5 Analist: Altın Fiyatı, Yakında Bu Seviyelerde Olacak!

5 Analist: Altın Fiyatı, Yakında Bu Seviyelerde Olacak!
5 Analist: Altın Fiyatı, Yakında Bu Seviyelerde Olacak!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yavaşlayan enflasyona işaret eden ABD verileri, Fed’in agresif faiz artırımlarını yavaşlatacağına dair umutları güçlendirdi. Bunun etkisiyle altın fiyatı, iki yıldan fazla bir sürenin en büyük haftalık kazancını kaydetme yolunda. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Coşku devam ederse, altın muhtemelen çok daha fazla yükselecek”

Spot altın, yazı sırasında %0,4 artışla 1.761,73 dolardan işlem görüyordu. Fiyatlar bu hafta şimdiye kadar %4,7 artarak Temmuz 2020’den bu yana en büyük kazancına yöneldi. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,6 artışla 1.764.50 dolara yükseldi. Bu arada dolar endeksi (DXY) %0,3 geriledi. Böylece, Mart 2020’den bu yana en büyük haftalık düşüşüne yöneldi. Zayıf bir dolar, altını off-shore alıcılar için daha çekici hale getiriyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD TÜFE Ekim ayında beklenenden daha az yükseldi. Bu da enflasyonun yavaşladığına bir işaret oldu. Ayrıca, Fed’in yüksek oranlı faiz artırımlarını azaltmaya başlayacağına dair umutları artırdı. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Beklenenden daha yumuşak gelen TÜFE verisi, Aralık ayındaki Fed toplantısındaki artış hızında bir adım aşağı çekilme durumunu destekliyor. Bunun da dolar eğiliminin daha düşük bir seviyelere yönelmesine neden olması mümkün. Dolayısıyla, altının ılımlı bir toparlanma göstermesi için bir pencere sağlar. Piyasadaki coşku devam ederse, altın fiyatı muhtemelen çok daha fazla yükselecek. Yakın vadede 1.767 dolara ulaşması mümkün.

Altın fiyatı

“Altın artık daha yüksek hareket etme kabiliyetine sahip”

Piyasa katılımcıları şimdi Fed’in Aralık toplantısında 50 bps’lik faiz artırımı için %71,5’lik bir şans görüyor. Bu arada, Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva Perşembe günü yaptığı açıklamada, merkez bankacılarının karşı karşıya olduğu en büyük zorluğun enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. High Ridge Futures metal ticareti direktörü David Meger, son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Enflasyonun düştüğünü gösteren verileri görmeye başladığımızda, Fed’in bu faiz artışlarının hızını yavaşlatmaya başlayacağına dair bir beklenti var. Bu nedenle, son birkaç aydır altın piyasasına uygulanan dramatik baskının kalktığını söylemek mümkün. Ayıca, altının artık daha yüksek hareket etme kabiliyetine sahip olduğunu iddia edebiliriz.

Altın fiyatı

“Altın fiyatı işte burada patlıyor”

ABD verilerinin ardından dolar %2 düşerek iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu da altını diğer para birimi sahipleri için daha ucuz hale getirdi. Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri de bir ayın en düşük seviyesini gördü. OANDA kıdemli analisti Edward Moya bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Soğuk bir enflasyon raporu, piyasaları Fed’in yarım puanlık faiz artırım hızına geçeceğine inandırdı. Muhtemelen piyasalar Mart ayındaki FOMC toplantısından sonra sıkılaştırmanı gevşemesini bekliyor. Altın burada patlıyor. Ayrıca, dolar zayıflığı devam ederse 1.800 dolar seviyesine doğru istikrarlı bir yol alması mümkün.

“ABD TÜFE, altın fiyatı için de çok iyi haberler getirdi”

AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, TÜFE verilerinden sonra yaptığı açıklamada, şu hususlara dikkat çekiyor:

Enflasyon sonunda ABD’de bir kaya gibi düşmeye başladı. Bu herkesin bekleyebileceği en iyi haber. Dolar endeksi, “traderlar enflasyonun doğru yönde hareket ettiğini bildiği için” bu verinin ardından düştü. ABD enflasyon verileri, şu anda 1.700 fiyat seviyesinin sağlam bir şekilde üzerinde olan altın fiyatı için de çok iyi haberler getirdi. Kesin olan bir şey var ki, Fed faiz artırımına devam edecek. Ancak bu konuda agresif olmaya gerek duymayacak. Bu da faiz artırım hızının artık yavaşlayacağı anlamına geliyor.

“Altın fiyatı şahin merkez bankaları arasında baskı altında kalacak”

Altın, kilit 1.700 dolar işaretinin üzerinde tutunuyor. Bununla birlikte, ANZ Bank’taki ekonomistler, dolar zeminini korurken sarı metalin baskı altında kalmasını bekliyor. Bu bağlamda analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Merkez bankalarının şahin tonu, ABD reel getirilerini ve ABD Dolarını güçlü bir temel üzerinde tutuyor. Yükselen oranlar ve yapışkan enflasyon nedeniyle durgunluk korkuları artıyor. Bazı güvenli liman akışları görüyoruz. Ancak yakın zamanda düşüş eğilimini tersine çevirmek için yeterli değil. Altının baskı altında kalmasını bekliyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

5 Analist: Altın Fiyatı, Yakında Bu Seviyelerde Olacak!