Gözler FED’de: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Gerileyebilir! 

Vural Erkan
Vural Erkan 15 Haziran 2022
15 görüntülenme
adsaccphoto

Altın piyasası önemli bir satış baskısı altında kalmaya devam ediyor. Piyasa ise Federal Rezerv’in daha da agresif olacağını bekliyor. Bu ortamda analistlere göre, altın fiyatları 1.800 doların altına düşebilir.

Lukman Otunuga: Altın fiyatları daha fazla acı çekebilir

Fed iki günlük para politikası toplantısına Salı günü başladı ve faiz oranlarını 50 baz puan artırma yolunda ilerliyordu. Ancak Cuma günü, ABD Tüketici Fiyat Endeksi, geçen ay %8,6 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar artık Çarşamba günü 75 baz puanlık bir hareket için %90,5’lik bir şans görüyor. Ekonomistlere göre bu, Fed’in 27 yıldır ilk kez bu kadar agresif hareket etmesi anlamına gelecek. Bazı analistler, bu şahin beklentilerin kısa vadede altın fiyatları için iyi olmadığını söylüyor. FXTM Kıdemli Araştırma Analisti Lukman Otunuga, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın Pazartesi günü gerçek bir darbe aldı. Yatırımcılar, geçen Cuma günkü yüksek enflasyon rakamlarının ardından 75 baz puanlık faiz artışı şansını fiyatlandırdıkça neredeyse %3 değer kaybetti. Jerome Powell şahin bir ton verirse veya Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye yönelik agresif yaklaşımını sürdüreceğine dair sinyal verirse, Çarşamba günü altın daha fazla acı çekebilir. 1.800 doların altında sağlam bir günlük kapanışın, 1.765 dolarda son zamanlardaki en düşük seviyelere doğru bir düşüş sinyali vermesi muhtemel.

altın fiyatları

İpek Özkardeskaya: Yatırımcıların sermayesini çeken tek varlık dolar

Swissquote Bank kıdemli analisti İpek Özkardeskaya, yatırımcıların sermayesini çeken tek varlığın ABD doları olduğunu kaydediyor. Analist, Salı günü bir notta şunları yazdı:

Kimse yarınki FOMC kararından önce ABD doları dışında herhangi bir varlığa şans vermek istemiyor. Geleneksel güvenli liman varlıkları bile şu anda acı çekiyor.

Ole Hansen: Altın fiyatları için zorlu rüzgarlar var

ABD doları ile birlikte, yükselen tahvil getirileri ve yükselen reel faiz oranları da altın için zorlu rüzgarlar olduğunu kanıtlıyor. Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen Salı günü yayımladı. Hansen, raporda altının teknik resmine bakıyor. Analist, fiyatların 1.780 dolar civarında desteği test etme hızında olduğunu söylüyor. Analist, şu tahmini yapıyor:

Haftalık grafik, 1.780 dolarlık destek kırılırsa, 1.670 dolardan önce güçlü bir destek olmadığını gösteriyor. Düşüş tablosunu tersine çevirmek için 1.880 doların üzerinde bir günlük kapanışa ihtiyaç var.

altın fiyatları

Hansen, 10 yıllık reel tahvil getirilerinin Mart 2019’dan bu yana en yüksek seviyesi olan %0,65 civarında işlem gördüğünü kaydediyor. Ayrıca, yılın başında görülen -%1’den yükseldiğini ekliyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın ile reel getiri arasındaki tarihi ilişki var. Bazılarının buna dayanarak, altının şu anda 300 dolardan fazla aşırı fiyatlandığını iddia etmesi mümkün.

altın fiyatları

“Bunlara rağmen, altın için hala güçlü bir temel destek var”

Ancak Hansen, zorlu teknik tabloya rağmen altın için hala güçlü bir temel desteğin olduğunu da sözlerine ekliyor. Mali piyasalardaki çalkantıların, artan enflasyon tehdidinin ve artan stagflasyon risklerinin fiyatları desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Analist, değerlendirmesini şu şekilde bitiriyor:

Traderlar, 40 yılın en yüksek enflasyon seviyesine tepki veriyor. Buna ilaveten stagflasyon riski artıyor. Bunun yanı sıra hisse senetleri ve kriptolardaki kargaşa ortamı var. Bütün bunların altının, reel faizlerin belirlediği hızda düşmemesinin nedenlerinden bazıları olduğuna inanıyoruz.

sarı metal

BLF: Bu gerçekleştiğinde altının parlama zamanı gelecek

Diğer analistler, altın fiyatları düşse bile piyasanın sağlıklı kaldığını belirtiyor. Ayrıca, daha düşük fiyatların bir satın alma fırsatı olarak görülebileceğini düşünüyorlar. Blue Line Futures analistleri, bu çerçevede şunları söylüyor:

Bu beklentiler ortaya çıktıkça altının yapıcı kalması zorunludur. Yapabilirse, enflasyonun soğuduğu ve Fed’in gazdan ayağını çekebileceği bir zaman gelecek. Bu gerçekleştiğinde altının parlama zamanı gelecek.

sarı metal

TDS: Bu durum, altını yatırım olarak daha az çekici hale getiriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın Pazartesi günü hatırı sayılır bir baskı altına girdi. Altın fiyatları, neredeyse %3 düşüşle 1.820 dolara geriledi. Commerzbank’taki stratejistlere göre altın, oldukça güçlü ABD dolarından ve hepsinden öte, tahvil getirilerindeki hızlı artışlardan kaynaklanan ters rüzgarla karşı karşıya. Stratejistler, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

İki yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri yaklaşık 30 baz puan arttı. On yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri bir süreliğine %3,4’ün üzerine çıktı. Bu da 11 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi oldu. Sonuç olarak, reel faiz oranları da önemli ölçüde arttı. Reel faiz %0,68 ile üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu, altını faiz getirmeyen bir alternatif yatırım olarak daha az çekici hale getiriyor.

altın fiyatları

Michael Langford: Altın fiyatları 1.800 doların altına kırılacak

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugün faiz oranlarına ilişkin kararını açıklayacak. Wall Street Journal’a göre, Fed faiz oranlarını 75 baz puan artıracak. Ardından piyasa bunu hemen fiyatlandıracak. Piyasa şimdi Eylül ayına kadar toplam 200 baz puanlık faiz artışı bekliyor. AirGuide’ın kurumsal danışmanlık direktörü Michael Langford, şu tahminleri yapıyor:

Altın fiyatının seanstan önce (Fed duyurusu) yükselmesi veya sabit kalması olası. Bununla birlikte sonraki hafta boyunca düşüş eğilimini sürdürmesini beklemek daha muhtemel. Altın fiyatındaki bu genel düşüş eğilimi, altının 1.800 doların altına kırılmasıyla korunacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

z paychecks crypto
Popüler Analist, 20x Yapacak Dediği 5 Altcoin Duyurdu! Büyük kripto para birimleri kritik destek seviyelerinde tutunmakta zorlanıyor. Bitcoin ve Ethereum, Fed toplantısı öncesinde 20.000 dolar ve 1.000 dolar seviyelerinden yeni alıcılar buldu. Bu esnada, Solana ve Avalanche gibi altcoin projeleri de 2021’in tüm kazanımlarını iade...
Buğra Çağlar 15 Haziran 2022