3 Analist: Altın Fiyatı Hafta İçinde Hangi Seviyelere Gidecek?

Vural Erkan
Vural Erkan 24 Mayıs 2022
14 görüntülenme
fine gold ba

Altın fiyatı, zayıf doların da yardımıyla Pazartesi günü bir haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine tırmandı. Öte yandan, yüksek ABD Hazine faizleri dolar fiyatlandırılmış külçedeki kazanımları sınırlamaya devam ediyor.

Jeffrey Halley: Jüri, altın fiyatı konusunda hâlâ kararsız

Spot altın, yazının yazıldığı sıralarda %0,67 artışla 1.858 dolardan işlem görüyordu. Fiyatlar, gün içinde 1.865,34 dolar ile 12 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,80 artışla 1.856,8 dolara yükseldi. OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Jüri, altının orta vadede fırtınayı atlatıp atlatmadığı veya yalnızca ABD dolarının sürekli geri çekilmesine yanıt olarak toparlanıp toparlanmadığı konusunda hâlâ kararsız.

altın fiyatı

“Yükselişe geçmeden önce, altının son kazançlarını koruduğunu görmem gerekiyor”

Dolar endeksi (DXY), yatırımcıların satış baskısını sürdürmesi, artan ABD faiz oranlarından doların daha fazla kazanılacağına dair bahisleri kesmesi ve Çin’deki karantinaların gevşetilmesinin küresel büyümeye ve ihracatçıların para birimlerine yardımcı olabileceği konusunda umutlu hale gelmesiyle düştü. Daha zayıf bir dolar, off-shore alıcılar için külçeyi daha çekici hale getiriyor. Jeffrey Halley, şunları söylüyor:

Yapısal olarak yükselişe geçmeden önce, doların zayıflığı karşısında altının son kazançlarını doların gücü karşısında koruduğunu görmem gerekiyor.

ANZ Bank: Bunlar, altın için hala destekleyici olabilir!

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere St. Louis Federal Reserve Başkanı James Bullard, geçen hafta ABD merkez bankasının yüksek enflasyonu daha hızlı kontrol altına almak için faiz oranlarını bu yıl %3,5’e yükseltmesi gerektiği görüşünü yineledi.

Sıfır getirili sarı metal, ABD faiz oranları yükseltildiğinde yatırımcılar için daha az çekici hale gelir. Bununla birlikte, ekonomik krizler sırasında güvenli liman varlığı olarak görülür. ANZ Bank ekonomistleri bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Yüksek enflasyonla birlikte kötüleşen bir makro-ekonomik görünüm altın fiyatı için hala destekleyici olabilir. Hisse senedi piyasalarında artan düşük performans riski, altının risk çeşitlendirme çekiciliğini artırdı.

altın fiyatı

“Altına doğru anlamlı miktarlarda güvenli liman akışı olmadı”

Bununla birlikte ANZ Bank ekonomistleri, finansal piyasalardaki bir satışın, anlamlı miktarlarda altına doğru güvenli liman akışlarını çekmeyi başaramadığını belirtiyor. Ekonomistler, şu hususlara dikkat çekiyor:

Altın fiyatı, artan verimler ve değer kazanan ABD doları arasında kısa bir süreliğine 1.800 doların altına düştü. Agresif bir Federal Rezerv faiz artışı ve ekonomik büyüme endişeleri, ABD dolarının birkaç yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oldu.

“Altın fiyatı için 200 günlük SMA’nın başka bir testi muhtemel”

Altın vadeli işlem piyasaları için CME Group’un ileri düzey verileri göz önüne alındığında, açık faiz düşüş trendini genişletti ve Cuma günü yaklaşık 61 bin sözleşme ile daraldı. Hacim, aynı çizgide, art arda iki günlük artışı tersine çevirdi ve yaklaşık 29,6 bin sözleşme düştü.

Piyasa analisti Pablo Piovano, Cuma günkü altın fiyatlarındaki artışa, açık faiz ve hacimdeki daralmanın eşlik ettiğini ve bunun da günlük kazançların arkasında short kapamanın olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Bununla birlikte analiste göre, yükseliş trendinin devamı, kartlarda yaklaşık 1.835 dolar civarında 200 günlük SMA’ya potansiyel bir ziyaret ile çok yakın vadede lehte görünmüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

POLS
Polkastarter Nedir? POLS Ne İşe Yarar? Polkastarter nedir? Polkastarter (POLS) Coin, kolay kullanım bir launchpad sağlamak üzere tasarlanan blok zincir platformudur. Özellikle token havuzları ve açık artırmalar için sağladığı bu kolaylık, sermayenin artması ve tüm tokenlerin eş zamanlı dağıtımının sağlanması için benzer Blockchain...
Kriptokoin.com 24 Mayıs 2022