5 Usta Analist: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Oynuyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güçlü bir ABD doları ve büyük merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek için agresif faiz artırımlarına yönelik beklentiler sarı metali baskı altına aldı. Bu ortamda altın fiyatları, Perşembe günü altı haftanın dibini gördü. Usta analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Clifford Bennett: Altın fiyatları, 1.600 dolara kadar düşebilir

Spot altın, yazı sırasında %0,3 düşüşle 1.706,23 dolardan işlem görüyordu. Günün erken saatlerinde külçe 1.701,10 dolar ile 21 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,5 düşüşle 1.717,40 dolara geriledi. ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Şimdi anlıyorum ki altın, bir süreliğine zayıflayacak. Altın fiyatları için uzun vadeli görünüm olumlu. Ancak önce hisse senetleriyle aynı genel kaldıraç kaybını yaşayacak. Bu arada altın, muhtemelen 1.600 dolara kadar düşecek.

altın fiyatları

Edward Moya: Bu durum altın fiyatları için iyi değil

Kripokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Federal Reserve, hane halkı ve işletmeler için biraz acı olsa bile, enflasyonu bastırmak için borçlanma maliyetlerini gerektiği kadar yüksek tutmanın sinyalini verdi. Bu ortamda altın fiyatları, 2018’den bu yana en uzun aylık kayıplarını verdi. Böylece sarı metal, Ağustos ayında beşinci aylık düşüşünü kaydetti.

Euro bölgesi enflasyonu geçen ay rekor bir seviyeye yükseldi. Bu da Avrupa Merkez Bankası’nın daha agresif faiz artırımlarına yönelik durumu pekiştirdi. Altın, enflasyona karşı bir önlem olarak görülür. Bununla birlikte, yüksek faiz oranları, doları yükseltirken külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini de artırıyor. Bu arada DXY, bu haftanın başlarında yirmi yıllık zirvesine yakın bir yerde sabit kaldı.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya, eşi benzeri görülmemiş enflasyonist baskı nedeniyle merkez bankalarının sıkılaştırma konusunda agresif olacaklarının çok daha net hale geldiğini söylüyor. Buradan hareketle analist, bunun altın için iyi olmadığını kaydediyor.

altın fiyatları

“Külçenin kilit 1.700 dolardaki tepkisi, kalan desteği gösterecek”

ABD Merkez Bankası’ndan Loretta Mester, merkez bankasının gelecek yılın başlarında faiz oranlarını %4’ün biraz üzerine yükseltmesi gerektiğini söyledi. Kinesis Money analisti Rupert Rowling bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Külçenin kilit 1.700 dolar seviyesine yaklaşırken tepkisi, küresel durgunluk ve Ukrayna savaşı korkuları arasında metal için kalan desteğin miktarını gösterecek.

külçe

Adam Koos: Bu zamana kadar, değerli metaller düşecek

Libertas Wealth Management Group başkanı Adam Koos’a göre, bir uçta altın ve gümüş fiyatları ile diğer uçta yüksek faiz oranları ve güçlü bir ABD doları arasındaki “çekmece” oyununda iki değerli metal savaşı kaybetti. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Faiz oranlarının rahatladığını, doların düştüğünü ve ‘gerçek’ bir durgunluğun yüzeyin üzerine çıktığını görene kadar, daha düşük metal fiyatları görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum. Bu metaller, Mart ayının başından beri mücadele otobüsündeler. Zayıf eller sat düğmesine basmaya başladığında, biri tutmazsa, kendi kilisesine sahip kamp olacaklar. Daha büyük, daha sadık fanatikler, şüphesiz, son zamanların altın böcekleri kilisesinin cemaatidir.

sarı metal

Rupert Rowling: Altının düşüşündeki katalizör Fed oldu

Powell’ın Cuma günkü konuşması Hazine faizlerini ve doları yükseltti. Öte yadan, sarı metalin parlaklığını azalttı. Kinesis Money piyasa analisti olan Rupert Rowling, şu yorumu yapıyor:

Altının yönünü tersine çevirmesinin katalizörü, Federal Rezerv’in Nisan ayında daha şahin bir para politikasına geçiş yapması. Ayrıca, bunun sonucunda son aylarda bir dizi faiz artırımına ve ayrıca borç miktarının azalmasına neden olması. Altın ve gümüş, üst üste beşinci ay düşüşle kapattı.

Pablo Piovano: Altın fiyatları için daha derin bir geri çekilme!

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için son verileri, trader’ların Çarşamba günü short pozisyondaki yükseliş trendini sadece 399 kontrat artırdığını kaydetti. Aynı doğrultuda, art arda iki günlük geri çekilmenin ardından hacim yaklaşık 49,1 bin kontrat arttı.

xau

Altın fiyatları, artan açık faiz ve hacim arasında Çarşamba günü düşüşünü hızlandırdı. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, bu durum mevcut düşüş eğiliminin şimdilik değişmediğini gösteriyor. Buna karşı analist, 1.700 dolarlık bölgenin hala iyi bir çekişme alanı olduğunu kaydediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

5 Usta Analist: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Oynuyor!