Reklamı kapat

Altın Fiyatları Tahminleri: Hafta İçinde Bu Seviyeleri Görebiliriz!

Vural Erkan
Vural Erkan 6 Eylül 2021
0 görüntülenme
gdt q2 2021 Desktop

Altın fiyatları, önceki haftanın kazançlarının bir kısmını geride bıraktı ve Pazartesi günü 1.830 doların altında işlem gördü. Dolardaki satış baskısı, Cuma günü altın fiyatlarını 1.835 dolara yükseltti. ABD dolarındaki aşağı yönlü hareket ise, 750 bin olan piyasa beklentilerinin çok altında 235 bin olarak gelen zayıf Tarım Dışı Bordro (NFP) verileri tarafından desteklendi.

Hayal kırıklığı yaratan NFP verileri biraz da olsa altını parlattı

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere, yatırımcılar, zayıf NFP verilerinin Fed’in tapering program planını geciktirebileceği beklentisiyle ABD dolarını sattı. ABD Hazine getirileri ise, beklentilerin altındaki önemli NFP verilerine rağmen yükseldi. Analistler bu durumunda, işsizlik oranının Ağustos’ta önceki %5,4’ten %5,2’ye düşmesinin etkili olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla yüksek ABD tahvil getirileri, getirisi olmayan değerli metalin cazibesini azalttı. Piyasa analisti Harsh Japee’ye göre altının, COVID-19 endişeleri ve Çin’deki yavaşlama üzerine güvenli liman alımları arasında aralıklı bir şekilde işlem görmesi bekleniyor.

Altın fiyatları

Altın fiyatları, Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam Bordrolarında büyük bir düşüşün ardından direnç (1.831 dolar) aldıktan sonra 1.830 dolar civarında işlem görüyor. Bu arada ABD doları endeksinin (DXY) dört haftanın en düşük seviyesi 91,94’e düştükten sonra 92,10’a geri döndüğü görülüyor. Düşük DXY’ye rağmen, New York kapanışında riske açık hissiyat hafifledi. S&P 500 vadeli işlemleri %0,06 düşüşle 4.532 civarında işlem görüyor ve ABD 10 yıllık getirileri yaklaşık %1,326 arttı ve bu da altın 1.830 dolara gerilerken, DXY’nin 92,10’a doğru kayıp zeminin bir kısmını geri kazanmasına yardımcı oldu.

Ekonomik gelişmeler ve etkileri

ABD NFP verileri, Cuma günü büyük bir kayıp verdi ve beklenen 750.000’e karşı 235.000 çıktı. İyi haber ise, Temmuz verilerinin 943.000 üzerinden 1.053 milyona revize edilmesiyle %5.4’ten %5.2’ye düşen işsizlikti. Doların altı majör sepet karşısındaki gücünü ölçen DXY, iş verilerinin etkisiyle birlikte dört haftanın en düşük seviyesi 91,94’e geriledi. 1.809 ile 1.820 dolar arasında dar bir aralıkta konsolide olan altın fiyatları, iki ayın en yüksek seviyesi yakınında 1.834 dolara yükseldi.

Altın fiyatları

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, geçen hafta yaptığı konuşmada, iş piyasaları büyümeye devam ederse, herhangi bir zaman çizelgesi belirtmeden bu yıl taperingin başlayabileceğini söylemişti. Ayrıca, faiz oranlarını artırmayı düşünmeden önce ABD ve diğer ülkelerdeki covid Delta varyantı etkisini ve enflasyon hedefinin %2’nin üzerinde olması konusundaki endişelerini dile getirmişti. Piyasa analisti Harsh Japee, gelişmeler için şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar şimdi, Federal Rezerv’in devasa varlık satın alma programından geri çekilmeden önce daha fazla bekleyeceğine inanıyor. Fed’in güvercin tonunu sürdürmesi nedeniyle, tapering duyurusu Aralık’a veya 2022’nin başına kadar gidebilir. ABD doları endeksi daha da zayıflarsa altın 1.850 dolar seviyesine doğru itebilir.

Bu arada, S&P 500 vadeli işlemleri, yatırımcıların bir miktar kar elde etme eğiliminde olmasıyla Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.551’i gördükten sonra düşüşle kapandı. ABD ve Kanada’nın Pazartesi günü İşçi Bayramı nedeniyle kapalı olması nedeniyle, traderlar sakin bir seans bekliyor. Piyasa şimdilik odak noktasını, bu hafta ECB’nin Faiz Oranı Kararına kaydırıyor. Analist Harsh Japee, merkez bankasının şahin duruşunun, DXY üzerinde daha fazla baskı yaratırken altının 1.850 dolara doğru yükselmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Altın fiyatları

Altın fiyatları için teknik seviyeler

Analist Harsh Japee’ye göre, altın boğalar, geri çekilmeden önce 1.835 dolara doğru itmeye hazır görünüyor ve altın fiyatları, 2 Eylül’ün en düşük seviyesi olan 1.810 dolar civarında iyi destekleniyor. Analist’in altının destek ve direnç seviyelerine ilişkin teknik analizi şu şekilde:

1.677 dolar ile 1.834 dolar arasındaki ralli, açıkça beş dalgaya bölünen bir dürtü dalgasıdır. Boğalar 1.835 dolar işaretinin üzerine çıkmada başarılı olmazsa, düzeltici bir düşüş olasılığı devam ediyor. Altın fiyatlarının orta seviye bir zirveyi teyit etmek için 1.810 doların altına düşmesi gerekiyor. Ayılar yakın vadede 1.775 dolara doğru bir düzeltme yapma eğiliminde olabilir. Alternatif olarak, buradan 1.835 doların üzerine bir itme, tekrar aşağı çekilmeden önce bir test deneyecek ve 1.850 dolar işaretinin üzerine çıkacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

altcoin 740x492 1
Analistler Bu 3 Altcoin’e Dikkat Çekti: Hedefler Bunlar! Altcoin projeleri hareket halindeyken bu kripto para birimleri beklentileri bir çıta daha yükseltti. Popüler analist, yakın gelecekte belirlediği hedeflere ulaşmak için oyunu Litecoin, Binance Coin ve Polygon (MATIC)’den yana kullanıyor. Şimdi, altcoin’lerin hedeflerine ulaşmasının nasıl ve ne...
Buğra Çağlar 6 Eylül 2021