“Uçurumun Kenarında Dans” İşte Altın Fiyatının Sıradaki 4 Seviyesi!

"Uçurumun Kenarında Dans" İşte Altın Fiyatının Sıradaki 4 Seviyesi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşırı oynaklıkla dolu rekor bir kısa görev süresinin ardından İngiltere Başbakanı Liz Truss, istifa etti. Hem ABD doları hem de İngiliz sterlini cinsinden altın, bu gelişmenin ortasında hareketsiz kaldı. Ancak, uzmanlara göre, tepki eksikliği veya tepkisizlik olsa da, altın ‘kritik bir kavşakta’ kalmaya devam ediyor. Ayrıca sarı metal, başka bir güçlü satış riskiyle karşı karşıya.

Piyasalar gelişmelere neden tepki vermedi?

Son birkaç hafta içinde mali piyasaları kaosa sürükleyen başarısız bir vergi kesintisi bütçesinin ardından Truss, kendi Muhafazakar Partisi içinde açık bir isyanla karşı karşıya kaldı. İstifanın ardından, ABD doları cinsinden fiyatlanan spot altın, büyük ölçüde değişmedi. Daha sonra gün için %0,72 artarak 1.641,60 dolara yükseldi. İngiliz sterlini cinsinden spot altın da değişmedi. Ancak, fiyatların gün içinde %0,06 düşüşle 1.451,13 sterlin seviyesine geriledi.

DailyFX stratejisti Michael Boutros’a göre, bu cansız tepkinin ana nedeni, piyasaların haberleri büyük ölçüde daha gerçekleşmeden fiyatlamış olması. Boutros, İngiliz maliye bakanı Kwasi Kwarteng’in haberine atıf yapıyor. Bu bağlamda şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Geçen hafta ilk istifayı aldığımızda, yazı duvardaydı. Tüm bu yeni vergi indirim önlemlerini ve enerji politikasına yardımcı olma girişimlerini başlatmayacaklardı. Bunun yürümeyeceği açıktı. Sterline dayalı herhangi bir ticaret büyük oynaklığa açık olacak. Bu yüzden, yatırımcıların içeri girmeden önce bunu kabul etmeleri gerekiyor.

altın

“Altın hala kritik bir noktada”

Altın, şu anda bir yol ayrımında. Dolayısıyla, müteakip fiyat seviyelerinin gelecekteki fiyat hareketlerini önemli ölçüde etkilemesi mümkün. Michael Boutros, bu konuda şunları söylüyor:

Değerli metal, hala kritik bir noktada. Bu şey Ocak 2020’nin yükseği 1.611 doları kırarsa, bu gerçekten büyük bir sorun. Bu seviyenin altında kapatırsa, 1.560 doları, hatta 1.500 dolara kadar tutacak bir şey yok.

“Altın, bunun altında kapatırsa oyun biter”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen ay altın bu seviyenin altına düşmeye çok yaklaştı. Ancak işleri 1.614 dolardan döndürmeyi başardı. Boutros, açıklamalarına şu yönde devam ediyor ve yatırımcıları uyarıyor:

Bunun altında kapatırsak oyun biter. Çünkü, altın için daha büyük pozisyon çift tepe oluşumu olmuştur. 2020 ve 2021 zirvesini içeren bu oluşum doğruysa, ölçülen hareket 1.300 dolara doğru olur. Bu seviyelerin altındaki risk, külçe için uzun vadeli bir perspektiften gerçekten zararlı.

altın

“Bunu yapana kadar uçurumun kenarında dans edeceğiz”

Üst tarafta, altının 1.730 doların üzerinde kapanması gerekiyor. Boutros, “Yapana kadar uçurumun kenarında dans edeceğiz” diyor. İyi haber şu ki, temel zemin değerli metal için daha iyi görünmeye başlıyor. Boutros, bu görüşlerin şu şekilde izah ediyor:

Sonunda sarı metal için bir teklif almamız muhtemel. İster piyasa çalkantısındaki artış, ister hisse senetlerinde daha büyük bir düşüş, isterse savaşta bir bozulma olsun. Burada devam eden bir satış görmek benim için zor.

altın

Ayrıca, ABD doları rallisinin bitmesi, güçlü doların ağırlığı altında mücadele eden değerli metal için harika bir haber. Boutros’a göre, en büyük sorun ve altında bu düşüşle karşı karşıya olmamızın nedeni, faiz oranı beklentilerinin yükseldiğini görmeye devam etmemiz. Boutros, değerlendirmelerini şu şekilde noktayı koyuyor:

Fed fonları için beklenen terminal oranı artık %4,6’dan %5’e yükseldi. Dolar burada biraz tükendi. İyi haber sadece dolar için çok iyi haber olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Uçurumun Kenarında Dans” İşte Altın Fiyatının Sıradaki 4 Seviyesi!