Haftaya Altın Fiyatları Bu Gelişmelerden Etkilenecek!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
127 görüntülenme
Haftaya Altın Fiyatları Bu Gelişmelerden Etkilenecek!

Altın fiyatları, geniş tabanlı ABD dolarındaki zayıflıktan yararlandı. Böylece sarı metal, 1.800 doların üzerinde kapatamamasına rağmen geçen hafta yaklaşık %2 kazandı. Haftaya ABD’den yüksek etkili veri yayınları olmayacak. Bu nedenle, yatırımcılar Çin’den gelen koronavirüs ile ilgili manşetleri yakından takip edecek. Ayrıca, yeni yön ipuçları için altının teknik gelişmelerini değerlendirecek.

Powell konuştu, altın fiyatları yükseldi

Risk duyarlılığında tanık olunan negatif değişim, ABD dolarının Pazartesi günü güç kazanmasına yardımcı oldu. Bu da altının 1.740 dolara doğru gerilemesine neden oldu. Çin, hafta sonu rekor günlük yüksek koronavirüs vakaları bildirmeye devam etti. Ayrıca, PMI verileri, imalat ve hizmet sektörlerindeki iş aktivitesinin Kasım ayında daraldığını gösterdi. Bu da küresel bir ekonomik gerilemeye ilişkin endişeleri yeniden canlandırdı.

Çin’in sıfır Covid politikasından uzaklaşmaya devam edeceğine dair yeni bir iyimserlik oluştu. Bu da yatırımcıların altın talebindeki iyileşme konusunda umutlu olmalarını sağladı. Altın fiyatları, iki günlük düşüş serisini durdurdu ve 1.750 dolar civarında mütevazı bir yükselişle kapattı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Çarşamba günü ABD Doları ağır satış baskısı altına girdi. Böylece, altın fiyatları günlük bazda %1’den fazla yükseldi. FOMC Başkanı Jerome Powell, 3 Aralık’ta Fed’in karartma döneminin başlamasından önce son açıklamalarını yaptı. Powell, faiz artışlarının hızını azaltmanın mantıklı olacağını kabul etti. Powell’ın güvercin açıklamalarının ardından, CME Group FedWatch Tool’un Aralık ayında 50 bps’lik bir faiz artışı olasılığı, etkinlik öncesinde %66’dan %80’e yükseldi. Sonuç olarak, 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi yaklaşık %4 düştü. Bu da negatif korelasyonlu altına ekstra destek sağladı.

Altın fiyatları

ABD PCE ve PMI altını desteklerken, NFP raporu darbe vurdu

Dolar satışları Perşembe günü hız kazandı. Bunun etkisiyle altın fiyatları yaklaşık beş aydır ilk kez 1.800 doların üzerine çıktı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu, Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi’nin yıllık bazda Eylül’deki %6,3’ten Ekim’de %6’ya gerilediğini bildirdi. Bu veri, %6,2’lik piyasa beklentisinin altında geldi. Dolayısıyla, yatırımcıların bir Fed pivotunu fiyatlamaya devam etmesine izin verdi. Ayrıca, ABD’den gelen diğer veriler, ISM İmalat PMI’sinin Ekim’deki 50,2’den Kasım’da 49’a düştüğünü ortaya koydu. Daha da önemlisi Ödenen Fiyat Endeksi 46,6’dan 43’e gerileyerek, sektör girdi fiyatları enflasyonundaki yavaşlamayı gösterdi.

Ancak, hafta sonu öncesinde ABD doları bir toparlanma göstermeyi başardı. Böylece, altını haftalık kazanımlarının bir kısmını silmeye zorladı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Tarım Dışı İstihdam’ın Kasım ayında 200.000 olan piyasa beklentisine kıyasla 263.000 arttığını bildirdi. Ayrıca, yıllık ücret enflasyonu %4,9’dan %5,1’e yükseldi. 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi, iyimser istihdam raporu üzerine keskin bir şekilde yükseldi. Bu da altın fiyatının Cuma gününün ikinci yarısında 1.790 doların altına gerilemesine neden oldu.

Altın fiyatları

“Bu durumun altın fiyatları üzerinde baskı yapması mümkün”

ISM Hizmetleri PMI raporu Pazartesi günü ABD ekonomik listesinde yer alacak. Beklentiler, Ödenen Fiyatlar Endeksi’nin Ekim’deki 70,7’den Kasım’da 73,6’ya yükseleceği yönünde. ISM Piyasa analisti Eren Şengezer’e göre, İmalat PMI’ye piyasa tepkisi, Kasım ayında enflasyon bileşeninin düşmesi durumunda ABD dolarının rakipleri karşısında zayıflamasının muhtemel olduğunu gösteriyor. Analist, devamında şu açıklamayı yapıyor:

Öte yandan, Ödenen Fiyatlar Endeksi’ndeki artış, beklendiği gibi 55 civarında bir manşet PMI verisi ile birleştiğinde, doların talep bulmasına ve altın üzerinde baskı yapmasına yardımcı olabilir.

ABD Tüketici Duyarlılığı ve Çin’in Covid güncellemeleri takip edilecek

Michigan Üniversitesi, Cuma günü Aralık ayı Tüketici Duyarlılığı Anketini yayınlayacak. Tahminler, ABD’de tüketici güveninin zayıflamaya devam edeceği yönünde. Ancak, yatırımcıların Kasım ayında %3 olan uzun vadeli enflasyon beklentisi verisine tepki vermesi muhtemel. Analiste göre, bu bileşendeki bir artışın ABD dolarını destekleyerek, altın fiyatına zarar vermesi mümkün. Doğal olarak bunun tersi de geçerli.

Dikkate değer başka makroekonomik veri açıklamalarının olmaması durumunda, piyasa katılımcıları Çin’in sıfır Covid politikasını çevreleyen gelişmeleri yakından takip edecek. Analiste göre, Çinli liderler, koronavirüs kısıtlamalarını hafifletmeye ve ekonomik aktiviteyi artırmak için önlemler almaya karar verirse, 2023’te güçlü bir talep toparlanması için artan beklentilerle altın fiyatının keskin bir şekilde yükselmesi muhtemel.

Altın fiyatları teknik görünümü

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik görünümünde şu seviyelere dikkat çekiyor. Cuma günkü düşüşe rağmen, altın fiyatları yükseliş eğilimini koruyor. Ayrıca, günlük grafikte Göreceli Güç endeksi (RSI) göstergesi 50’nin üzerinde rahat bir şekilde duruyor.

Artan yönde, 1.800 dolar önemli bir pivot seviyesi olarak hizalanıyor. Altın, destek olarak kullanarak bu seviyenin üzerinde istikrara kavuştuğunda, ardından 1.830 doları ve 1.860 doları hedeflemesi mümkün. Altın fiyatı 1.780 doların altına düşerse ve bu seviyeyi geri kazanamazsa, satıcıların ilgi göstermesi muhtemel. Ayrıca, altını 1.740 dolara ve 1.720 dolara doğru çekmesi olası.

Altın fiyatı tahmin anketi

FXStreet anketine katılan uzmanlar, altın fiyatının kısa vadede yükselişini sürdüreceğini öngörüyorlar. Ayrıca, ortalama bir haftalık hedefin 1.805 dolarda kalmasını bekliyorlar. Bu arada, bir aylık görünümde hafif bir yükseliş eğilimi var. Ancak, ortalama hedef 1.784 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE, AVAX ve XRP: Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin!
DOGE, AVAX ve XRP: Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin! Kripto analisti Akash Girimath’a göre, Ripple (XRP) boğaları, 0,60 dolarlık kaçınılmaz bir yeniden testi erteliyor. Analist ayrıca, Avalanche (AVAX) için %15’lik bir ralli bekliyor. Kripto analisti Steven Walgenbach’a göre, Dogecoin (DOGE) güçlü bir yükseliş hareketi hazırlıyor olabilir....
Vural Erkan 2 ay önce