Altın Fiyatı İçin Kritik Dönem: Ünlü Ekonomistler Seviyeleri Belirledi!

Altın Fiyatı İçin Kritik Dönem: Ünlü Ekonomistler Seviyeleri Belirledi!
Altın Fiyatı İçin Kritik Dönem: Ünlü Ekonomistler Seviyeleri Belirledi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail-Hamas çatışmasının yoğunlaşması yatırımcıları geleneksel güvenli liman varlıklarına sığınmaya zorladı. Bunun ardından altın fiyatı, üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Bu arada piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığı yönünde sinyaller aldı. Bu da sarı metale ek bir destek sağladı.

Commerzbank: Riskten kaçışın geri dönmesi için henüz erken

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatı Cuma günü 1.900 doları aşarak güçlü bir ralli yaptı. Haftanın ilk günü kazançlarının bir kısmını geri verse de bu kritik seviyeyi korumayı başardı. Commerzbank ekonomistleri, piyasanın Orta Doğu’daki savaşı gecikmeli olarak fark ettiğini söylüyor. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasanın riskten kaçış hissiyatına bürünmesi tam bir hafta sürdü. Bu, verimli bilgi işlemede bir ustalık değildi! Elbette, piyasa şimdi nihayet bunu çözdü: USD ve özellikle CHF ve daha da önemlisi altın geçen hafta sonuna doğru değer kazanmayı başardı. Başka bir deyişle klasik güvenli limanlar. Tipik olarak, bu tür riskten kaçış dönemleri oldukça kısa sürelidir. Ancak İsrail ordusunun kara harekatı başlayana kadar ve Arap devletlerinin buna nasıl tepki vereceği hala belirsizken, riske geri dönmek için henüz çok erken.

Altın fiyatı

ANZ: Altın fiyatı açısından 1.950 dolar kritik!

Altın 1.910 dolar direnç seviyesini aştı. ANZ Bank ekonomistlerine göre, alım 1.900 dolarda ortaya çıkabilir ve aşağı yönü sınırlayabilir. Bu doğrultuda ekonomistler, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altının mevcut düşüş trendini tersine çevirebilmesi için 1.910 doların üzerinde kalması ve bir sonraki direnç seviyesi olan 1.950 doları kırması gerekiyor. 1.950 doların aşılması aynı zamanda trendin tersine döndüğünü gösteren son ‘çift dip’ oluşumunu da teyit edecektir. Son fiyat hareketi İsrail-Hamas savaşı nedeniyle tetiklendiğinden, durum normalleşirse jeopolitik prim hızla ortadan kalkabilir. Bu durumda fiyatlar 1.900 dolar aralığının altına gerileyebilir. Ancak bu seviyede alımlar ortaya çıkabilir ve aşağı yönü sınırlayabilir.

Altın fiyatı

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Haresh Menghani altının teknik görünümünü değerlendiriyor. Boğalar, teknik açıdan önemli 200 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) ötesindeki ivmeden faydalanmakta zorlanıyor. Bu durum, yeni haftanın ilk gününde altın fiyatında bir miktar kâr alımına yol açıyor. Sarı metal Avrupa seansı boyunca istikrarlı inişini sürdürse de, ABD Doları (USD) fiyatlarındaki durgunluk nedeniyle 1.900 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başardı.

Müteakip herhangi bir düşüşün 1.900 dolar yuvarlak rakamı yakınında iyi bir destek bulması daha olası. Söz konusu destek 100 günlük SMA ile çakışıyor. Ayrıca, şimdi önemli bir pivot noktası olarak hareket etmesi mümkün. Aşağıda ikna edici bir kırılma, altın fiyatını 1.860-1.855 dolar bölgesine düşmeden önce 1.868 dolar yatay bölge yakınındaki bir sonraki ilgili desteği test etmeye açık hale getirebilir.

Diğer taraftan, boğalar yeni bahisler yapmadan önce muhtemelen Cuma gününün en yüksek seviyesi olan 1.932-1.933 dolar bölgesinin ötesinde bir miktar alım bekleyecektir. Altın fiyatı daha sonra 1.945-1.947 dolar ağır arz bölgesine doğru ivme kazanabilir. İkincisinin ötesinde sürekli bir güç, boğalar için yeni bir tetikleyici olacaktır. Bu da daha fazla yükseliş hareketinin yolunu açacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı İçin Kritik Dönem: Ünlü Ekonomistler Seviyeleri Belirledi!