Altın Fiyatları Cuma Rallisine Çıktı: Analistler Sıradakini Açıklıyor!

Altın Fiyatları Cuma Rallisine Çıktı: Analistler Sıradakini Açıklıyor!
Altın Fiyatları Cuma Rallisine Çıktı: Analistler Sıradakini Açıklıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son gelen ABD ekonomik verileri, stagflasyon riskinin arttığına işaret etti. Ayrıca, tüketici duyarlılığının düşmeye devam ettiğini ortaya koydu. Bu arada, enflasyon beklentileri keskin bir şekilde yükseldi. Bu gelişmelerin etkisiyle altın fiyatları, Cuma günü sağlam kazanımlar elde etti.

UofM Tüketici duyarlılığı gerilerken altın fiyatları fırladı

Cuma günü Michigan Üniversitesi, Tüketici Duyarlılığı Endeksi’nin Eylül ayındaki 68,1 değerinden 63’e düştüğünü açıkladı. Bu arada, ekonomistler 67,2’ye düşeceğini tahmin ediyordu. Verilerin beklentilerden önemli ölçüde zayıflaması altın fiyatları için ralli katalizörü oldu. Altın piyasası rapor öncesinde zaten önemli bir ralli görüyordu. Yine de hayal kırıklığı yaratan veriler daha fazla destek sağladı. Yazı sırasında spot altın %2,46 artışla 1.914 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Michigan Üniversitesi, bahse konu raporda şu hususların altını çiziyor:

Tüketici duyarlılığı iki ay üst üste çok az değişim gösterdikten sonra Ekim ayında yaklaşık %7 geriledi. Kişisel mali durumla ilgili değerlendirmeler, özellikle enflasyonla ilgili endişelerdeki önemli artış nedeniyle yaklaşık %15 azalırken, bir yıllık beklenen iş koşulları da yaklaşık %19 düştü. Bununla birlikte, uzun vadede beklenen iş koşullarının çok az değişmesi, tüketicilerin ekonomik koşullardaki mevcut kötüleşmenin devam etmeyeceğine inandıklarını gösteriyor.

Altın fiyatları

Ortam gergin, altın fiyatları Cuma rallisine çıktı!

Orta Doğu’da artan kaos altına olan güvenli liman talebini artırmaya devam ediyor. Perşembe günü geç saatlerde İsrail hükümeti, Hamas ile savaşı tırmanırken Kuzey Gazze’deki 1 milyondan fazla kişiyi bölgeyi tahliye etmeleri konusunda uyardı. İsrail’in Gazze’ye yönelik büyük bir kara saldırısına hazırlandığına dair söylentiler de artıyor. Aynı zamanda ABD, Rusya’nın ham petrol ihracatına yönelik yaptırımları sıkılaştırdığını açıkladı. Bu da petrol fiyatlarının Cuma günü %4 artmasına neden oldu.

Analistler, bu kadar çok jeopolitik belirsizlik ve dalgalanma varken yatırımcıların hafta sonu boyunca bir miktar sigorta ve koruma tutmak istediklerini söylüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma rallileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından 2022’de yaygındı. Yeni yükseliş ivmesi altın fiyatlarını 1.900 doların üzerine çıkardı. Analistler, altının 1.924,60 dolar olan 50 günlük hareketli ortalamasındaki dirence yakın işlem gördüğünü belirtiyor.

Altın fiyatları

Bir ‘short squeeze’ olması mümkün, dikkatli olmakta fayda var!

Saxo Bank emtia stratejisi müdürü Ole Hansen, “Hafta sonu ne olacağını bilmiyorsanız, size biraz koruma sağlayan bir şey tutmak istersiniz. Açığa satışların kapatıldığını ve yatırımcıların altına geri dönmek için çabaladığını görüyoruz.” yorumumu yapıyor. Hansen altın konusunda yükselişte. Bununla birlikte, yatırımcıları bu yüksek seviyelerde biraz dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Çünkü, ETF yatırımcıları hala altın almakta isteksiz. Bu yüzden, bunun kısa vadeli bir ‘short squeeze’ olmasının mümkün olduğunu da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

ETF piyasası bu hafta için hala mütevazı çıkışlar görüyor. Altında sürdürülebilir bir hareket görmek için kurumsal yatırımcıların altına yeniden ilgi göstermesine gerçekten ihtiyacımız var. 1.950 dolarda hala piyasanın aşması gereken önemli bir direnç seviyesi var.

Altın fiyatları

Bu ortamda altın şu anda oldukça iyi bir uzun vadeli oyun!

Barchart.com’da kıdemli piyasa analisti olan Darin Newsom, yakın vadede altın fiyatları konusunda endişeli bir şekilde yükselişte olduğunu söylüyor. Analist, “Böyle bir harekette, daha kısa vadeli bir perspektiften bakıldığında, altın çok hızlı bir şekilde aşırı satılabilir. Ancak ben ihtiyatlı bir şekilde fiyatın yükselmesini istiyorum.” diyor. Newsom, temkinli olmasının nedenlerinden birinin, bu ortamda altın, tahvil ve ABD dolarında long pozisyonda olmak istemesi olduğunu da sözlerine ekliyor. Ancak, uzun vadede her üç varlıkta da long pozisyonda olunamayacağına dikkat çekiyor. Bu doğrultuda analist, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Ancak şu anda jeopolitik belirsizlik en büyük joker. Fed’in oyun planının ne olduğunu biliyoruz. Bu çoktan ortaya kondu, bu yüzden spot ışığı jeopolitik belirsizliğe kaydı. Bu da altın için iyi olacak. ABD seçimlerine yaklaştıkça 2024’e kadar daha fazla istikrarsızlık göreceğiz. Bu nedenle altın şu anda oldukça iyi bir uzun vadeli oyun gibi görünüyor.

Altın fiyatları açısında yükseliş olması için kritik seviye

Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible da yatırımcıları mevcut seviyelerde dikkatli olmaya çağırıyor. Streible, %2’lik rallinin, yılın büyük bir bölümünde cansız performans nedeniyle hayal kırıklığına uğrayan yatırımcılar için cazip bir satış fırsatı yaratabileceğini de sözlerine ekliyor. Buradan hareketle analist, şu seviyelere dikkat çekiyor:

1.926 dolara doğru bir hareket altın için nötr bir ortam yaratacaktır. Ayrıca, yükseliş trendine geri dönmesi için fiyatların 1.960 doların üzerine çıktığını görmeniz gerekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatları Cuma Rallisine Çıktı: Analistler Sıradakini Açıklıyor!