi günü Asya seansında 2.450 dolara yaklaşarak rekor seviyeye ulaştı. Yenilenen faiz indirimi umutları ve Orta Doğu gerilimleri altına olan talebi artırıyor. Fed yetkililerinin bugün yapacakları konuşmalar gelecekteki para politikası hakkında fikir verebilir.

Fed konuşmalarının altın fiyatı üzerindeki etkisi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın rekor kırmaya devem ediyor. Parlak metal, Pazartesi günü yükselerek Asya seansı sırasında 2.450 dolara yaklaşarak rekor seviyeye ulaştı. Yükseliş in arka planında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi beklentileri ve Orta Doğu’da artan jeopolitik gerginlikler var. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışma, hafta sonu yaşanan önemli saldırıların ardından güvenli liman varlıklarına olan talebi daha da artırdı.

Altın yatırımcıları Pazartesi gününün ilerleyen saatlerinde dikkatlerini Fed yetkilileri Bostic, Barr, Waller, Jefferson ve Mester’in konuşmalarına çevirecek. Bu konuşmalar muhtemelen gelecekteki para politikası hakkında ipuçları sağlayacak. Bu yetkililerin temkinli veya şahin bir duruş sergilemesi altının kazançlarını sınırlayabilir. CME FedWatch aracına göre, şu anda finans piyasaları Haziran ayında %10 faiz indirimi öngörüyor. Ayrıca, Eylül ayında ise yaklaşık %80 faiz indirimi ihtimali görüyor.

“Çok Sıcak Bir Yaz Geçireceğiz” Altın Alev Aldı!

Jeopolitik riskler ve merkez bankası eylemleri

Jeopolitik istikrarsızlık altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’yi taşıyan helikopterin düştüğü yerde bir yaşam belirtisi olmadığını bildirdi. Bu da Orta Doğu’daki gerilimi artırdı. Bu olay ve Rusya ile Ukrayna arasında yeniden alevlenen çatışma, güvenli liman olarak altına olan talebi artırdı.

Nisan ayında Çin Halk Bankası (PBoC) rezervlerine 60.000 troy ons altın ekledi. Böylece PBoC, üst üste 18. ay altın alımı gerçekleştirdi. Bu durum, merkez bankalarının istikrarlı bir varlık olarak altına olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyon düşerken Fed’in %2’lik hedefine ulaşmanın zaman alacağını belirtti. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonomik verileri değerlendirmeye devam ederken mevcut politikanın uygun olduğunu kaydetti. Fed Guvernörü Michelle Bowman, politikanın kısıtlayıcı olmasına rağmen enflasyonun iyileşmemesi halinde faiz artırımına açık olduğunu belirtti.

Altın fiyatları teknik görünümü

Piyasa analisti Arslan Ali, altının teknik resmini değerlendiriyor. Altın şu anda 2.437,660 dolardan işlem görüyor. 4 saatlik grafik, 2.440,75 dolardaki pivot noktasını vurguluyor. Bu nokta kısa vadeli fiyat hareketi için çok önemli bir seviye. Anlık direnç 2.448,96 dolarda, ardından 2.459,34 dolar ve 2.471,10 dolarda duruyor. Aşağı yönde, acil destek 2.425,87 dolar, daha fazla destek ise 2.411,50 dolar ve 2.389,63 dolar.

50 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) 2.369,02 dolarda yer alıyor. 200 günlük EMA 2.318,33 dolarda duruyor ve yükseliş eğiliminin devam ettiğini gösteriyor. Ancak, 2.448 dolar direnç seviyesinin altında bir Doji mumunun oluşması, potansiyel bir düşüş düzeltmesine işaret ediyor. Bu direnç devam ederse altın fiyatının %23,6 veya %38,2 Fibonacci düzeltme seviyelerine düşmesi mümkün. Sonuç olarak, altın fiyatı 2.440,75 doların altında düşüş eğiliminde. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma yükseliş eğilimini güçlendirir. Ancak, altında kalırsa daha fazla düşüş mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Durmak Bilmiyor: Piyasanın Odağında Neler Var?