Altın Fiyatı Kritik Eşiği Aştı: Usta Analist Sonraki Hamlesini Açıklıyor!

Altın Fiyatı Kritik Eşiği Aştı: Usta Analist Sonraki Hamlesini Açıklıyor!
Altın Fiyatı Kritik Eşiği Aştı: Usta Analist Sonraki Hamlesini Açıklıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orta Doğu’da yükselen gerilim, güvenli limanlara talebi artırdı. Bunun ardından altın fiyatı yükselişe geçti. Bu arada, ABD Doları ve tahvil getirileri sıcak manşet enflasyon verilerinden yararlanıyor. Bununla birlikte, Fed’den Collins, ABD getirilerindeki kalıcı yükselişin daha fazla politika sıkılaştırma ihtiyacını azaltabileceğini söylüyor. Bu gelişmelerin ortasında teknik analist, temkinli olmak gerektiği konusunda uyarıyor.

Son gelişmelerin ardından altın fiyatı güçlü yükseldi

Orta Doğu’da jeopolitik gerilim artıyor. Diğer tarafta, ABD Merkez Bankası bu yıl faizleri daha fazla artırmayacağına dair sinyaller verdi. Bu gelişmelerin ortasında altın fiyatı, Cuma günü güçlü bir ralli gerçekleştirdi. Bu arada, ABD’nin Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentilerin üzerinde bir enflasyona işaret etti. Bunun bir sonucu olarak değerli metal Perşembe günü geriledi.

Ancak Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, daha sonra ani bir hareketle güç kazandı. Bunda yatırımcıların Fed’in Kasım ayındaki para politikası toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceği yönündeki beklentileri etkili oldu. Bu durum ise TÜFE’nin çekirdek enflasyon değerinin beklentilere paralel olarak yumuşamasından kaynaklandı. Manşet enflasyon, küresel petrol fiyatlarındaki artışın fiyat endeksini desteklemesiyle konsensüsten daha yüksek çıktı.

Altın fiyatı

Gerilim yükselirken, altın için cazibe artıyor!

Bu arada, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın nötr yorumları da altın fiyatı için destekleyici oldu. Harker, kalıcı enflasyon korkularının son verilerde olmadığını belirtti. Ayrıca, merkez bankasının faiz oranlarını ileride değiştirmeden tutmasına izin verdiğini kaydetti.

Diğer tarafta, ABD Doları ve tahvil getirileri de kalıcı enflasyon verilerinin Fed’in 2023’ün geri kalanında bir faiz artırımı daha yapma ihtimalini yükseltmesiyle toparlandı. Orta Doğu’da derinleşen gerilim nedeniyle jeopolitik riskler artarken altın için cazibe artıyor. İsrail ordusu Kuzey Gazze’deki bir milyondan fazla kişiden evlerini boşaltmalarını isteyerek bölgedeki savaşın şiddetleneceğinin sinyalini verdi. Bu arada, yatırımcıların dikkati Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta yapacağı konuşmasına çevrildi. Bu konuşmadan 1 Kasım’daki toplantıda alınması muhtemel para politikası önlemleri hakkında ipuçları arayacaklar.

Altın fiyatı

Haftalık altın fiyat tahmini: Yükseliş işaretleri var ancak…

Altın piyasaları işlem haftası boyunca oldukça önemli bir yükseliş kaydederek 50 Haftalık EMA’ya ulaştı. Teknik analist Christopher Lewis, son gelişmelerden sonra altının teknik görünümünü değerlendiriyor.

Altın fiyatı işlem haftası boyunca önemli ölçüde yükselerek 50 Haftalık EMA’ya ulaştı. Piyasa 1.900 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu da elbette yükselişin bir işareti. Bununla birlikte, bu bölgeye de çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü yakın zamanda oldukça önemli bir simetrik üçgenden çıktık. Şimdi bu bölgenin altını test etmeye yaklaşıyoruz. Mum çubuğunun boyutu oldukça etkileyici. Ancak birkaç hafta önceki kötü mum çubuğunu hala silmediğimizi belirtmek gerekiyor. Başka bir deyişle, bir sonraki mum çubuğu oldukça önemli olacak.

Vadeli işlemler piyasasında günlük grafikte piyasa 1.900 doların altında kapanırsa, piyasanın 1.850 dolar seviyesine, hatta yeterli zamanda 1.800 dolar seviyesine kadar düşmesi muhtemel. 200 Haftalık EMA da aynı bölgede yer alıyor. Bu nedenle piyasada potansiyel bir “zemin” olarak ortaya çıkıyor. Altın fiyatı faiz piyasaları ve elbette ABD doları nedeniyle ileri geri hareket etmeye devam edecektir. Bunu unutmamak gerekiyor. Alternatif olarak, bu birden fazla piyasayı takip etmeniz gereken bir senaryo. Ancak altının da faiz piyasalarıyla birlikte hareket etmesi mümkün. Başka bir deyişle, teknik olarak önemli bir seviyedeyiz. Dolayısıyla ilginç birkaç gün olacak. Bununla birlikte, bu genel çevrede nasıl davrandığımıza çok dikkat edin. Bu bize uzun vadede nereye gideceğimiz konusunda bir fikir verecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı Kritik Eşiği Aştı: Usta Analist Sonraki Hamlesini Açıklıyor!