Bu Hafta Altın Fiyatı İçin Beklentiler Ne? İzlenecek Olaylar Ne?

Bu Hafta Altın Fiyatı İçin Beklentiler Ne İzlenecek Olaylar Ne
Bu Hafta Altın Fiyatı İçin Beklentiler Ne İzlenecek Olaylar Ne
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı öylesine bir hareket yaptı ki artık düğünlerde ne yapacağız gerçekten bilmiyoruz. Evlenecek olanlar ise şimdiden kara kara düşünüyorlardır. Peki, sarı metalde neler bekleniyor? Hangi olaylar izlenecek? Ayrıntılara bakalım.

Altın fiyatı için beklentiler

Altın fiyatı yeni haftaya daha yumuşak bir başlangıç yaptı. Buna göre Cuma günü ulaştığı bir haftanın en yüksek seviyesi olan 1.973 dolar seviyesinden uzaklaştı. Altın fiyatı Asya seansı sırasında 1.955 dolar seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor. Ancak herhangi bir takip satışından yoksun durumda. Ayrıca 100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) önemli desteğinin üzerinde rahatça kalmayı başarıyor. Hisse senedi piyasalarında genel olumlu bir hava var. Buna göre bu durum güvenli liman olarak görülen Altın fiyatının önünü kesen önemli bir faktör. Bunun dışında, dolar endeksindeki artış, ABD Doları cinsinden emtia üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor.

2023 İçin Altın Fiyatı Tahminleri: Bunlara Hazır Olun!

ABD’deki tüketici enflasyonu rakamları Salı günü belli olacak. Ayrıca bunu Çarşamba günü iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika toplantısının sonuçları takip edecek. Bu arada, Federal Rezerv’in (Fed) faiz artırım patikasına ilişkin belirsizlik devam ediyor. Bu durum USD için bir ters rüzgar görevi görüyor. Diğer taraftan küresel ekonomik gerilemeye ilişkin endişeler var. Bu durumlar getirisi olmayan altın fiyatına bir miktar destek sağlayacaktır.

Fed faiz artırımı belirsizliği

Son dönemde bazı Fed yetkililerinin güvercin tonlu söylemleri, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım döngüsünde yakın zamanda bir duraklama yaşanacağına dair piyasa beklentilerini güçlendirdi. Bununla birlikte, geçen hafta Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) sürpriz faiz artışları, enflasyonla mücadelenin sona ermediğini göstererek Fed’in daha fazla politika sıkılaştırması beklentilerini destekledi. Bu da Temmuz ayında 25 baz puanlık (bps) bir artış daha yapılacağına dair umutları canlı tutuyor.

Bu Kripto Para Borsası, FDIC'den Durdurma Emri Aldı!

Bu nedenle, yatırımcılar Fed’in yakın vadeli politika görünümü hakkında yeni ipuçları arayacak. Buna göre bu durum USD fiyat dinamiklerini etkilemede kilit bir rol oynayacak. Ayrıca Altın fiyatına yeni bir yön ivmesi sağlayacak. Bu arada, Pazartesi günü ABD’den piyasayı hareketlendirecek herhangi bir ekonomik açıklama gelmemesi nedeniyle traderların beklemede kalma olasılığı daha yüksek. Bu da en azından şimdilik altın fiyatı için kayıpların sınırlanmasına katkıda bulunabilir.

Altın fiyatı bu gelişmelerle karşı karşıya

Dünyanın en büyük altın tüketicilerinden biri olan Çin’e ilişkin ekonomik endişeler avr. Ayrıca küresel resesyon korkuları altın alıcılarını harekete geçiriyor. Çin Halk Bankası (PBOC) Yi Gang Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in 2. çeyrek GSYH yıllık büyümesinin temel olarak baz etkileri nedeniyle yüksek olmasının beklendiğini söyledi. Politika yapıcı, “Politika ayarlaması için bolca alan var” diye ekledi.

“Önümüzdeki Birkaç Gün İçinde” 4 Altın Analisti Açıkladı

Reuters, “Bu hafta Çin ve Hindistan’da fiziki altın talebi yavaşladı. Satıcıları indirim yapmaya zorladı. Hindistan’daki dalgalı fiyatlar alıcıları alımları ertelemeye sevk etti” dedi.

Sarı metal teknik görünümü

Teknik açıdan bakıldığında, bundan sonraki herhangi bir düşüş yeni alıcıları çekmeye devam edecek. 1.941 dolar civarında olan 100 günlük SMA yakınında iyi bir destek bulması söz konusu. Aşağıda ikna edici bir kırılma, Altın fiyatını 1.900 dolara doğru düşüşü hızlandırmaya karşı savunmasız hale getirecek. Takip eden bazı satışlar, 1.842 dolar civarındaki çok önemli 200 günlük SMA’yı ortaya çıkaracak. Ayrıca 1.876-1.875 dolar yatay bölgesi yakınında bazı ara destekler olacak.

MW HF925 goldba ZDR 20190319073016

Diğer taraftan, Cuma gününün en yüksek seviyesi olan 1.973 dolar bölgesi, şimdi 1.983-1.985 dolar tedarik bölgesinin önünde anlık bir direnç görevi görüyor gibi görünüyor. Bunun ötesinde sürekli bir güç, kısa süreli bir toparlanma hareketini tetikleyecek. Buna göre böylesi bir gelişme altın fiyatı için 2.000 dolar seviyesine getirecek. Altın fiyatı yukarı doğru yörüngeyi uzatabilir. Kriptokoin.com olarak baktığımızda altın sonunda 2.010  – 2.012 dolar bölgesine gelecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Hafta Altın Fiyatı İçin Beklentiler Ne? İzlenecek Olaylar Ne?