Reklamı kapat

Piyasa Analistleri: Altın Fiyatı, Bu Seviyelerde Olmalı! 

Vural Erkan
Vural Erkan 10 Haziran 2022
0 görüntülenme
5 analysts gold price yellow will be at these levels in 2022 EN842p5t

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) artan enflasyon baskıları nedeniyle bu yıl için büyüme tahminini düşürdü. Buna rağmen altın fiyatı, yaklaşık 1.850 dolar civarında seyrederek, nispeten tarafsız bölgede sıkışıp kaldı.

OECD’nin büyüme ve enflasyon görünümü

Uluslararası kuruluşlar, artan gıda ve enerji fiyatlarının faaliyetleri baskı altına aldığını belirtiyor. Bu nedenle küresel ekonominin sağlığı konusunda uyarmaya devam ediyorlar. OECD de en sonunda büyüme tahminlerini düşürdü. Ancak analistler, stagflasyonun yine de önlenebileceğini belirtiyor.

OECD, Çarşamba günü yayınlanan son raporunda, dünya çapında GSYİH’nın %3 arttığını söyledi. Bu oran, bu yıl önceki %4,5’lik tahmininden aşağıda. Aynı zamanda, ekonomik büyümenin 2023’te %2,75 artmasını bekliyor. OECD, enflasyonun küresel ekonomi için en büyük tehdit olmaya devam ettiğini söylüyor. Analistler raporda, şu hususlara yer veriyor:

Enflasyon tahminleri, 2022’de OECD ülkelerinde daha önce tahmin ettiğimizin iki katı olan yaklaşık %9’da duruyor. Dünya genelinde enflasyon yükseliyor. Bu da, hane halklarının gerçek harcanabilir gelirinin düşmesine neden oluyor. Ayrıca, yaşam standartlarını aşındırıyor ve buna bağlı olarak tüketimi azaltıyor.

Altın fiyatı

OECD Baş Ekonomisti ve Genel Sekreter Yardımcısı Laurence Boone, açılış konuşması yaptı. Boone, belirsizliğin ticari yatırımları caydırdığını ve gelecek yıllarda arzı kısma tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Altın fiyatı ivmesinin yükselmesi için kritik seviye

Enflasyon korkuları küresel finans piyasalarına hâkim olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, geleneksel bir enflasyon riskinden korunma yöntemi olan altın piyasası çok fazla yeni ilgi görmüyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, son üç haftadır 1.850 dolar civarında konsolide oluyor. Ağustos altın vadeli işlemleri en son, gün için %0,17 artışla 1.855,20 dolardan işlem gördü. Bazı piyasa analistleri, yeni bir yükseliş ivmesi çekmek için1.880 dolara işaret ediyor. Analistler, yükseliş için altının 1.880 doların üzerine çıkması gerektiğini söylüyor.

Altın fiyatı

Bilindiği üzere dünyadaki merkez bankaları, hararetli enflasyon baskılarını soğutmak için faiz oranlarını sıkılaştırmaya çalışıyor. Bu ortamda altın fiyatı, son zamanlarda cansız performans gösteriyor. Pek çok analist, cansız performansın kaynağının bu olduğunu düşünüyor.

“Birçok bölgede enflasyon, gıda ve enerjiden kaynaklanıyor”

OECD, dünya çapında daha yüksek faiz oranlarına ihtiyaç olduğunu kaydediyor. Analistler raporda şu değerlendirmelere yer veriyor:

Küresel olarak, bugün yüksek enflasyon ve istihdam seviyeleri, artık para politikası düzenlemesine ihtiyaç olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, birçok bölgede enflasyon, gıda ve enerji kaynaklı. Para politikası bu tür arz şoklarını gideremezse, enflasyonun daha fazla yükselmesine veya yayılmasına izin vermeyeceğine dair sinyaller gönderebilir.

Laurenc  Boone, bu nedenle, tüm dünyada uzlaştırmanın kaldırılmasının garanti edildiğini söylüyor. Ancak arza dayalı enflasyonun hakim olduğu Avrupa’da özellikle dikkatli olunduğunu belirtiyor.

Altın fiyatı

Bu arada Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı devam ediyor. Bu durum da enflasyon korkularını artırıyor ve zayıf ekonomik aktiviteye neden oluyor. Rapor, uzun süreli bir savaşın artan risklerini de vurguluyor. Rusya ve Ukrayna’nın küresel ekonomi üzerindeki en büyük etkisi, bir dizi emtia piyasasında önemli tedarikçiler olmasından kaynaklandı. Çünkü Ukrayna, küresel buğday ihracatının yaklaşık %30’unu, mısırın %15’ini, mineral gübreler ve doğal gazın %20’sini ve petrolün %11’ini üretiyor. Analistler, şunları belirtiyor:

Özel bir endişe var. Rusya ve Ukrayna’dan buğday ihracatının kesilmesi birçok gelişmekte olan ekonomide ciddi gıda kıtlığına yol açabilir. Bazı ülkelerde sadece ekonomik krizler yok. Aynı zamanda yoksulluk ve açlıkta keskin bir artış var. Bu da insani felaketler için ciddi bir risk olacak.

sarım metal

Altın fiyatı için önemli olan ortam oluşur mu?

Yükselen emtia fiyatları bir stagflasyon ortamı yaratabilir. Ancak EOCD, bunun önlenebilir bir senaryo olduğunu düşünüyor. Yükselen enerji fiyatları ve büyümede keskin bir yavaşlamaya ilişkin artan endişeler bir araya geliyor. Bu durum, yeni bir stagflasyon dönemi yaşadığına dair konuşmaları teşvik ediyor. Ayrıca, küresel ekonominin 1970’lerin petrol şoklarını anımsatıyor. Analistler, konuyu şu şekilde ele alıyor:

1973 sonlarında ilk büyük petrol fiyat şokunu yaşadık. Mevcut durum ile 1970’lerin ortaları arasında gerçekten artan benzerlikler var. Bununla birlikte, şimdiki büyüme o zamana göre daha dayanıklı. Ayrıca, enflasyonist baskıların daha hızlı azaldığı anlamına gelebilecek farklılıklar da var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

altcoin danger wrecked
Kripto Kâhini, Bitcoin ve Altcoinler İçin Felaket Tahminler Yaptı! Yaygın olarak takip bir kripto analisti, takipçilerini Bitcoin (BTC)’nin daha fazla düşebileceği konusunda uyarıyor. Analist ayrıca, lider altcoin Ethereum’un (ETH) durumunu da inceliyor. Capo’nun Bitcoin analiz sonuçları ne gösteriyor? Crypto Capo takma adlı analist, BTC grafik analizinin...
Vural Erkan 10 Haziran 2022