“Altın Fiyatı Kaybet-Kaybet Durumunda” Büyük Gün Yaklaşıyor!

“Altın Fiyatı Kaybet-Kaybet Durumunda” Büyük Gün Yaklaşıyor!
“Altın Fiyatı Kaybet-Kaybet Durumunda” Büyük Gün Yaklaşıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının, ABD doları toparlanırken 21DMA ile mücadelesini genişlettiğini söylüyor. Analist, ABD’nin 3. Çeyrek GSYİH’sinin, potansiyel bir Fed pivotu görüşmeleri hakkında yeni ipuçları verebileceğini kaydediyor. Ayrıca analist, altının düşüş tekniklerinin ortasında güneye baktığını söylüyor. Bu ortamda, şahin ECB artırımının katalizör olmasını muhtemel görüyor. Dhwani Mehta’nın piyasa yorumlarını ve altın fiyatı teknik analizini okuyucularımız için hazırladık.

“Altın fiyatı net bir yön eğilimi arıyor!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, yatırımcıların bu Perşembe günü kritik olaylara hazırlıklı olmasıyla birlikte, iki günlük 1.700 dolara yükselişini durdurarak net bir yön eğilimi arıyor. ABD doları, bu hafta şimdiye kadar görülen amansız satışların ardından genel olarak biraz toparlanıyor. Fed’in faiz artırımlarında vites düşüreceğine dair artan beklentiler var. Bu da eğri boyunca ABD Hazine verimlerindeki acıyı şiddetlendirdi. Ayrıca, dolarda uzun süreli bir satışa dönüştü.

Bu arada 10 yıllık ABD faiz oranları kritik %4 seviyesine saldırdı. İki gün içinde yaklaşık 25 baz puan aşındırdı. Kanada Merkez Bankası’nın (BOC) güvercin faiz artırımı kararı, küresel sıkılaşma yarışında yavaşlamanın başladığını gösteriyor. Bu yüzden, Fed’in yakında aynı yola girebileceğini öne sürerek Amerikan dolarını da olumsuz etkiledi. BOC, beklenen 75 bps’e karşılık 50 bps’lik bir faiz artışı yaptı. Bu da piyasaları şaşırttı.

Altın fiyatı

Son zamanlardaki olumsuz ABD İmalat ve Hizmet anketleri serisi, zayıf konut verileriyle birleştiğinde, dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığına ilişkin endişeleri körüklüyor. Böylece, Kasım ayında 75 bps’e hazır olmasına rağmen, Fed’den olası bir güvercin kayması risklerini artırıyor.

“Altının, ayın en düşük seviyelerine doğru dönmesi olası”

Bununla birlikte, tüm gözler, daha önce bildirilen -% 0,6’ya kıyasla üç aylık bazda beklenen %2,4’lük bir toparlanma ile şimdi ABD’nin 3. çeyrek GSYİH verisine çevrildi. Beklenenden daha güçlü bir verinin, Fed beklentilerini bozması muhtemel. Bunun da dolar boğalarını son düşüşten kurtarması mümkün. Bu nedenle altın fiyatı, toparlanma modunu durdurabilir. Ayrıca altının, güneye, ayın en düşük seviyelerine doğru dönmesi olası.

Altın fiyatı

Ancak ECB’nin faiz artırımı kararı, doların ve sarı metalin bir sonraki fiyat yönünü belirlemek için de çok önemli olacak. ECB’den 75 bps’lik şahin bir faiz artışının resesyon korkularını tetiklemesi mümkün. Bu da güvenli liman dolar için iyiye işaret olur. Sarı metal önümüzdeki büyük güne doğru bir kaybet-kaybet durumunda görünüyor.

Altın fiyatı teknik görünümü

Altın fiyatı, şu anda 1.669 dolar olan 21 Günlük Hareketli Ortalama’da (DMA) sert dirençle karşılaştı. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) orta çizginin altında kalarak aşağı yönlü eğilimi koruyor. 21DMA’nın üzerinde bir kabul bulunamaması, önceki günün en düşük seviyesi olan 1.650 doların test edilmesini gerektirecek. Bir sonraki yastık Salı gününün en düşük seviyesi 1.638 dolarda duruyor.

Altın fiyatı

Satış baskısı muhtemelen ikincisinin altında yoğunlaşacak. Böylece, tabanları aylık en düşük 1.617 dolara doğru yeni bir düşüş için açacak. Alternatif olarak, boğaların yenilenen yükseliş trendini uzatmak için 21DMA’nın üzerinde sağlam bir dayanak bulması gerekiyor. Daha da yukarılarda, Pazartesi gününün en yüksek seviyesi 1.671 dolar devreye girecek. Bir sonraki yukarı yönlü hedef, 13 Ekim’in yükseği 1.683 dolar ile 1700 dolar eşiğine doğru yerleşti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Altın Fiyatı Kaybet-Kaybet Durumunda” Büyük Gün Yaklaşıyor!