Altın Fiyatları Bu Gelişmeye Nasıl Tepki Verdi?

altin kriptokoin com 1 2
altin kriptokoin com 1 2
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kitco analisti Neils Christensen bugünkü yazısında Altın fiyatlarının seyrini konu aldı. Bugünkü en önemli gelişme ise ABD’deki ev satışları.

Ev Satışları ve Altın Fiyatı

ABD’deki ev satışları Ocak ayında çok iyi geçmediği için Altın fiyatları teklif alamadı.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR) son raporuna göre, ABD konut piyasasındaki ivme, Amerikalıların yeni bir ev satın alma sürecini başlatmasıyla soğuyor gibi görünüyor.

NAR Perşembe günü, bekleyen konut satış endeksinin Ocak ayında% 2,8 düşüşle 122,8’e düştüğünü söyledi. En son konut verileri beklentileri kaçırdı. Ayrıca Konsensüs tahminlerine göre ekonomistler, endekste  0.2’lik bir artış görmeyi bekliyorlardı.

Değerli metal seansın düşük seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Bu nedenle, beklenenden zayıf olan konut verileri altın fiyatları üzerinde çok az etkiye sahip. Nisan ayı altın vadeli işlemleri en son günlük bazda %1,26 düşüşle 1.775 $’dan işlem gördü.

Konut Satışları

Ekonomistler, bekleyen konut satış rakamlarına çok dikkat ediyor çünkü endeks, konut piyasası için ileriye dönük bir barometre olarak görülüyor. Bir sözleşme ile bir satış arasında genellikle bir veya iki aylık bir gecikme söz konusu.

Bekleyen konut satışları beklentileri kaçırsa da konut sektöründeki hareketliliğin geçen yıla göre %13 arttığı kaydedildi.

NAR’ın baş ekonomisti Lawrence Yun, “Bekleyen ev satışları Ocak ayında düştü. Çünkü piyasadaki talebi karşılayacak kadar ev yok. Bununla birlikte, yeni evler inşa etme izinlerinde ve taleplerinde artış oldu.” açıklamasını yapıyor.

Diğer taraftan, Yun, inşaattaki artışla birlikte ilkbaharda arzın artması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ancak, yeni ev alıcılarının artan mortgage oranlarıyla rekabet etmeye başlaması gerekeceğini de belirtti.

Yorumlar, tahvil getirilerinin yeni bir yılın en yüksek seviyelerine yükselmeye devam etmesiyle geliyor.

Yun, “Mortgage oranlarının endişe verici bir seviyeye çıkacağını tahmin etmiyorum. Ancak en az bir veya iki ondalık basamak artışa hazırlanmalıyız” dedi.

Yazım sırasında Altın’ın ons fiyatı %1,45 gerileyerek 1778 dolar seviyesinden işlem gördü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Altın Fiyatları Bu Gelişmeye Nasıl Tepki Verdi?