Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatı Hangi Seviyelere Gidecek?

Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatı Hangi Seviyelere Gidecek?
Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatı Hangi Seviyelere Gidecek?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı Perşembe günü üst üste ikinci gün yükselerek 1.880 doları gördü. Böylece, son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada, ABD Merkez Bankası, faiz konusundaki temkinli duruşunu sürdürüyor. Bu nedenle Amerikan Doları ve ABD Hazine tahvil getirileri şimdilik savunmada kalıyor. Şimdi gözler ABD’den gelecek kritik TÜFE verilerinde.

Fed Tutanakları’nın ardından altın fiyatı yükselişe geçti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Fed’in Eylül ayı para politikası toplantısının tutanakları Çarşamba günü, kurul üyelerinin faiz oranlarının bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu gösterdi. Ayrıca, aşırı sıkılaştırma risklerinin artık dengeli olduğunu ortaya koydu. Tutanaklarda ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Tüm katılımcılar” komitenin “dikkatli bir şekilde ilerleyecek” bir konumda olduğu konusunda hemfikirdir.

Fed’in sıkılaştırma yaklaşımında temkinli bir kayma gibi görünen son güvercin Fed tutanakları, bu yıl Fed’in faiz artırma ihtimalini azaltarak ABD Hazine tavil getirilerinde yeni bir düşüşe neden oldu. ABD Doları, FOMC Tutanaklarının açıklanmasına ilk tepki olarak kısa bir süreliğine sıçradı. Ancak, sonrasında güvercin Fed beklentilerine ve düşen Hazine tahvil getirilerine teslim oldu. Böylece, altın fiyatı için bir kapı açtı. Bunun ardında altın, 1.877 dolar ile iki haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Altın Fiyatı

ABD ÜFE beklentilerin üstünde geldi

Çarşamba günü, ABD ÜFE Ağustos ayında %0,7 arttıktan sonra aylık bazda %0,5 arttı. Ekonomistler ÜFE’nin %0,4 artacağını tahmin ediyordu. Geçtiğimiz 12 aylık dönemde ÜFE, Ağustos ayında %2,0 arttıktan sonra %2,2 artarak %1,6’lık artış beklentisini geride bıraktı.

Bu arada, Fed Başkanı Christopher Waller, daha yüksek faiz oranlarının gerekliliğinden bahsetti. Waller, bunun Fed’in enflasyonu yavaşlatmasına yardımcı olacağını ve merkez söyledi. Böylece, meslektaşlarının korosuna katıldı. Piyasalar şu anda Fed’in Kasım ayında faiz artırımına gitme olasılığını bir gün önceki %13 seviyesinden yalnızca %8,5 olarak fiyatlıyor. Bu arada piyasalar, Aralık ayında faiz artırımı olasılığı %26 olarak görüyor.

Altın fiyatı

Altın fiyatı için tüm gözler kritik ABD TÜFE verilerinde

Perşembe günü erken saatlerde altın fiyatı, Fed’in bu yıl için faiz artırımına ara vermesini pekiştirebilecek yumuşak bir ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu beklentisiyle ABD Dolarının aşağı yönlü hareketini sürdürmesiyle önceki yükselişini sürdürüyor. Böyle bir durumda, altın fiyatı 1.900 dolar seviyesini test etmek için yeni bir teklif dalgası yakalayabilir. ABD TÜFE’nin beklentilerden daha yüksek gelmesinin, altın fiyatında bir geri çekilmeyi tetiklemesi muhtemel. Ayrıca, ABD Dolarına geçici bir destek sağlaması olası.

ABD’de yıllık TÜFE’nin Ağustos ayındaki %3,7’lik artıştan yavaşlayarak Eylül ayında %3,6’ya yükseldiği görülüyor. Ayrıca beklentiler, çekirdek TÜFE’nin söz konusu ayda %4,3’ten %4,1’e düşmesi yönünde. Kıdemli Analisti Yoham Elam, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Daha da önemlisi, ekonomik takvim aylık bazda %0,3’lük bir artışa işaret ediyor. Bu da yıllık bazda kabaca %4’lük bir artış anlamına geliyor. Yani, çok sıcak. Bu aynı zamanda geçen ayki sonucun bir tekrarı olacaktır. Bu beklentiler çok yüksek. Neden mi? Son ISM anketleri düşüşe işaret ediyor ve son ücret verilerinde de ılımlılık görüldü. Ortalama Saatlik Kazançlar Ağustos ayı için beklenen %0,3’ün altında, sadece %0,2 oranında arttı. Yukarıda da belirtildiği üzere, maaşlar yavaş düşme eğilimindedir ve enflasyonda kritik bir rol oynarlar.

Altın fiyatı teknik analizi: Yükseliş yönünde şüpheler var!

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik görünümünü şu şekilde değerlendiriyor. Altın fiyatının günlük grafiği, parlak metalin kritik bir noktada olduğunu ve 1.879 dolardaki kısa vadeli alçalan 21 Günlük Hareketli Ortalama (DMA) seviyesini zorladığını gösteriyor. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi orta çizginin hemen altında yer alıyor. Bu da altın fiyatındaki ilave yükseliş konusunda şüpheleri artırıyor.

Birkaç aylık dip seviyelerden yükselişin tersine döndüğünü teyit etmek için 1.879 dolardaki 21 DMA bariyerinin üzerinde günlük kapanış gerekiyor. Bu durumda, bir sonraki yükseliş hedefi 1.900 dolar eşiğinde duruyor. Bu seviyede, hafif düşüş eğilimli 50 DMA yer alıyor. Daha da yukarıda, 1.926 dolar direncine doğru yeni bir ilerlemeyi göz ardı etmemek gerekiyor. Bu seviye 100 ve 200 DMA’ların birleştiği nokta. Aşağı yönde, altın fiyatı muhtemelen 1.860 dolar bölgesi yakınlarında ilk talebi görecektir. Bunun altında Salı gününün en düşük seviyesi olan 1.853 doları test etmesi mümkün. Daha derin düşüşlerin 1.840 dolar yuvarlak rakamını zorlaması olası.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatı Hangi Seviyelere Gidecek?