Bu Gelişmelere Dikkat: Hafta İçinde Altın Fiyatını Belirleyecek!

gettyimages 614983024
gettyimages 614983024
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon beklentileri geri çekilirken, devlet tahvili faizleri artmaya devam ediyor. Stratejist Christopher Vecchio’ya göre, bu durum altın fiyatları için iyi bir karışım değil. Stratejist, reel faizlerin yükselmeye devam etmesi durumunda, altın fiyatlarının yeniden baskı altına girmesini muhtemel görüyor. Bununla birlikte IG Müşteri Duyarlılık Endeksleri, altın fiyatlarının karışık bir trade eğilimine sahip olduğunu gösteriyor.

“Altın fiyatları bu nedenle tatsız bir ikilemle karşı karşıya”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın fiyatları, karışık bir hafta geçirdi ve sekiz ana para biriminden oluşan eşit ağırlıklı bir sepete karşı %0,87 yükseldi. Haftanın önemli gelişmeleri, Avrupa Merkez Bankası’nın kalıcı olarak yüksek enflasyonist baskıların bu yıl politika sıkılaştırmasını tetikleyebileceğini ve Avrupa tahvil faizlerinin yükselmesine neden olabileceğini nihayet kabul ettiği ikinci yarıda geldi.

Altın

Benzer şekilde, ABD Hazine faizleri, Ocak ayı ABD tarım dışı istihdam raporunun beklentileri büyük ölçüde aşması ve Federal Rezerv tarafından agresif bir faiz artırımı döngüsüne ilişkin beklentileri desteklemesiyle birlikte yükseldi. Stratejist, bu ortamı şu şekilde değerlendiriyor:

Altın bu nedenle tatsız bir ikilemle karşı karşıya. Dünyanın gelişmiş ekonomilerinde artan nominal tahvil faizleri, kötüleşen uzun vadeli enflasyon beklentileriyle çakışıyor ve reel faizlerde bir artışa neden oluyor. Tarihsel olarak, artan reel faizler, daha yumuşak altın fiyatlarıyla ilişkilendirilir. Şimdi burada da altın fiyatları için zor bir ortam oluşturuyor.

Hafta içinde altın fiyatlarını etkileyebilecek önemli veriler ve gelişmeler

Şubat ayına başlamak için birkaç merkez bankası faiz kararının yanı sıra bir dizi ‘yüksek’ dereceli ABD ekonomik verisinin ardından, önümüzdeki hafta çok daha hafif bir küresel ekonomik takvim sunuyor. Aslında, haftanın ilk üç günü, altın piyasalarında oynaklığa neden olacak muhtemel veri açıklamaları çok az.

7 Şubat Pazartesi günü, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı konuşmada odak noktası olacak.

9 Şubat Çarşamba günü, Kanada Merkez Bankası Başkanı Macklem ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in konuşmaları ilgi odağı olacak.

Altın

Perşembe günü, haftalık ABD işsizlik başvuruları olarak izlenecek ve Ocak ABD enflasyon oranı raporu yayınlanacak. Günün ilerleyen saatlerinde, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey açıklama yapacak. Kısa bir süre sonra Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe konuşacak.

Cuma günü, Şubat Avustralya tüketici enflasyon beklentileri raporu yayınlanacak. Ocak ayı Almanya enflasyon oranı raporu ve İngiltere  2021 4. Çeyrek GSYİH raporu yayınlanacak. Ayrıca Fed’in Para Politikası Raporu ve Şubat ayı ABD Michigan tüketici duyarlılığı anketi ön planda olacak.

Pozisyon verileri ve müşteri duyarlılık endeksi neye işaret ediyor?

Vadeli işlem piyasasındaki pozisyonlara bakıldığında: CFTC’nin COT verilerine göre, 1 Şubat’ta sona eren hafta için spekülatörler, net long altın vadeli işlem pozisyonlarını önceki hafta düzenlenen 245.782 net long sözleşmeden 189.762 sözleşmeye indirdi. Vadeli işlem piyasası şu anda Ekim 2021’in ilk haftasından bu yana en düşük net long pozisyona sahip.

altın
Altın ​​fiyatı karşısında net ticari olmayan pozisyonlar: Günlük zaman çerçevesi

Bireysel altın trader verileri, traderların %81,86’sının net-long olduğunu ve traderların long-short oranının 4,51’e 1 olduğunu gösteriyor. Net-long trader sayısı düne göre %2,90 ve geçen haftaya göre %4,57 daha düşük. Net-short trader sayısı düne göre %3,51 daha düşük ve geçen haftaya göre %21,77 daha yüksek.

XAU
IG müşteri duyarlılık endeksi: Altın ​​fiyatı tahmini

Stratejiste göre, kalabalık hissiyatına karşı genellikle karşıt bir görüş alıyoruz ve traderların net long olması altın fiyatlarının düşmeye devam edebileceğini gösteriyor. Pozisyonlar, düne göre daha net long konumda, ancak geçen haftadan daha az net long durumda. Stratejist, mevcut duyarlılık ve son değişikliklerin birleşiminin, daha da karışık bir altın trade önyargısı verdiğini belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Gelişmelere Dikkat: Hafta İçinde Altın Fiyatını Belirleyecek!