3 Profesyonel Analistten İkaz: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Gerileyebilir!

altin 16
altin 16
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları ile ilgili olarak bir analist, satışın zaten çok ileri gitmiş olabileceğini söylüyor. Peki bu durumda bundan sonraki fiyat hamlesi ne olabilir?

Altın fiyatları ne yönde hareket ediyor?

Altın vadeli işlemleri, Federal Rezerv’in şahin bir dönüşünün ardından Perşembe günü altı haftanın en düşük kapanışına ve yılın en büyük bir günlük yüzde kaybına yöneldi. AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı bir piyasa güncellemesinde, “Temel olarak, faiz oranı artışları için takvimi revize eden yetkililer altın fiyatı için belirsiz bir yaklaşıma neden oldular. Yatırımcılar için faizsiz varlıkları elde tutmanın fırsat maliyeti arttı ve altın şimdilik onlar için daha az çekici bir varlık haline geldi.” ifadesine yer veriyor.

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Altın fiyatları FED açıklamaları sonrası bugün sert bir şekilde düşerek ons başına 1.771 dolar seviyesine geriledi. FactSet verilerine göre, en aktif altın vadeli işlemlerinin fiyatları şimdi 5 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye yerleşmeye hazırlanıyor. Federal Açık Piyasa Komitesi Çarşamba günü politika faiz oranını sabit tutarken ve varlık alım programında herhangi bir değişiklik yapmazken, 2023’te iki artış öngördüğü tahminleri ile beklenenden kısa sürede faiz artırımının sinyalini verdi.

Altın

Sarı Metal Fiyatı Baskı Altında Kaldı

Altın fiyatları baskı altında kaldı ve bu hafta şu ana kadar %4’ten fazla değer kaybetti. En aktif sözleşmelere dayanarak, Çarşamba günkü düşüş, fiyatların %5 düştüğü 9 Kasım’dan bu yana en büyük bir günlük yüzde düşüşüne işaret ediyor. Konuyla ilgili olarak Swissquote kıdemli analisti İpek Özkardeskaya, “Daha yüksek getiriler, faiz getirmeyen altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor ve getirilerde daha fazla artış beklentisi, artan enflasyonist baskılara rağmen sarı metaldeki yukarı yönlü potansiyeli sınırlamalı” açıklamasında bulunarak fiyatların 1.800 dolar seviyesinin altına inebileceğini vurguladı.

Commerzbank analisti Carsten Fritsch ie müşterilerine verdiği bir notta, daha güçlü bir ABD doları ve artan getirilerin birleşiminin değerli metal için büyük engeller oluştursa da, yatırımcıların 2023’te Fed’in faiz oranı artışı beklentilerine şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Profesyonel Analistten İkaz: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Gerileyebilir!