3 Analist: Altın Fiyatı Şimdi O Seviyelere Oynuyor!

1015904714
1015904714
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı 1.800 dolar ile 1.850 dolar arasında hareket etmeye devam ediyor. Zıt güçlerin etkisi altından kalan sarı metal, aralık trade’inden henüz çıkmayı başaramadı. Bu bağlamda TD Securities stratejistleri, altının iki yöne çekildiğini kaydediyor. Kıdemli analist Edward Moya ise altın için 1.800 doların altına düşük ihtimal veriyor.

“Altın fiyatı için 1.800 doların altı daha az olası görünüyor”

Bazı analistler, Fed’in bir durgunluktan korktuğunu söylüyor. Öte yandan, durgunluk korkularının altın için sığınak talebi sağlaması muhtemel. Oanda kıdemli piyasa analisti Edward Moya, piyasa güncellemesinde şu değerlendirmeyi yapıyor:

Wall Street muhtemelen ECB’den daha fazla faiz artırımı beklemeye meyledecek. Bu da doları zayıflatacak. Ayrıca, altının güvenli liman alımını tetikleyecek zayıf büyüme görünümüne yol açacak. Şimdilik, altın fiyatı hala geniş bir ticaret aralığında sıkışmış durumda. Ancak doların zirvesi yerinde olabileceği için 1.800 doların altına düşmesi daha az olası görünüyor.

altın fiyatı

TDS: Altın iki yöne doğru çekiliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Sintra konferansında merkez bankası başkanları konuştular. Ancak, TD Securities stratejistlerinin raporuna göre, altının son işlem aralığını kırması pek olası değil. Stratejistler, şu yorumu yapıyor:

Fed Başkanı Jerome Powell’ın ECB’nin Sintra konferansında bir panelde konuştu. Ancak altın piyasaları son işlem aralığında sıkıca kilitli kalmaya ayarlı. Şahin bir Fed rejimi durgunluk korkularıyla çatışıyor. Bu nedenle sarı metal iki yöne çekiliyor.

“Altın böcekleri, potansiyel bir stagflasyonist sonucu kokluyor”

Stratejistlere göre, neticede, US5-30s eğrisi şimdiden önümüzdeki on iki ay içinde yüksek bir resesyon olasılığına işaret ediyor. Bu yüzden, Fed yürüyüş döngüsü artan resesyon riskleri ile ilişkilendirilme eğiliminde. Bununla birlikte stratejistler, arz tarafının kesintiye uğraması göz önüne alındığında, Fed’in enflasyonu kontrol etme yeteneği sınırlı olduğunu söylüyor. Bu bağlamda, bu yürüyüş döngüsünün son tarihsel benzerlerinden farklı olduğunu kaydediyorlar. Buradan hareketle stratejistler, şu sonuca varıyor:

Altın böcekleri, daha düşük büyüme ile ilişkili potansiyel bir stagflasyonist sonucu kokluyor. Ancak merkez bankaları, kalıcı enflasyon nedeniyle, bir kredibilite kriziyle karşı karşıya kaldı. Bu nedenle yapacaklarından daha uzun süre faizleri artırmaya devam edebileceklerinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu senaryoda, bir Fed pivotu için fiyatlandırma, önceki dönemlere göre durgunluk ihtimaliyle daha az ilişkili olacaktır.

Pablo Piovano: Altın fiyatı şimdi 1.800 doları hedefliyor

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için son verileri, Çarşamba günü açık faizin yaklaşık 2,2 bin kontrat arttığını kaydetti. Aynı doğrultuda, hacim yaklaşık 45,6 bin kontrat artış kaydetti. Bu doğrultuda düzensiz performansı bir başka seansa taşıdı.

altın fiyatı

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, altın fiyatı Perşembe günü artan açık faiz ve hacim karşısında savunmada kaldı. Buna karşı analist, sarı metalin şimdi odağını 1.800 dolar bölgesindeki kilit desteğe kaydırdığını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Analist: Altın Fiyatı Şimdi O Seviyelere Oynuyor!