2 Ünlü Tahminciden Altın Fiyatları İçin 2023 Tahmini!

2 Ünlü Tahminciden Altın Fiyatları İçin 2023 Tahmini!
2 Ünlü Tahminciden Altın Fiyatları İçin 2023 Tahmini!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez bankalarının bu yılı belirleyen agresif sıkılaştırma döngüleri, altın fiyatları için sınırlayıcı oldu. Bunun ardından politikanın gevşemeye geçmesiyle birlikte Bloomberg Intelligence, altının 2023’te en iyi performans gösteren emtia olacağını öngörüyor. Ayrıca, bir piyasa analistine göre, 2023’e artan belirsizlik, değerli metali çekici bir güvenli liman varlığı ve değer deposu haline getirecek.

“Altın fiyatları 2023’te iyi performans gösterecek”

Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, son gelişmeler ışığında şu değerlendirmeyi yapıyor:

Temel senaryomuz, merkez bankası sıkılaştırmasını gevşemeye kaydıracak küresel bir deflasyonist sıfırlama yönünde. Bu da altının temelini oluşturan gelişme olacak. Dünya bir resesyona girerse, altının 2023’te en iyi performansı gösterecek emtia olması mümkün.

Federal Reserve yaklaşık 40 yılın en agresif sıkılaştırma döngüsünde faizleri artırmaya devam ediyor. Bu ortamda altın fiyatları 1.600 ile 1.700 dolar arasında iyi bir temel oluşturdu. Ancak McGlone, bunun yakında sona ereceğini söylüyor. Ayrıca, gelecekte daha yumuşak bir ABD dolarına yol açacağını belirtiyor.

Altın fiyatları

“Bu durum sarı metal için olumlu bir işaret”

Mike McGlone, ayrıca ABD doları cinsinden fiyatlandırılan altın ile euro ve yen cinsinden fiyatlandırılan altın arasında artan bir eşitsizlik olduğunu kaydediyor. Analistin isabetli tahminleri için Kriptokoin.com’un bu makalesine göz atınız. Ayrıca bunun değerli metal için muhtemelen olumlu bir işaret olarak alınacağını ifade ediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Dolar ve avro cinsinden fiyatlandırılan altın arasındaki eşitsizlik, 1999’daki fiyatlar için kalıcı bir temel oluşturan seviyelere yaklaşıyor. 2022’de yaklaşık %5 düşüşle 28 Kasım’a kadar dolar altını, euro ve yen cinsinden fiyatlandırılan metal için sırasıyla %5 ve %15’lik artışlarla karşılaştırılıyor. Dünyanın geri kalanı yaklaşık yirmi yıl önceki yankı trendlerini yakalamaya çalışırken, Fed enflasyonu ve artan varlık fiyatlarını dizginlemek için agresif sıkılaştırma yapıyor. Bu da doları destekliyor. Şimdi destekler, altın fiyatının bu temelde başlayan ralliyi sürdürmesi için güçleniyor.

Altın fiyatları

“Ekonomik büyüme, altın fiyatları için faydalı olmaz”

Altın için en büyük risk, potansiyel olarak Çin’in tetiklediği ekonomik büyümede sürpriz bir toparlanma olacaktır. McGlone, bunun endüstriyel metaller için faydalı olacağını, ancak altın fiyatları için faydalı olmayacağını kaydediyor. Ancak genel görünüm, 2023’te endüstriyel metaller için pek elverişli değil. Buradan hareketle analist, şu yorumu paylaşıyor:

2022’de düşen borsa ile birlikte bakır ve endüstriyel metaller, 2023’te azalan küresel ekonomik büyümenin risklerini yansıtıyor. 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle emtiaların etkisiyle enflasyon yükseldi. Bu, merkez bankasının sıkılaştırma yörüngesini hızlandırdı. Ancak bunun da daha kalıcı bir küresel durgunlukla sonuçlanması mümkün.

Altın fiyatları

“Yatırımcıların değerli metalden uzaklaşması şaşırtıcı değil”

MarketVector Endeksleri’ndeki Endeks Ürün Yönetimi Global Başkanı Joy Yang, yükselen enflasyonun Fed’i faiz oranlarını 50 yılın en hızlı temposuyla artırmaya zorladığı için piyasada çok fazla gel-git olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, Çin ve Avrupa’daki büyümeyi yavaşlatmak, küresel ekonominin büyük bir durgunluğa düşeceği tehdidini artırdı.

Yang, bu ortamda, yatırımcıların bu yıl değerli metalden uzaklaşmasının şaşırtıcı olmadığını kaydediyor. Bunu yatırımcı ilgisizliği olarak görmediğini, ancak tereddüt gibi olduğunu da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda Yang, şu açıklamayı yapıyor:

Küresel finansal piyasalarda bir çok şey oluyor. Bu yüzden, yatırımcılar dikkatli olmak istiyorlar. Çünkü, bu koşullarda yanlış bir şey almak, muhtemelen oldukça acı verici olur.

Merkez bankası alımları altın fiyatları için önemli bir destekleyici faktör”

Ancak Joy Yang, yatırımcıların altının değerini güvenli bir varlık olarak tanımaya başladığını da sözlerine ekliyor. Altına yeni ışık tutan önemli bir faktör ise Merkez Bankası talebi. Üçüncü çeyrekte, Merkez Bankaları yaklaşık 400 ton altın satın aldı. Geçen hafta, Dünya Altın Konseyi (WGC), Merkez Bankalarının Ekim ayında 31 ton altın aldığını bildirdi. WGC, Global Resmi Altın Rezervi’nin Kasım 1974’ten bu yana en yüksek seviyeleri olan toplam 36.782 ton olduğunu kaydetti. Yang, bu konuda şu yorumu yapıyor:

Tüm gürültüye bakarsanız, yatırımcılar altında bol miktarda fayda olduğunu ve yatırımcı talebini çekeceğini görebilirler. Küresel rezerv para birimi olarak devam eden rolü talebi desteklemeye devam edecek.

“Kripto piyasasındaki çöküş de altın fiyatlarını destekledi”

Joy Yang, altın için yatırım talebini iyileştirmesi gereken başka bir faktörün, kripto para birimlerinin devam eden çöküşü olduğunu söylüyor. Son birkaç yılda, bazı yatırımcılar kripto paraları daha iyi bir değer deposu olarak gördü. Bu yüzden, Bitcoin gibi kripto paralara yönelik benzeri görülmemiş talep, altın üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Bununla birlikte, altın, son zamanlarda Bitcoin’den önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi. Böylece, boğalar 17.000 dolar civarında destek tutmaya çalışırken yıl başından şimdiye kadar %63 düştü. Bu arada, altın fiyatları aynı dönemde %3’ten daha az düştü.

Görüldüğü üzere altın, dijital para birimlerinden daha iyi performans gösterdi. Buna rağmen Yang, pazarın büyüyen dijital pazardan değerli bir ders öğrendiğini söylüyor. Bu doğrultuda, altının yeni yatırımcıları çekmek istiyorsa daha büyük bir dijital ayak izi geliştirmesi gerektiğini kaydediyor. Bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Altının geleceğinin tamamen dijital olduğunu düşünmüyorum. Fiziksel bir varlık olarak tamamen dijital olamayacak kadar önemli. Ancak dijital altın, yatırımcılara erişim kolaylığı sağlayacak, tıpkı ETF’lerin erişim kolaylığı sağladığı gibi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

2 Ünlü Tahminciden Altın Fiyatları İçin 2023 Tahmini!