Altın Yatırımcıları FED’i Bekliyor! İşte 5 Çarpıcı Tahmin!

Altın Yatırımcıları FED'i Bekliyor! İşte 5 Çarpıcı Tahmin!
Altın Yatırımcıları FED'i Bekliyor! İşte 5 Çarpıcı Tahmin!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın piyasası Şubat ayından bu yana ilk aylık kaybını yaşadı. Mayıs ayında 36 dolarlık düşüş oldu. Piyasalar şimdi yeni bir ayda ne olacağını merak ediyor. Odak noktası borç tavanı sorunu. Kongre toplantıda oylamayı yaptı. Sorun şimdilik bitti. Ayrıca faiz artışı için de farklı görüşler var. Şimdi şahince bir karar bekleniyor. Buna göre bir duraksama ihtimali var.

Piyasa tartışmaları

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, dirence vurgu yapıyor. Direnç olsa da neticede kongre yasayı geçiriyor. Ancak ABD’nin borcunu ödememekten kaçınacağına dair beklentiler yükseliyor. Moya Çarşamba günü bir notta, altın için bir borç anlaşmasının mutlaka daha düşük fiyatlar anlamına gelmediğini söyledi. Altın fiyatına yönelik daha önemli riskler var.

Analistler: Haftaya Altın Fiyatı İçin Bu Seviyeleri Bekleyin!

Son haftalarda piyasa beklentilerinin sert bir şekilde değişmesiyle birlikte Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında ne yapacağı merak konusu. Yazım sırasında CME FedWatch Aracı, Haziran toplantısında %70’lik bir ara verme şansı öngörüyordu. Piyasa, yalnızca birkaç işlem seansı önce 25 baz puanlık bir artışa daha yöneldi. Bu durum altın fiyatını baskılıyor.

Fed konuşmacıları yeniden fiyatlandırmayı tetikliyor

Beklentiler, birkaç Fed konuşmacısının Haziran ayında bir faiz artırımını duraklatmaya veya atlamaya yönelmesiyle değişti. Bu nedenle son gelişmeler, önceki şahin duyguların tersine dönmesi anlamına geliyor. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Çarşamba günü yaptığı açıklamada, faiz artırımlarında “duraksamayı” desteklediğini söyledi. Harker ara vermeyi ciddi ciddi düşündüğünü vurguluyor. Diğer taraftan Cuma günkü istihdam verilerine odaklanacağını belirtiyor. Veriler onun fikrine yöne verecek. Fed Başkanı ve başkan yardımcısı adayı Philip Jefferson da, politika yapıcılara daha fazla veriyi incelemeye zaman verdiği için faiz artırımını atlamanın mantıklı olduğunu söyledi. Duraksama altın fiyatına olumlu yansıyor.

Birçok Altın Tahmini Çıktı! "FED Sonrası Bu Seviyeleri Bekleyin”

Jefferson, Washington’da düzenlenen bir finansal istikrar konferansında, “Yaklaşan bir toplantıda faiz artırımına ara vermek, (Federal Açık Piyasa) Komitesinin ek politika sıkılaştırmasının kapsamı hakkında karar vermeden önce daha fazla veri görmesine olanak tanır.” ifadesini kullanıyor. Ancak tüm Fed yetkilileri bu görüşü paylaşmıyor. Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester aykırı görüşe sahip. Buna göre faiz oranlarını yükseltmemek için “zorlayıcı” bir kanıt bulunmadığını söylüyor. Bu arada, makro veri yayınları ABD merkez bankasının daha fazla sıkılaştırma yapmasını destekledi. Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü – yıllık çekirdek PCE fiyat endeksi  %4,6 olan konsensüs tahmini karşısında Nisan ayında %4,7’ye yükseldi. En son JOLTS iş ilanları verileri, işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu gösterdi. Tüm gözler, Cuma günü yayınlanması planlanan ABD Nisan tarım dışı istihdam raporunda. Şimdi herkes altın için yönü merak ediyor.

Altın için yön

Altının Mayıs ayının başlarında rekor zirveleri test etti. Sonrasında ise zirveleri koruyamadı. Ancak analistler altın fiyatının ons başına 1.950 doların üzerinde işlem görmesinin iyi bir işaret olduğunu söylüyor. Ancak Kinesis Money piyasa analisti Rupert Rowling, 1.900 dolara geri düşme riskinin devam ettiğini söyledi. Rowling  dikkatlerin hızla ABD istihdam verilerine odaklandığını belirtiyor. Ayrıca Federal Rezerv’in ay ortasında Haziran ayı faizine karar vermek için yapacağı toplantıya bakıyor. Son olarak bu toplantıdan önce çıkacak enflasyon verilerine odaklanıyor.

Altın Fiyatları İçin Bomba Tahminler! 'Bunlara Hazır Olun'

Kriptokoin.com olarak baktığımızda Ağustos Comex altın vadeli işlemleri gün için %0,21 artışla 1.981,20 dolardan işlem görüyordu.  Altın fiyatı iki ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra toparlandı.  Crédit Agricole stratejistleri 2024 yılı için Altın fiyat tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Revize edilen görünümün arkasında üç faktör var. Bunlardan birincisi borç tavanı tartışmaları. ABD’deki siyasi riskler ve olası bir resesyon. Analistler bu noktada 2024 yılının ilk çeyreği için altın fiyatında 2.050 doları bekliyor. 2023 yıl sonu beklentisi ise 2.000 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Yatırımcıları FED’i Bekliyor! İşte 5 Çarpıcı Tahmin!