Altın Fiyatı Tahminleri Şaşırtıyor! “Bu Seviyeler Bekleniyor”

103601139 GettyImages 514762120 scaled
103601139 GettyImages 514762120 scaled
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın piyasası belirsizlik içinde mücadele etmeye devam ediyor ve maddi kazançları ons başına 1.750 doların üzerinde tutamıyor. Altın fiyatı, hayal kırıklığı yaratan ABD işgücü piyasası verilerinin ikinci ayından sonra kazançlarına tutunamıyor. Kıymetli metal kısa süreliğine iki haftanın zirvesine çıkmayı başarsa da ons başına 1.780 dolarda direnci kıramadı.

“Fed’in para politikası altın fiyatı üzerindeki etkisine devam edecek”

Uzmanlara göre piyasa acı çekiyor çünkü yatırımcılar ABD para politikasına fazla odaklanmaya devam ediyor. Eylül ayı tarım dışı istihdam verileri beklentileri karşılamasa da, birçok ekonomist, Federal Rezerv’in yıl sonuna kadar aylık tahvil alımlarını azaltmasını engellemeyeceğini söyledi. Ekonomistlere göre Federal Rezerv para politikasını değiştirme yolunda ilerliyor ve bu altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. Yükselen enflasyon baskıları altın fiyatlarına da yardımcı olamadı. Küresel bir enerji krizi mevcutken petrol ve gaz fiyatları son birkaç yılın en yüksek seviyelerine çıkıyor. Sonuç olarak, bazı ekonomistler enflasyon baskılarının merkez bankalarının beklediğinden çok daha katı olmasını bekliyorlar.

Altın Fiyatı İçin Görülmemiş Tahmin: Bu Seviyeleri Göreceğiz!

Altın analisti Neils Christensen “Yükselen enflasyon altın için herhangi bir destek sağlamıyor çünkü piyasa oyuncularını merkez bankalarından daha agresif eylemlerde fiyatlamaya yönlendiriyor,” diyor. CME FedWatch Aracı, piyasaların Haziran 2022’ye kadar küçük bir oran artışı şansıyla fiyatlandığını gösteriyor. Christensen, “Ancak tüm altın yatırımcıları havlu atmaya ve varlıklarını tasfiye etmeye başlamadan önce, önümüzdeki 12 ay içinde çok şey olabileceğini belirtmek isterim. Bence piyasalar, Fed’in ve Avrupa Merkez Bankası gibi diğer merkez bankalarının faiz oranlarını sıkılaştırma konusunda ne kadar agresif olabileceğini abartıyor,” ifadelerini kullanıyor.

Jefferies Investment’tan 5.500 dolarlık tahmin

Bu hafta dikkat çeken bir başka rapor Jefferies Investment Group’tan geldi. Tüm kısa vadeli zayıflıklara ve volatiliteye rağmen, yatırım firması altın üzerinde uzun vadede yükseliş yaşanacağını belirtmeye devam ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, altın fiyatlarının uzun vadede ons başına 5.500 dolara yükseldiğini gördüklerini söylediler. Raporlarında, aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

Buradaki uzun vadeli görüş, yıllardır olduğu gibi aynı kalıyor. Yani, en önemlisi Federal Rezerv de dahil olmak üzere G7 merkez bankaları, geleneksel olmayan para politikasından iyi huylu bir şekilde çıkamayacak ve nihayetinde kalacaktır. Şu ya da bu şekilde devam eden merkez bankası bilanço genişlemesi konusunda kararlıdır.

Analist: Altın İçin Piyasa Bu Verileri ve Seviyeleri Fiyatlıyor!

Bloomberg analistleri de altın konusunda yükselişe devam ediyor. Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, Ekim ayı emtia raporunda altının yakında zirveye çıkacağını düşündüğünü söyledi. “Altının son zirvesinden bu yana sadece bir yıl geçti ve tekrar ziyaret etmenin nispeten an meselesi olduğuna inanıyoruz. Altın, son 20 yılda çoğu büyük emtiadan daha iyi performans gösterdi,” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı Tahminleri Şaşırtıyor! “Bu Seviyeler Bekleniyor”