Altın’da “Double Top” Formasyonu! “Bu Seviyeleri Görebiliriz”

gold price rate december 24 2020
gold price rate december 24 2020
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, Asya’da Pazartesi sabahı erken saatlerde boğaların aylık bir engeli aşmasıyla gün içinde %0,20 artışla 1.765 dolar seviyesini görse de sonrasında gerilemeye başladı. Yazının yazıldığı sıralarda altın fiyatları, %0,65 düşüşle 1.751,9 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Değerli metal, piyasaların açılışında doların zayıflığından faydalansa da bunu sürdürmeyi başaramadı ve toparlanamadan zemin kaybetti.

Joe Biden altyapı harcamalarına ilişkin tasarıyı geçirmek için çalışıyor

Reuters’e göre, ABD Başkanı Joe Biden, Demokrat Parti içinde Perşembe günü yapılan ve altyapı harcamaları faturasının oylanmasının geri çekilmesine yol açan farklılığı görmezden gelirken, hem altyapı faturasını hem de trilyon dolarlık sosyal harcama tasarısını Kongre’den geçirmek için deli gibi çalışacağını söyledi.

ABD Senato

Aynı doğrultuda Forbes, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Kongre’ye 1,2 trilyon dolarlık bir altyapı paketini geçirmesi için 31 Ekim’deki yeni son tarihini alıntılayan haberlerle çıktı. Bununla birlikte, Reuters bir Beyaz Saray Danışmanına atıfta bulunarak, Cumhuriyetçilerin çok beklenen teşviki durdurmak için dış destek aldığını ve Demokratların hayal kırıklığı yaşadığını kaydediyor.

Bu haftaki ABD istihdam raporu altın fiyatları için önemli olacak

Ayrıca Bloomberg, Çin’in Evergrande problemini sınırlama çabalarına atıfta bulunarak, küresel tahvil sahiplerini karşısına almak pahasına sağlıklı emlak geliştiricilerini, ev sahiplerini ve emlak piyasasını desteklemeye istekli olduğuna işaret eden haberlerle çıktı. Bu gelişmelerin ortasında S&P 500 Vadeli İşlemleri, Cuma günkü Wall Street kazançlarını takip ederken, basın saatine göre gün içinde %0,40 yükseldi.

Piyasa analisti Anıl Panchal, düşen ABD Hazine faizlerinin ABD Dolar Endeksi (DXY) üzerinde baskı yaparak, altın alımını desteklediğini belirtiyor. Analiste göre, sokaktaki insanlar da ABD dolarını deviren altının güvenli bir liman olduğuna inanıyor, ancak Fed’in taperinge başlaması konusundaki endişeler, Çin’in jeopolitik sıkıntıları ve Covid endişeleriyle bağlantılı olduğu için henüz bir netlik yok.

Altın

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in taperinge yönelik güvercin tutumunu yinelerken, daha yumuşak rakamları kabul etmeye hazır olduğunu gösterse de, bu haftaki ABD istihdam raporu önemli olacak. Ancak Fed Başkanı, virüs kaynaklı istihdam zorluklarını gerekçe göstererek faiz artırımı endişelerini reddediyor. Bu nedenle analist Anıl Panchal, ABD istihdam raporundaki herhangi bir zayıflığın dolardaki son konsolidasyonu uzatabileceğini ve altın alıcılarının ileriye bakmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Altın teknik analizi: Daha fazla yukarı yön bekleniyor

Piyasa analisti Anıl Panchal, altın fiyatlarının, üç günlük yükseliş sırasında aylık direnç çizgisini kırdığını, ancak 1.765 doları çevreleyen 100-SMA seviyesinin, değerli metal alıcılarına meydan okuduğunu belirtiyor ve şu seviyelere işaret ediyor:

Aşırı alım değil, yükseliş MACD sinyalleri ve iyimser RSI koşulları göz önüne alındığında, altın fiyatları 1.780 dolar civarında yedi haftalık yatay dirence doğru daha güçlü kalabilir. Fiyat 1.780 doları geçmeyi başarırsa, 1.806 dolar ve 1.821 dolar seviyeleri, geçen ayın en yüksek seviyesi olan 1.834 doları hedefleyen yukarı yönlü momentumu sorgulayabilir. Bu durumda “Double Top” formasyonunu izlemek kritik olacak.

Bu arada Anıl Panchal’e göre, geri çekilme hareketleri, Ağustos-Eylül ayları arasında 1.743 dolara yakın %61,8 Fibonacci düzeltmesini hedefleyen 1.760 dolar civarında bir önceki direnç çizgisinin altına düşebilir ve 1.721 doları çevreleyen en son düşüş, 1.743 dolardan sonra altın ayılara meydan okuyabilir, aksi takdirde 1.700 doların altındaki alana tanık olma ihtimali göz ardı edilemez.

Altın
Altın fiyatları 4 saatlik grafik / Kaynak: Fxstreet
Altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın’da “Double Top” Formasyonu! “Bu Seviyeleri Görebiliriz”