Analist: Altın’da Bu Seviyelere ve Gelişmelere Kilitlendik!

gold06 0
gold06 0
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, haftanın son işlem gününde bir miktar pozitif ivme kazandı ve önceki günkü kayıplarının bir kısmını geri aldı. Piyasa analisti Haresh Menghani, kıymetli metalin, Avrupa seansına girerken teklif tonunu koruduğunu ve son saatte 1.760 dolar bölgesi civarındaki günlük zirvelerini tazelediğini, ancak takipten yoksun kaldığını belirtiyor. Bu arda, orta ölçekli bir geliştirici olan Fantasia Holdings’in 3 Ekim’de vadesi dolan 206 milyon dolarlık tahvilin ödemesini yapmaması ve resmi bir temerrüde yol açmasının ardından Çin’in borçlu emlak sektörüne ilişkin endişeler yeniden ortaya çıktı. Analiste göre, bu durum da, kazançları sınırlayan faktörlerin bir kombinasyonu olsa da, güvenli liman altına bir miktar destek veren kilit bir faktör oldu.

“Beklenen NFP raporu, Fed’in bir sonraki hamlesini belirleyecek”

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere, ABD Kongresi’ndeki borç tavanı açmazında geçici bir ateşkes, bu ay içinde olası bir hükümet borcu temerrüdü endişelerini giderdi ve yatırımcıların güvenini artırdı. Aslında, Senato borç tavanını Aralık ayı başına kadar uzatmak için 50’ye karşı 48 oy kullandı. Tasarı şimdi imza için Başkan Joe Biden’a gönderilmeden önce onay için Temsilciler Meclisi’ne gönderilecek. Gelişme, küresel hisse senedi piyasalarında klasik bir risk alma hareketini tetikledi. Analist Haresh Menghani, Fed tarafından erken bir tapering beklentisinin, traderları getirisi olmayan sarı metal etrafında agresif alım işlemlerinden alıkoyabileceğini belirtiyor.

Altın

Yatırımcılar, Fed’in pandemi dönemi teşviklerini Kasım ayında en kısa sürede geri almaya başlayacağına ikna olmuş izlenimi veriyor. Piyasalar ayrıca, ham petrol/enerji fiyatlarındaki sürekli artışın enflasyonu canlandıracağına dair endişeler arasında 2022’de faiz artırımı beklentilerini fiyatlamaya başlamış görünüyor. Hawkish Fed beklentileri, gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisini, ABD dolarını desteklemeye devam eden %1,60 eşiğine yakın dört ayın zirvesine itti. Haresh Menghani’ye göre, bu durum, yatırımcıların yakından izlenen ABD aylık istihdam rakamları öncesinde kenarda durmasıyla, altın da dahil olmak üzere dolar cinsinden emtialar için ters bir rüzgar olarak hareket edebilir.

Popüler olarak bilinen NFP raporu, Kuzey Amerika oturumunun erken saatlerinde yayınlanacak ve beklentiler ekonominin Eylül ayında 488 bin yeni iş yarattığı yönünde. Bu arada, işsizlik oranının rapor edilen ay boyunca Ağustos’taki %5,2’den %5,1’e düşmesi bekleniyor. Analist, verilerin Fed’in bir sonraki politika hamlesine ilişkin piyasa beklentilerini etkileyeceğini ve yakın vadede doları harekete geçirerek, altın fiyatlarına yeni bir yön ivmesi sağlayacağını tespit ediyor.

Altın

Altın fiyatı teknik görünümü: 1.750-48 dolar bölgesi güçlü bir destek

Teknik resme bakıldığında Piyasa analisti Haresh Menghani, altın fiyatının bu haftanın başından beri tanıdık bir işlem aralığında dalgalandığını belirtiyor ve bu durumun, agresif işlemler yapmadan önce her iki yönde de sürekli bir mola vermenin ihtiyatlı olacağını vurguluyor. Analiste göre bu nedenle, sonraki herhangi bir hareket, 1.770 dolarlık bölge yakınında dirençle veya Pazartesi günü dokunulan bir buçuk haftalık zirvelerle karşılaşmaya devam edebilir. Haresh Menghani analizinde şu seviyelere dikkat çekiyor:

Bir sonraki ilgili engel, 1.783-84 dolar alanının önündeki 1.774-75 dolar bölgesinin yakınında. Bunun üzerinde boğaların 1.800 dolarlık yuvarlak rakamı geri almayı hedeflemesi muhtemel. İkincisi, çok önemli 200 günlük SMA ile çakışıyor ve kısa vadeli traderlar için önemli bir dönüm noktası olarak hareket etmeli.

Altın

Analist, 1.750-48 dolar bölgesi veya haftalık işlem aralığı alt sınırının, şimdi anında güçlü bir destek olarak ortaya çıkmış göründüğünü ve aşağıdaki ikna edici bir kırılmanın, 1.722-21 dolar bölgesi civarında, Eylül ayı boyunca 1.729 dolar ara desteğine doğru bir kayma için zemin hazırlayacağını ifade ediyor. Haresh Menghani analizinin devamında şu tahminlerde bulunuyor:

Bazı satışların devamı, 9 Ağustos’ta dokunulan 1,687-86 dolar bölgesi civarında birkaç ayın en düşük seviyelerine düşmeden önce, aşağı yönlü yörüngeyi 1,700 dolara meydan okumaya doğru hızlandırmak için altını savunmasız hale getirebilir.

Altın fiyatları için izlenecek teknik seviyeler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Analist: Altın’da Bu Seviyelere ve Gelişmelere Kilitlendik!