Ünlü Analistler: Altın’ın Sıradaki Adımı Bu Seviyelere Olabilir!

Gold Price Forecast Gold Markets Exploded After Job Number
Gold Price Forecast Gold Markets Exploded After Job Number
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Ross J Burland’a göre, altın son zamanlarda, ABD seansında sarı metale bir miktar destek veren saatlik zaman diliminde, bir miktar gizli yükseliş ayrışması yaşadı. Wall Street’te altın fiyatı, gün içinde 1.744,88 dolar ile 1.760,91 dolar aralığında dalgalandı. Bununla birlikte analist, fiyatı teknik olarak 4 saatlik 200, 50 ve 20 EMA’nın altında ve RSI ile 50’nin altında aşağı yönlü hizalanmış olan boğalar için baskının devam ettiğini belirtiyor.

Yatırımcıların gözü Fed’de

Bu hafta piyasaları yönlendiren temel unsurlar, geçen haftaki Fed’in şahin açıklaması, nokta grafiği ve Jerome Powell’ın baskısını takiben Federal Rezerv konuşmacılarının şahin söylemlerinden oluşuyor. Bu bağlamda,  Salı günü Kongre’de yapacağı konuşmada Hazine Bakanı Janet Yellen’a katılacak olan  Fed Başkanı  Jerome Powell tarafından yönetilebilir.

ABD doları, bu hafta, yıl sonundan önce taperingin başlayacağına dair beklentileri teyit edebilecek bir dizi Federal Rezerv konuşmacısı öncesinde, Hazine getirilerindeki artışla desteklenerek, Pazartesi günü ikinci bir düz seans için yükseldi. ABD gösterge 10 yıllık Hazine getirileri, üç ayın en yüksek seviyesi olan 1,515 dolara ulaştı. Dolar endeksi (DXY) ise, %0,1 artarak 93,37’ye yükseldi.

Altın

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, ABD faiz oranları, beklenenden daha erken gerçekleşebilecek faiz artışları beklentisiyle Haziran sonundan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Asya’da Pazartesi ve Salı günü Fed yetkilileri, Fed’in Jerome Powell’ın geçen hafta Fed’in aylık tahvil alımlarının devam eden istihdam büyümesine doğru azalmasına ilişkin yorumlarını yinelediler. Bu, önümüzdeki haftanın Eylül ayı istihdam raporunu finans piyasaları için büyük bir olay haline getiriyor. Çünkü artık merkez bankasının yapacağı tapering için potansiyel bir tetikleyici olarak görülüyor. TD Securities kıdemli FX stratejisti Mazen Issa, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kademeli tapering bir sürpriz olmasa da, programın daha erken sona ermesi, ABD doları üzerindeki aşağı yönlü risklerin azaldığını pekiştirecektir. Son tapering döngüsü herhangi bir göstergeyse, ABD dolarının döngüsel yükselişinin yaklaşık yarısı, indirimden üç ay sonra gözlendi.

Altın

Altında bozgun olur mu?

Bu arada, TD Securities analist ekibi tarafından derlenen bir rapor, daha net bir isteğe bağlı ve trendi takip eden altın pozisyonlama listesinin, herhangi bir zayıflığın bozguna dönüşmesini engelleyeceğini açıkladı. Analistler raporda gümüşe ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bununla birlikte, endüstriyel talepteki normalleşmenin beyaz metal üzerinde daha fazla ağırlık oluşturması ve akış etkilerinin henüz fiyatlanmaması nedeniyle, gümüşün risk ayarlı bazda altından daha düşük performans göstermesini bekliyoruz.

Altın

Ayrıca raporda, “İleriye dönük olarak, stagflasyon anlatısı, katılımcılar yüksek enflasyon ve yavaşlayan büyüme dönemini bekledikleri için, hala piyasanın aklını meşgul ediyor, ancak bu henüz altına yönelik ek bir ilgiye dönüşmedi” değerlendirmesine yer veriliyor. 

Altın teknik analizi: 1.760 dolar aşılamazsa yön aşağı

Piyasa analisti Ross J Burland, önümüzdeki seanslarda altın fiyatının kapanış bazında 1.760 doları aşamaması durumunda, bunun daha fazla arza ve aşağı yönlü bir genişlemeye yol açabileceğini belirtiyor ve analizinde şu seviyelere işaret ediyor:

Grafikte A ve B olarak gösterilen düzeltmeler, düzeltme aralıklarının -%272 Fibonacci düzeltmelerine dayalı olarak hedeflerini göstermektedir. Bunlar 1.732 dolar ve 1.728 dolardır.

XAU

Bu arada, saatlik bazda, gizli yükseliş farklılığına rağmen, fiyat kritik hareketli ortalama düşüş sapmalarının altında şu şekilde baskı görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Analistler: Altın’ın Sıradaki Adımı Bu Seviyelere Olabilir!

Yorumlar kapalı.