Reklamı kapat

7 Analist: Altın Fiyatı, Aralık ve 2023’te Bu Rakamları Görebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
2 görüntülenme
7 Analist: Altın Fiyatı, Aralık ve 2023'te Bu Rakamları Görebilir!

Altın fiyatı, dolardaki yükseliş nedeniyle bir önceki seansta gördüğü üç ayın zirvesinden Çarşamba günü geriledi. Piyasalar Polonya’da iki kişiyi öldüren Rus yapımı füzelerle ilgili haberlerde daha fazla netlik bekliyor. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini açıklıyor.

“Altın fiyatı hala büyük ölçüde Fed’e bağlı”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere spot altın, son seansta 15 Ağustos’tan beri en yüksek seviyesini gördü. Basın zamanında bu seviyesinin yakınlarında işlem görüyor. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatı hala büyük ölçüde Fed’e bağlı. Altının geçen haftaki rallisinden bu yana yükselmeye devam ettiğini görebiliriz. Ancak gerçekten muazzam bir takip yolu bulamadı. Söylemeye gerek yok, Ukrayna’da bir tür daha agresif ve daha acil tırmanış gibi joker faktörler de var. Bu nedenle altının reaktif hale geldiğini görmemiz mümkün.

Altın fiyatı

Analistlere göre, altı fiyatı için iyi haberler var

Altın, siyasi ve finansal belirsizlik zamanlarında güvenli bir yatırım olarak kabul görür. Bununla birlikte, artan faiz oranları, getirisi olmayan külçenin çekiciliğini köreltme eğilimindedir. Heraeus Precious Metals kıdemli traderı Tai Wong, şu yorumu yapıyor:

Bu neredeyse kesinlikle bir hata ve öyle tasvir edilecek. Ancak, Polonya bir NATO ülkesi, bu nedenle altın yükselmese de piyasayı bir süre gergin tutacaktır.

City Index’in piyasa analisti Fawad Razaqzada, bir notta, altının 1.780-1.800 dolar bölgesinin üzerine kapanmayı başarması halinde, bunun başka bir yükseliş eğilimi olacağını söylüyor. Ayrıca, daha fazla boğayı geri adım atmaya teşvik edeceğini kaydediyor.

OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya’ya göre, soğuyan enflasyon verileri altın için iyi bir haber. Ancak analist, 1.800 dolar seviyesinde güçlü bir fiyat bariyeri olduğunu söylüyor.

Altın fiyatı

CFTC’nin COT raporundan son durum ne?

Altın, fiyatların üç ayın en yüksek seviyesine çıkmasıyla son iki haftada bazı önemli hamleler yaptı. Ayrıca, 1.800 dolara yakın çarpıcı bir mesafede duruyor. Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) en son verilerine göre, değerli metal sağlam bir yükseliş eğiliminde. Buna rağmen, bazı analistler kazançların göründüğünden daha kırılgan olabileceğini söylüyorlar. Çünkü ilk sürüş esas olarak short kapamadan kaynaklandı.

CFTC’nin ayrıştırılmış Commitments of Traders (COT) raporu, Pazartesi günü yayımlandı. Yatırımcılar altın üzerine daha fazla yükseliş tahmini yapmaya başladı. Bununla birlikte, hava hala aşırı derecede düşüş gösteriyor. 8 Kasım’da sona eren haftaya ilişkin en son COT raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 9.846 sözleşme artırarak 88.059’a çıkardığını gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 15.209 kontrat azalarak 104.405’e geriledi.

Altının net short pozisyonu, bir önceki haftaya göre yaklaşık %51 artışla şu anda 16.346 kontratta bulunuyor. En son rapor, duyarlılığın hala düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor. Buna karşın, son dört yılın en yüksek seviyesinden önemli ölçüde değişti. Anket döneminde, altın fiyatları iki yılın en düşük seviyesi olan 1.618 dolardan sıçradı. Bu hamlesine 1.700 dolarının üzerine çıktı.

“Ralli bir short-squeeze’le başladı, ancak…”

Analistler, fiyatların 1.750 doları aşması ve pek çok kişinin yeni kısa vadeli hedef olarak 1.800 doları görmesi nedeniyle duyarlılığın yükseliş yönüne kaydığını belirtiyor. Ayrıca, en son ticaret verilerinin geriye dönük göründüğüne dikkat çekiyor. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, şunları söylüyor:

Ralli bir short-squeeze’le başladı. Ancak yükseliş eğilimi gösteren yatırımcıların şimdilik kontrolü ele almasını bekliyoruz.

“Piyasada duyarlılık açıkça değişti”

Commerzbank’taki emtia analistleri de fiyatların geçen Salı gününe göre %4’ten fazla artmasıyla birlikte duyarlılığın muhtemelen yükseliş yönüne geçtiğini söylüyorlar.  Ole Hansen, ralli başladığından bu yana altının yalnızca sığ gerilemeler gördüğü kaydediyor. Bu nedenle, değişen momentumun muhtemelen fiyat hareketinde de görüleceğini ifade ediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasada artık dipten satın alma zihniyeti olduğu için, duyarlılık açıkça değişti. Short’ta olan altın yatırımcıları düşüşleri pozisyonlarını kapatmak için kullanıyor.

Altın fiyatı

Hansen ayrıca, vadeli işlemler piyasasındaki duyarlılığın değiştiğini söylüyor. Ancak, altına dayalı borsa yatırım fonlarına olan talebin cansız kalması nedeniyle yatırımcıların genellikle altına atlamaktan çekindiklerini belirtiyor. Altın boğalarının bu sektörü yakından takip etmesi gerektiğini sözlerine ekliyor. Ayrıca, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Duyarlılık değişiyor. Ancak, şimdi ETF pazarındaki uzun vadeli yatırımcıların pazarı desteklemek için gelmelerini görmemiz gerekiyor.

“Altın fiyatı hareketi short-squeeze’den kaynaklanıyor”

TD Securities’deki emtia analistleri, altının hareketini mevcut short pozisyonlarına risk ekleyen bir short-squeeze olarak gördüklerini söylüyorlar. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyorlar:

1.850 dolar işaretine doğru bir yükselişin, ABD dolarının zayıflamaya devam etmesi durumunda altında devam eden squeeze risklerine işaret eden CTA short kapamayla destekleneceğini görüyoruz. Aksine, CTA short’ların bir kez daha ekleme yapma çıtası daha yüksek.

“Altın fiyatı 1.575 dolar bölgesine girmeye hazırlanıyor”

Altın, Mart’taki 2.050 dolardan Kasım başında 1.617 dolara kadar düştü. TD Securities’deki stratejistler, altının 2023’te toparlanmadan önce daha fazla reel faiz artışıyla daha düşük işlem görmesini bekliyor. Bu bağlamda, öngörülerini şu şekilde izah ediyorlar:

Eğrinin kısa ucu boyunca ABD reel ve nominal oranlarında devam eden keskin artışın, altını 2023’ün başlarında 1.575 dolara çıkaracağı tahmin ediyoruz. Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığının netleşmesi ve piyasanın ufukta indirimlere bakmaya başlamasıyla sarı metalin, ilk çeyrekten sonra 1.800 dolara doğru yükselmeye başlaması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Kitco
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Binance Altcoin'lerinde Ralli Bekliyor
3 Piyasa Analisti: Bu Binance Altcoin’lerinde Ralli Bekliyor! Bitcoin (BTC), 15 Kasım’ın ABD ÜFE verilerinin ardından kısa süreliğine 17.000 doları aştıktan sonra destek seviyelerine geri döndü. Bu esnada çoğu altcoin piyasa ivmesini takip ediyordu. Bu yazıda, yatay hareketlerin ortasında trend değişimine hazırlanan Binance listeli altcoin’leri...
Buğra Çağlar 3 hafta önce