Reklamı kapat

2 Analist: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Kadar Düşebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 11 Haziran 2022
0 görüntülenme
100497740 gold 03

Yatırımcılar, Fed’in para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları yakalamak için aylık ABD enflasyon verilerini bekliyor. ABD Hazine faizleri ise yükselişine devam ediyor. Bu ortamda altın fiyatı, Cuma günü hafif düşüş kaydetti. Ayrıca, haftalık bazda düşüş yolunda ilerliyor. Bununla birlikte bazı analistler, sarı metal için daha fazla düşüş öngörüyor.

 “ABD TÜFE güçlü gelirse altın fiyatı 1.800 dolara kadar gerileyebilir”

Spot altın fiyatı, yazının yazıldığı sıralarda %0,37 düşüşle 1.841,17 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri ise en son %0,39 kayıpla 1.846 dolardan işlem gördü. Bu arada, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri yükseldi. Bu yükseliş, ters korelasyon etkisiyle sıfır getirili altının talebine zarar veriyor. Öte yandan Ukrayna’nın işgali gibi jeopolitik riskler altın fiyatı için bir destek görevi görüyor.

Günün ilerleyen saatlerinde ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri açıklanacak. Bilindiği üzere ABD enflasyonu, Mart ayında son kırk yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Şimdi piyasa katılımcıları, enflasyonun zirveye ulaştığının onaylanmasını endişeyle bekliyor. Bu bağlamda SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu gece kilit ABD TÜFE verisi gelecek. Bu veri, ABD Merkez Bankası’nı Eylül ayından sonra da önemli ölçüde etkileyebilir. BU olaylar öncesinde altın piyasası konsolidasyon modunda.

Altın fiyatı

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın fiyatı bu hafta yaklaşık %0,3 düştü. Stephen Innes, güçlü bir TÜFE verisinin daha agresif bir Fed’e işaret edeceğini düşünüyor. Ayrıca, külçe fiyatlarının 1.825 doları test ettiğini ve güçlü verinin altını 1.800 dolara kadar düşürebileceğini belirtiyor. Ancak iyi huylu bir verinin tam tersi bir etki yaratabileceğini kaydediyor.

ANZ Research: Bunlar, altın piyasasının parıltısını aldı

Reuters’in yaptığı bir ankette bazı ekonomistler gelecek yıla kadar faiz artırımlarında duraklama görmüyor. Bu ekonomistler, Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında kilit faiz oranını 50 baz puan artıracağını tahmin ediyor. Ayrıca Fed’in Eylül ayında da benzer bir hamle yapma şansı artıyor.

Yatırımcılar, genellikle sarı metali enflasyondan korunma aracı olarak görür. Ancak Fed enflasyonla mücadele için kısa vadeli faiz oranlarını yükselttiğinde, onu elde tutmanın fırsat maliyeti daha yüksektir. ANZ Research, bir notta şu hususları altını çiziyor:

Şahin merkez bankaları, yükselen reel faizler ve daha güçlü bir ABD doları altın piyasasının parıltısını aldı. Benzeri görülmemiş mali ve parasal desteğin geri çekilmesi de hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Shiba Inus Stablecoin Nearly Finished SHIB Presents Financial Ecosystem web
Veriler Konuşuyor: Shiba Inu Balinaları Kâr Satışı Yapabilir!  Shiba Inu, ShibArmy tarafından tutulan 1 trilyon dolarlık SHIB satışından kaynaklanan büyük bir tehditle karşı karşıya. Coin’in yakım oranı, bir gecede yüzde 75 düşüşle büyük bir gerilemeye tanık oldu. Shiba Inu sahipleri 1 trilyon token satabilir Shiba...
Aslı Dinçer 11 Haziran 2022