5 Analist: Altın Fiyatı, Hafta İçinde Bu Seviyeleri Görebilir!

gold price prediction 2025 1631025483309
gold price prediction 2025 1631025483309
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salı günü Dolar endeksi (DXY) düşük risk hissiyatından yararlanırken, altın fiyatı düşüşe geçti. Külçenin Cuma günkü ABD istihdam rakamlarına kadar dalgalı işlem görmesi ve Federal Rezerv’in tapering planlarına ilişkin ipuçlarını beklemesi muhtemel görünüyor. Kriptokoin.com olarak farklı analistlerin altın fiyatlarına ilişkin beklentilerini ve değerlendirmelerini sizler için derledik.

Jeffrey Halley: Altın fiyatı 1.750 dolara düşüşlerde destek bulabilir

Spot altın fiyatı, Pazartesi günü 1.770,41 dolar ile 23 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yazının yazıldığı sıralarda %0,6 düşüşle 1.758,27 dolara, ABD altın vadeli işlemleri ise %0,6 düşüşle 1.757,30 dolara geriledi. DXY yükselerek, altını diğer para birimlerini elinde tutan alıcılar için daha pahalı hale getirirken, hisse senedi piyasaları yükselen enerji fiyatlarının ekonomik büyümeyi azaltabileceği endişeleriyle geriledi.

Altın fiyatı

OANDA Asya-Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, zayıf hisse senetlerinin Asyalı yatırımcıları dolar almaya teşvik ettiğini ve altına baskı yaptığını söylüyor ve değerli metalin ABD istihdam raporu öncesinde 1.750-1.785 dolar aralığında dalgalanacağını belirtiyor. Bu arada enflasyonun yanı sıra, kırılgan ABD-Çin ticaret ilişkiler, Çin Evergrande’nin borç krizi ve ABD borç tavanındaki açmaz, altına güvenli liman girişlerine de yol açarak külçe fiyatlarına taban sağlıyor. Jeffrey Halley ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, enflasyon ve ABD mali korkuları arttıkça bu hafta 1.750 dolara düşüşlerde destek bulabilir.

Jeffrey Halley, belirsizliklerin altını bir ölçüde destekleyeceğini, ancak sonunda ABD para politikası yönünün kazanan olacağını da sözlerine ekliyor.

Bazı analistler, taperingin zaten fiyatlandığını düşünüyor

Tarım dışı maaş bordrolarının işgücü piyasasında devam eden iyileşmeyi göstermesi ve muhtemelen Fed’in yıl sonundan önce teşviği azaltmaya başlamasına izin vermesi bekleniyor. Azalan teşvik ve daha yüksek faiz oranları, tahvil getirilerini yükselterek altını baskı altına alıyor, çünkü faizsiz külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Altın fiyatı

DailyFX döviz stratejisti İlya Spivak, bu noktada altın piyasalarını hareket ettiren şeyin, ne kadar ve hangi zaman diliminde faiz oranlarının artırılacağı meselesi olduğu yorumunu yapıyor. Bazı analistler ise, taperingin fiyatlanması nedeniyle, altın üzerindeki etkinin sınırlı olabileceğini düşünüyor. OANDA analisti Craig Erlam’ın değerlendirmesi ise şu yönde:

Piyasalarda daha fazla riskten kaçınma görüyoruz ve altın bundan faydalanıyor gibi görünüyor. Altını sürükleyen bu koşullarda, doların iyi performans gösterdiğini sık sık gördük. Ancak bugün tam tersini görüyoruz. Belki de yatırımcılar, ekonomi için böylesine belirsiz bir zamanda merkez bankalarının teşvikleri geri çekmesi konusunda biraz gerginler.

Mark McCormick’e göre yakın vadeli dolar önyargısı yükseliyor

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, risk iştahının, Cuma günü ABD tarım dışı istihdam raporu öncesinde, güvenli liman talebi açısından kısa vadeli yön sağlamaya devam edeceğini ifade ediyor.

Altın fiyatı

TD Securities’in küresel FX stratejisi başkanı Mark McCormick bir raporda, “ABD doları üzerinden fiyatlanan çok sayıda kötü küresel haber var” dedikten sonra değerlendirmesine şu şekilde devam ediyor:

Önümüzdeki haftalarda piyasalar için kilit nokta, halihazırda fiyatlandırılan risk priminin kapsamını, bu faktörlerin nasıl ortaya çıktığına karşı sıralamaktır. Yakın vadeli dolar önyargısı yükselirken, hareketi bu seviyelerde takip etme konusunda temkinliyiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

5 Analist: Altın Fiyatı, Hafta İçinde Bu Seviyeleri Görebilir!