Commerzbank: Altın Fiyatı Yıl Sonunda Bu Seviyelerde!

Vural Erkan
Vural Erkan 5 gün önce
246 görüntülenme
Commerzbank: Altın Fiyatı Yıl Sonunda Bu Seviyelerde!

Altın piyasasındaki boğa hissiyatı geçen hafta önemli ölçüde arttı. Külçe fiyatları, iki ABD ticari bankasının başarısızlığının ardından yatırımcıların güvenli liman varlıkları aramasıyla altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Bu doğrultuda Commerzbank, altın fiyatı tahminini artırdı.

“Altın fiyatı yılı bu seviyelerde bitirecek”

Dünya çapındaki finans piyasaları yeni bir bankacılık krizi tehdidiyle karşı karşıya kalırken, bazı bankalar altın fiyatı tahminlerini artırmaya başladı. Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Credit Suisse, yıllık raporunda geçen yıl kabaca 8 milyar dolar kaybettiğini belirtmesinden bir gün sonra, Çarşamba günü hisse fiyatının %30’dan fazla düştüğünü görünce piyasadaki gerilimler küresel olarak yayıldı.

Piyasadaki artan risklere rağmen, Commerzbank’taki emtia analistleri, fiyatların yılı 1.950 dolar civarında bitirmesi ve yukarı yönlü potansiyeli ile ilgili tahminlerini sağlam tuttuklarını söylüyorlar. Yorumlar, altın fiyatlarının 1.900 doların üzerindeki zeminini güçlü bir şekilde korumasıyla geliyor.

Altın fiyatı

“Altın fiyatı yelkenlerine daha fazla rüzgar alabilir!”

Alman Bankası emtia araştırma başkanı Thu Lan Nguyen, son altın raporunda, altının yolunun devam eden bankacılık krizi ve bunun Federal Rezerv’in para politikası üzerindeki etkisi tarafından belirleneceğini söylüyor. Bu bağlamda Nguyen, şu açıklamayı yapıyor:

Eğer bunu başka iflaslar takip ederse veya piyasa bulaşma etkileri riskini giderek daha fazla fiyatlandırırsa, faiz oranı beklentileri daha da düşebilir. Bu durumda, sonuç olarak altın fiyatı yelkenlerine daha fazla rüzgar alabilir.

Ancak Nguyen, daha ciddi bir bankacılık krizi korkusu ortadan kalkarsa altının düzeltmeye karşı savunmasız olacağını kaydediyor.

Altın fiyatı

“Bu olursa, altın son kazanımlarından vazgeçer”

ABD Başkanı Joe Biden, tüm hesap sahiplerine, etkilenen kurumlardaki paralarına anında ve tam erişim garantisi verdi. Nguyen, bunun da finansal sistemde daha fazla stres olasılığını önemli ölçüde azaltmış göründüğünü söylüyor. Ayrıca, İsviçre Ulusal Bankası’nın da likidite desteği sağlayarak imdada yetiştiğini belirtiyor. Buradan hareketle şu yorumu yapıyor:

ABD’li uzmanlarımıza göre korkular giderilebilirse bu, Fed’in hala çok yüksek olan enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını daha da artırmasına olanak sağlayabilir. Bu durumda, altın fiyatı muhtemelen son kazanımlarından vazgeçecek.

“Bu dönüş, altını desteklemeye devam edecek”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere şu anda, CME FedWatch Aracı, piyasaların Federal Reserve’in gelecek hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırması için %80’den fazla şans gördüğünü gösteriyor. Piyasalar ayrıca Mayıs ayında bir faiz artışı daha için %55 şans görüyor ve Federal Reserve’in yaz sonunda faiz oranlarını düşüreceğini tahmin ediyor.

Altın fiyatı

Bununla birlikte, Federal Reserve’in para politikasına ilişkin tahminler son derece değişken oldu. Geçen haftanın büyük bölümünde, ABD merkez bankasının faiz oranlarını değiştirmeme ihtimali 50/50 idi. Nguyen, son zamanlardaki oynaklığın ötesine bakarak, ekonominin geneli 2022’de görülen agresif sıkılaştırmanın etkilerini hissettiği için Commerzbank’ın Federal Reserve’in yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürmesini beklediğini söylüyor. Bu dönüşün de altını desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekliyor. Bu doğrultuda Nguyen, şu açıklamayı yapıyor:

Son birkaç gündeki fiyat gelişiminin etkileyici bir şekilde gösterdiği gibi, piyasanın odak noktası daha sonra olası faiz indirimlerine dönecek. Bu da altının göreli olarak yeniden daha çekici görünmesini sağlayacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Cardano Yapay Zeka Coin Uçtu
Cardano Tabanlı Yapay Zeka Coin, Tek Haberle Tahtadan Uçtu! Cardano (ADA) tabanlı bir yapay zeka coin, muhtemelen Elon Musk’tan aldığı destekle bugün yeni ATH seviyesini belirledi. Fiyatı son 24 saatte göre %150’nin üzerinde yükseliyor… Yapay zeka coin piyasası üç haneli ralli yapmaya devam ediyor SingularityNET’in (AGIX)...
Buğra Çağlar 5 gün önce