Altın Fiyatı Tahminleri: İşte İzlemeniz Gereken Seviyeler ve Tarihler!

Gold Bullion scaled
Gold Bullion scaled
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Ross J Burland’a göre, altın fiyatı günlük grafikte kritik bir destek seviyesinde güçleniyor. Analist, altın için itici güç olarak stagflasyon risklerinin tartıldığını belirtiyor ve petrol fiyatlarının parabolik olması ve tedarik zincirindeki bozulmanın, altın için yükseliş görünümünü desteklediğini ifade ediyor. Kriptokoin.com olarak Ross J Burland’ın analizleriyle birlikte, piyasayı etkileyebilecek önemli gelişmeleri sizler için hazırladık.

Altın fiyatı için hangi veriler önem arz ediyor?

Analisti Ross J Burland’a göre altın, yeni haftanın ilk gününde bir miktar alım çekmeyi başardı ve Cuma günkü ret kaymasının bir kısmını, 1.800 dolara yakın 100/200 günlük SMA’ların izdiham engelinden kurtardı. Analist, hisse senedi piyasalarındaki karışık performansın, 1.770-71 dolar bölgesi civarında seyreden güvenli liman altına bir miktar destek verdiğini belirtiyor. 

Altın fiyatı

Pazartesi günü erken saatlerde yayınlanan veriler, Çin ekonomik büyümesinin 2021’in üçüncü çeyreğinde keskin bir şekilde yavaşladığını gösterdi. Bu, enflasyonda beklenenden daha hızlı bir artışla ilgili endişelerle birlikte, stagflasyonun geri dönüşüne ilişkin korkuları körükledi ve yatırımcıların duyarlılığına ağırlık verdi. Analistin değerlendirmesi ise şu yönde:

Destekleyici faktör, bir dereceye kadar, Fed’in erken politika sıkılaştırması beklentileriyle dengelendi. Bu, getiri sağlamayan altın için bir rüzgar gibi hareket edebilecek yüksek ABD Hazine tahvil faizlerinden açıkça görülüyordu. Bunun dışında, mütevazi bir dolar artışı, dolar cinsinden emtianın kazançlarını sınırlamak için daha fazla işbirliği yapabilir. 

Petrol riskleri hala daha yüksek

Analist, son dönemde stagflasyon endişelerinin merkezinde yer alan petrol fiyatının yakından izleneceğini belirtiyor.

Petrol

Ross J Burland, Brent petrolün yukarıdaki aylık grafiğinde, fiyatın parabolik ve 2018’in en yüksek seviyelerine doğru hareket ettiğine işaret ediyor ve küresel enerji krizi tırmandıkça, geçici olarak 85 dolar/varil seviyesinin kırıldığını ve bunun da altın piyasaları için stagflasyon riskini beraberinde getirdiğini hatırlatıyor. TD Securities analistleri şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ham petrol ve akaryakıtlar için doğal gaz geçişi nedeniyle, günlük 1 milyon varile ulaşan, artan kış talebiyle daha da kötüleşebilecek olan Brent ham petrolü ve ısıtma petrolünde, özellikle yukarı yönlü ivmeyi körükleyen sıkı bir arz-talep görünümü var.

Petrol

Bu arada, pozisyonlama verilerine bakan analistler, “spekülatörlerin WTI ham petrolü alımını artırmaya devam ettiğini, sürmekte olan enerji krizinin önemli bir risk olmaya devam etmesi nedeniyle uzun ve kısa vadeli alımları eklediklerini belirtiyor ve şu hususlara değiniyorlar:

Arz riskleri son derece yüksek kalmaya devam ederken, OPEC fiyat hareketini soğutmak için fazla bir şey teklif etmedi. İki yönlü riskler yüksek kalmaya devam ediyor. Ancak sağ kuyruk en şişman kısım olmaya devam ediyor, bu da spekülatörlerin kısa vadede uzun vadeli tutmaktan mutlu olacaklarını gösteriyor.

Stagflasyon risklerine karşı argümanlar

Önümüzdeki hafta için, piyasaların argümanın hangi tarafına düşmek istediği gerçekten önemli olacak. Stagflasyon risklerine karşı, son haftalarda yükselen argümanlar kadar hızlı bir şekilde ortaya çıkan birçok argüman var. Birincisi, ANZ bankasındaki analistler ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Geçen hafta Eylül ayı faaliyet ve fiyat verileri stagflasyon anlatısına ters düştü. Perakende satışlarda geniş tabanlı bir güç varken, bir dizi enflasyon önleminin hala yüksek olmasına rağmen, beklenenden daha yumuşak geldi.

Altın fiyatı

Ek olarak analistler, “ Yakından takip ettiğimiz bir önlem olan Atlanta Fed Ücret Büyüme İzleyicisi, Mayıs’taki %3’ten Eylül’de yıllık %4,2’ye sıçradı. Artış büyük ölçüde boş zaman ve ağırlama sektörlerinde düşük vasıflı işçilerin ücretlerindeki keskin artıştan kaynaklanıyor” yorumunu yapıyor. Ayrıca analistler, şu bilgileri paylaşıyor:

Başkan Biden, birikmeleri hafifletmek için batı kıyısındaki limanlarla birlikte çalışıyor. Buna ek olarak, bir dizi büyük lojistik ve perakende şirketi, tedarik zinciri tıkanıklıklarını hafifletmek için yoğun olmayan saatlerin kullanımını genişletmeye hazırlanıyor.

Altın fiyatı teknik analizi

Analist Ross J Burland’a göre, altın fiyatı için bir anlık görüntüde, haftaya başlarken bir miktar konsolidasyon görülebilir. 

Altın fiyatı

Analist, “yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere altın fiyatı sadece dinamik desteği değil, yatay desteği de test ediyor” diyor ve bunun ilk testleri tutması ve potansiyel olarak 1.786’ya yakın %61,8 Fibonacci düzeltme seviyesi ile birleştiği Doji mumunun önceki günün en düşük seviyelerinin dinlenmesine yol açmasının beklendiğini belirtiyor. Ross J Burland, analizine şu doğrultuda devam ediyor:

Altın fiyatı dinamik trend çizgisi desteğini kırmayı başarırsa, fiyatın kendisini bir aralıkta, yani ‘barroom kavgası’nda sıkışıp, bulabileceği 1750’lere kadar hala yeri olacak. Öte yandan, fiyat sabit kalır ve tekrar 1.770’in üzerine çıkarsa, bu yükseliş olur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı Tahminleri: İşte İzlemeniz Gereken Seviyeler ve Tarihler!