Çin Alımları Durdu, Altın Fiyatı Sert Düştü: Analistler ne Diyor?

Çin Alımları Durdu, Altın Fiyatı Sert Düştü: Analistler ne Diyor?
Çin Alımları Durdu, Altın Fiyatı Sert Düştü: Analistler ne Diyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güçlü gelen ABD istihdam verileri daha yüksek faiz oranlarına işaret etti. Böylece, altın fiyatı keskin bir düşüş yaşadı. Ayrıca Çin’in 18 ay sonra altın alımlarına ara vermesi piyasa duyarlılığını ve fiyatları etkiliyor. Yatırımcılar, güçlü ABD istihdam piyasası ve yüksek faiz oranlarıyla altın üzerindeki baskının devam etmesini bekliyor. Analistler, daha fazla düşüş olabileceğini söylüyor.

Altın fiyatı baskı altında

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın geçen haftayı keskin bir düşüşle kapatarak önceki kazançlarını sildi. Düşüşte Çin’in Mayıs ayında külçe altın alımlarını durdurması ve ABD işgücü piyasasının beklenenden daha güçlü olması ve ABD faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini düşündürmesi etkili oldu. Bu faktörler, Çin’in desteği olmadan altının değeri hakkında soru işaretleri yaratıyor. Haftalık grafik, altının yakın vadeli değerinin 2.217,22 dolar ile 2.130,29 dolar arasını işaret ediyor. Bu da 75 dolar ile 150 dolar arasında potansiyel kayıp anlamına geliyor.

Haftalık altın fiyatı grafiği

Çin’in altın fiyatı üzerindeki etkisi

Aylar boyunca altının yükselişi, özellikle Çin’den gelen agresif merkez bankası alımlarına bağlandı. Ancak ralli Mayıs ayında durdu. Bu da merkez bankalarının hala alım yapıp yapmadıkları, alımları durdurup durdurmadıkları ya da kârlarını rezerve edip etmedikleri konusunda spekülasyonlara yol açtı. İşlemlerini kamuoyuna açıklayan yüksek profilli yatırımcıların aksine, merkez bankaları sessizce faaliyet göstererek piyasaların bir sonraki hamleleri hakkında tahmin yürütmesine neden oluyor. Bu belirsizlik, uzun vadeli boğa yatırımcılarını kısa vadeli traderlara dönüştürerek piyasa oynaklığını artırdı. Piyasa analisti James Hyerczyk, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Çin’in 18 ay sonra altın alımlarına ara vermesinin önemli sonuçları olacaktır. Merkez bankaları genellikle Sürü Teorisi’ni takip eder; Çin alımı durdurursa diğerleri de onu takip edebilir. Çin’in satışa başlama potansiyeli altın fiyatlarını daha da baskılayabilir. Yatırımcılar, kamuoyuna açıklanmadan önce bu değişimin herhangi bir işareti için grafikleri yakından izliyor.

Fed, Altın Fiyatı için Tehdit Olmaya Devam Edecek mi?

ABD işgücü piyasasının gücü

Altın boğaları, güçlü ABD işgücü piyasası nedeniyle uzun süreli yüksek faiz oranlarıyla da mücadele ediyor. Çalışma Bakanlığı’nın raporuna göre Mayıs ayında tarım dışı istihdam 272.000 kişi arttı. Böylece, 185.000 olan beklentileri aştı. Yüksek ücretler ve artan tüketici harcamalarıyla birlikte güçlü istihdam piyasası, enflasyonun hızla düşmeyebileceğine işaret ediyor. Dolayısıyla bu da Fed’i yüksek faiz oranlarını sürdürmeye zorluyor. Bu durum, getirisi olmayan külçe altın tutmanın fırsat maliyetini artırarak altın piyasasındaki düşüş eğilimini destekliyor.

Cuma günü, güçlü ABD istihdam raporu bu yıl faiz indirimi beklentilerini azalttı. Bunun ardından altın düşüşü hız kazandı. Altın fiyatı haftalık bazda yaklaşık %1 düşerek üst üste üçüncü haftalık düşüşünü kaydetti. Güçlü ekonomik veriler doları güçlendirerek altını denizaşırı alıcılar için daha pahalı hale getirdi. Yatırımcılar, NFP verisi öncesinde 48 baz puan olan Aralık ayına kadar 37 baz puan (bps) faiz indirimi fiyatlayarak bahislerini düzeltti. Şimdi piyasa, ilk indirimin Eylül yerine Kasım ayında olmasını bekliyor.

Altın fiyatları teknik analiz

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik resmini değerlendiriyor. Altın piyasası başlangıçta işlem haftası boyunca yükselmeye çalıştı. Ancak 2.400 dolar seviyesine yakın mücadele etti ve ardından 2.300 dolar seviyesine doğru düştü. Bunun büyük bir kısmı Cuma günü açıklanan istihdam raporunun beklenenden çok daha sıcak olmasından kaynaklanıyordu. Bu nedenle insanlar Fed’in yakın zamanda fazileri düşürmeyeceği fikrine tepki gösteriyor. Eğer 2.280 dolar seviyesinin altına inerse, daha önce beklenenden biraz daha derin bir düzeltme mümkün. Bununla birlikte, 2.300 dolar seviyesinin üzerinde kalırsa, hala altta 2.300 dolar ile üstte 2.400 dolar arasında bir konsolidasyon aşamasında olacaktır.

Piyasanın en azından köpüğün bir kısmını atmak için daha fazla yana doğru gitmesi gerekiyor. Ancak kendimizi çok aştığımız için bir geri çekilme de makul olur. Eğer bunu başarırsa, 2.150 dolar hedef olabilir. 50 haftalık EMA orada yarışırken ve tabii ki önceki eylem, piyasaya biraz piyasa hafızası veriyor. Tekrar düşmeye başlarlarsa faiz oranlarına çok dikkat edin. Bunun altına yardımcı olması mümkün. Ancak, aynı zamanda jeopolitik risklere de dikkat edin. Ayrıca, kabul edelim, şu anda altını da yükseltecek çok şey var. Her şey eşit olduğunda, altın şu anda sevdiğim bir şey. Ancak her şey onu alacağınız fiyatla ilgili olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Çin Alımları Durdu, Altın Fiyatı Sert Düştü: Analistler ne Diyor?