Aniden Fırlayan Altın Fiyatı İçin Haftalık Tahminler Ne?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
221 görüntülenme
Aniden Fırlayan Altın Fiyatı İçin Haftalık Tahminler Ne?

Altın fiyatı, Silicon Valley Bank (SVB) erimesinden kaynaklanan potansiyel bulaşma risklerinde haftalık beklenmedik bir artış kaydetti.

Altın, güvenli liman akışları görüyor

Değerli metal, Cuma günkü SVB çöküşünün ardından yatırımcıların akın etmesiyle bir kez daha güvenli ticaret haline geldi. California bankacılık düzenleyicileri, mali krizden bu yana en büyük banka iflası olan SVB Financial Group’u kapatmak için hızla harekete geçti. Analistlere göre SVB, önde gelen teknoloji finansörlerinden biriydi ve başarısızlığı, Federal Reserve’in enflasyonla mücadelesinde izlediği agresif yürüyüş döngüsünün potansiyel istenmeyen sonuçlarını gösteriyor. Başlangıç ​​odaklı borç verenin sorunlarının küresel pazarların geri kalanında dalgalanabileceği ihtimali korkuya neden oluyor.

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Altın, bu finansal istikrarsızlık endişelerinde güvenli liman akışları görüyor. Startup’lar ve borç yeniden finansmanı, traderların analiz ettiği en büyük finansal risklerden bazıları,” yorumunu yapıyor.

Güvenli liman alımları tetiklendikçe altın yükseliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın için dramatik bir dönüş oldu. Bu haftanın başlarında değerli metal, Fed’in Mart toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artıracağı görünümüyle istikrarlı bir şekilde düşüyordu. Altın şimdi ralli yapıyor ve SVB ve finansal istikrar riski, Şubat’tan bu yana artan işsizlik oranı ve 50 baz puanlık artış beklentilerinin tersine dönmesi gibi birkaç faktöre tepki veriyor. Moya, şu değerlendirmeyi yapıyor:

NFP raporu güçlü bir manşet attı, ancak raporun geri kalanı işgücü piyasasının soğumaya hazır olduğu fikrini destekledi. Ücret baskıları tahminlerden çok daha yumuşak geldi ve işsizlik oranı %3,4’ten %3,6’ya yükseldi. Fed faiz artırım bahisleri küçüldükçe ve SVB bulaşma riskleri güvenli liman alımlarını tetikledikçe altın yükseliyor. Tahvil piyasası artık yıl sonuna kadar faiz indirimlerini fiyatlamaya başlıyor ve bu, getirilerde büyük bir çöküşü tetikliyor.

ABD dolar endeksi (DXY) düştü ve iki yıllık getiri, 2008’den bu yana en büyük iki günlük düşüşünü kaydetti, bu da yüksek altın fiyatlarını destekliyor. Moya, “Altın yeniden herkesin favori ticareti haline geliyor ve likidite riski endişeleri Wall Street’in o köşesi için hızlı bir şekilde yanıtlanmayacağından bu durum devam edebilir,” diyor.

“Altın fiyatı bu aralığa sıkışırsa şaşırmam!”

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman’a göre, akılda tutulması gereken bir şey, altındaki bu hareketin ne kadar sürdürülebilir olduğu. Bu bağlamda Millman, şu yorumu paylaşıyor:

Bu genel olarak kısa vadeli bir tepki. Güvenli liman talebinin uyum içinde geldiğini ve başladığını görüyorsunuz. Bankacılık sistemlerinin istikrarı konusunda korku var ve dolar bugün keskin bir şekilde düştü. Bu, altını kısa vadede daha da yükseltiyor.

Altın fiyatı

Özellikle Salı günkü enflasyon raporu ışığında altının bu seviyelerde tutunup tutunamayacağını ancak önümüzdeki hafta anlayabiliriz. Millman, “Altının henüz dibe vurduğunu düşünmüyorum ve fiyatlar bu yılın ilk yarısında daha da düşebilir. Altının 1.800 ile 1.900 dolar arasında sıkıştığını görürsem şaşırmam,” diyor. Millman, ticaretin çok değişken olduğunu ve enflasyon raporunun yaklaşmasıyla dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin, piyasaların verilere karşı nasıl tepki vereceğin olduğunu belirtiyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

TÜFE verisinin kendisi, ona verilen tepki kadar önemli değil. Fed’den gelen belirli verilerin veya yorumların güvercin veya şahin olup olmadığı konusunda genellikle biraz anlaşmazlık oldu. Fed ayrıca piyasaların TÜFE’ye nasıl tepki vereceğini ve sindireceğini de izleyecek.

İzlenmesi gereken altın fiyatı seviyeleri

RJO Futures’ın kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly’a göre de güvenliğe giden bu uçuş altını traderların daha fazla yükselişe geçtiği seviyelere itti. Cholly, “1.875-1.880 dolar izliyorum. 50 günlük hareketli ortalama olan bu seviyeye gitmekte biraz zorlanabiliriz. Altın için 200 günlük hareketli ortalama tutuldu ve 1.800 dolar iyi bir değerdi,” diyor.

Altın fiyatı

Ekonomi muhtemelen daha erken bir dönemde daha zorlu bir döneme gireceğinden, Moya altın konusunda yükselişini sürdürüyor. Ancak değerli metalin önce mevcut seviyelerine yerleşeceğini tahmin ediyor. Bu doğrultuda şu tahminlerde bulunuyor:

Şu anda 1.865 doları düşünüyorum. Makro zemin değişti. Yakın direnç 1.880 dolarda. Ve sonra herkesin gözü 1.900 dolarda olacak. Önümüzdeki hafta daha soğuk bir enflasyon raporu alırsak ve devam eden finansal istikrarsızlık endişeleri hala konuşuluyorsa, yukarı yönlü günlük 50-70 dolarlık hareketlerle eski moda güzel bir altın rallisi yaşayabiliriz.

Haftalık altın fiyatı teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının bu haftaki teknik fotoğrafını çekiyor. Altın piyasaları başlangıçta 50 Haftalık EMA’ya ulaşmak için hafta boyunca düştü, ancak geri döndü ve yeniden yaşam belirtileri gösterdi. Nihayetinde, bu, sonunda yükselmeye çalışacağını, belki de 1.900 dolar seviyesine ulaşacağını düşündüğüm bir pazar. Kayda değer olan şey, 1.900 dolar seviyesinin en azından günlük grafiklerde birkaç ters çekiç içermesi. Bunun aşılması zor bir alan olacağını düşünüyorum. Ancak bunu yaparsa 1.975 dolar seviyesine ulaşma olasılığının önünü açıyor.

Alternatif olarak, geri dönerse ve hafta için mum çubuğunun dibinin altına düşerse, başlangıçta 1.800 dolar seviyesine, ardından şu anda %61,8 Fibonacci’nin belirlediği 1.750 dolar seviyesine düşmenin kapısını açar. 200 Haftalık EMA bu alana ulaşmaya çalışıyor, bu nedenle satış olursa nihayetinde ‘piyasadaki zemin’ olacağını düşünüyorum.

Altın fiyatı

Haftalık şamdana dayanarak, kısa vadede, belki önümüzdeki veya 2 hafta daha yüksek gitme olasılığımızın yüksek olduğunu düşünüyorum. Negatif bir korelasyona sahip olduğu için ABD dolarına çok dikkat edin, ancak dahası faiz oranı piyasalarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü faizler ne kadar yüksek olursa, altının düşüşünü görme olasılığımız o kadar artar ve tabii ki bunun tersi de geçerli. Her şey eşitken, Cuma seansında altını çok daha yükseğe gönderen Tarım Dışı İstihdam duyurusunu aldıktan sonra bu piyasa yükselmeye çalışıyor gibi görünüyor.

Gelecek haftanın izlenecek verileri

  • Salı: ABD TÜFE
  • Çarşamba: ABD perakende satışları, ABD ÜFE, NY Empire State imalat endeksi
  • Perşembe: ECB faiz kararı, ABD işsizlik başvuruları, inşaat izinleri ve konut başlangıçları, Philadelphia Fed imalat endeksi
  • Cuma: ABD endüstriyel üretimi, Michigan tüketici hissiyatı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Fxempire

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoinler İçin Büyük Tasfiye Beklentisi! Ne Oluyor?
Bu Altcoinler İçin Büyük Tasfiye Beklentisi! Ne Oluyor? Lider altcoin Ethereum’un (ETH) iki ayın en düşük seviyesi olan 1.373 dolara düşmesinin ardından birkaç zincir üstü (on-chain) pozisyon tasfiye edilme riskiyle karşı karşıya gibi duruyor. İşte popüler altcoin projelerine yönelik önemli veriler… Ethereum için tasfiyeler havada...
Aslı Dinçer 2 hafta önce