Stratejist Tarih de Verdi: Altın Fiyatı Bu Zirveye Ulaşacak!

Stratejist Tarih de Verdi: Altın Fiyatı Bu Zirveye Ulaşacak!
Stratejist Tarih de Verdi: Altın Fiyatı Bu Zirveye Ulaşacak!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Michael Lee Strategy’nin kurucusu Michael Lee’ye göre, Federal Reserve’in Eylül ayındaki para politikası toplantısı öncesinde piyasa yönünü kaybetmiş olsa da, altın fiyatı bir hamle yapacak. Stratejist altının üç yıl içinde 5 bin dolar seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor.

Piyasanın tahminlerini dayandırdığı verilerde bir sorun var!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatı yatay seyrine devam ediyor. Altının hareketindeki bu durgunluk kısmen ABD dolarının gücü ve piyasanın faiz oranı beklentilerinden kaynaklanıyor. Ancak Lee’ye göre piyasanın tahminlerini dayandırdığı makro veriler manipüle edilmiş ya da tasarım olarak kusurlu görünüyor. Bu bağlamda Lee, şu açıklamayı yapıyor:

ABD’nin büyük bir kısmı zaten resesyonda. Her ne kadar bu şekilde rapor edilmese de, işgücü piyasasında büyük bir bozulma olduğunu zaten gördünüz. Bu yıl her rapor çıktığında, daha sonra daha düşük revize edildi. Bu yıl her ay böyle oldu. Bu 12 sigma sapma olayıdır. Yani işe giderken beş kez yıldırım çarpma olasılığınız bunun gerçekleşmesinden daha yüksektir. Kendinize şunu sormalısınız, bu hükümet bürokrasisi mi, bu kusurlu bir model mi, yoksa Çalışma İstatistikleri Bürosu Biden yönetimini kayırmak için kitapları mı pişiriyor?

Lee ayrıca yüksek petrol fiyatları nedeniyle yıl sonunda enflasyonda bir sıçrama olmasını bekliyor. Bu doğrultuda, “Bunun da Fed’i yeni bir artışa zorlayacağını göz ardı etmemek gerekiyor. Ancak bir hata olacağını düşünüyorum” diyor.

Altın fiyatı

Ekonomik çöküş 2001 resesyonuna benzeyecek!

Michael Lee, ABD’de bir resesyonun kaçınılmaz olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca, ekonomiyi vuracak ilk şeyin bir temerrüt dalgası olacağını belirtiyor. Buradan hareketle stratejist şu yorumu yapıyor:

Bu temerrüt dalgası bizi bir sonraki resesyona götürecek. Temerrüt dalgasının başlaması için kredilerin sıkılaştığını ve ekonomide sermayenin kısıtlandığını görüyorum. Verim eğrisinin tersine dönmesi için genellikle yaklaşık 18 ay geçmesi gerekir. Bu da bizi bu yılın sonuna doğru götürür. Bir tür resesyon olmadan hiç böyle bir ters dönme yaşamamıştık. Ekonomik çöküş 2008’de görülenden çok 2001 resesyonuna benzeyecek.

Altın fiyatı

Fed, her durgunluk döngüsünde çok önemli bir rol oynuyor

Stratejist, ABD merkez bankasının sorunlu bankaları kurtarma konusundaki istekliliğini eleştiriyor. Bu bağlamda Lee, Fed’in her durgunluk döngüsünde çok önemli bir rol oynadığını söylüyor. Bu konudaki görüşelerini ise şu şekilde ifade ediyor:

İşgücü piyasası kötüleşmeye başladığında harcamalar azalır. Ayrıca, Fed nihayet kesintiye gidene kadar daha fazla temerrüde neden olur. Sonra her şeye yeniden başlarız ve kötü şirketleri temizlemek için bu temerrüt döngülerine ihtiyacınız vardır. Böylece bir grup zombi şirketle sonuçlanmazsınız. Fed banka likidite programlarıyla hata yapıyor. Çünkü bu faiz artırım döngüsünün tüm amacı fazlalıkları temizlemekti.

Altın fiyatı

Altın fiyatı neden hala 2 bin doların altında?

Michael Lee, altın fiyatının neden hala 2.000 dolarlık kilit psikolojik seviyenin altında olduğunu sorguluyor. Ayrıca, gümüş piyasasındaki fiyat baskılanması raporlarıyla paralellik kuruyor. Stratejist, bu konudaki değerlendirmelerini şu şekilde ifade ediyor:

BRICS ülkelerinin şu anda yaptığı alım miktarı göz önüne alındığında altının nasıl olup da 2.000 doların üzerine çıkmadığını merak etmek gerekiyor. Gümüşte ise nihayet bazı JPMorgan traderlarının 15 yıl önce gümüş fiyatlarını kontrol altına almak için yaptıklarından dolayı hapse girdiğini görüyorsunuz. Altın piyasalarında da fiyatı yapay olarak düşürmek için buna benzer bir şey mi yapılıyor? Tüm bu yıldızlar sıraya girdiğinde ve bir şeyin fiyatı çok daha yüksek olması gerektiğinde, aklınız bu komplo teorilerine gidiyor. Çünkü son birkaç yılda pek çoğu gerçek oldu.

Altın fiyatı yükselmek için bir katalizör bekliyor!

Lee’ye göre, bu durgunluğu göz önüne aldığımızda altın fiyatının daha yüksek bir seviyeye çıkması kaçınılmaz. Stratejist, ralli için ilk iki tetikleyici olarak Çin ve Avrupa’yı işaret ediyor. Lee, “Bir noktada, güvenliğe kaçış olacaktır. Silikon Valley Bank gibi başka bir kırılma olayı yaşarsak, birdenbire 2.000 doların üzerine çıkarsınız. Böylece, gerçekten hareket etmeye başlarsınız” diyor.

Lee, önümüzdeki birkaç yıl içinde altın fiyatı için en önemli hamleyi de belirliyor. Bunun ABD açığı olduğunu ve altın fiyatını yükseltmede rol oynayacağını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Stratejist Tarih de Verdi: Altın Fiyatı Bu Zirveye Ulaşacak!