Reklamı kapat

Altın Fiyatları İçin 5 Son Dakika Tahmini: Bu Seviyeler Görülebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 7 gün önce
0 görüntülenme
Altın Fiyatları İçin 5 Son Dakika Tahmini: Bu Seviyeler Görülebilir!

Altın fiyatları, doların gerilemesiyle birlikte Salı günü yükseldi. Kıymetli metal piyasasında spekülatif pozisyonlar, son haftalarda ayı eğilimini önemli ölçüde azalttı. Çünkü, hedge fonları çoğunlukla short bahislerini kapattı. Bununla birlikte, piyasa, sürekli bir ralli için hala boğaların yeterli ilgisini çekemiyor.

“ABD dolarının, altın fiyatları üzerinde baskı oluşturması muhtemel”

Altın, son birkaç yılın en düşük seviyelerinin üzerinde sağlam kazanımlarını korumaya devam ediyor. Bazı analistler, Federal Reserve agresif para politikası duruşunu sürdürürken, altının mücadele etmeye devam edeceğini söylüyorlar. Piyasalar, Fed’in önümüzdeki ay 50 baz puanlık bir artışa yavaşlaması bekliyor. Bununla birlikte, nihai oranın %5’in üzerine çıkarılması hedefi sağlam bir şekilde yerinde duruyor. CPM Group’taki emtia analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD’deki ekonomik koşullar, dünyadaki diğer büyük bölgelerin çoğundan nispeten daha sağlıklı. Bunun, ABD dolarına destek sağlaması mümkün. Sonuç olarak, bu durumun kısa vadede altın fiyatları üzerinde baskı oluşturması muhtemel. Yatırımcılara yakın vadede altın konusunda tarafsız kalmalarını tavsiye ediyoruz.

Altın fiyatları

Altında boğa pozisyonu üç ayın en yüksek seviyesinde

Bazı analistler, Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan son verilerin altında duyarlılığın iyileştiğini gösterdiğini söylüyorlar. Ancak, sürdürülebilir bir yükseliş trendi yaratmak için daha fazlasının yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

CFTC’nin 15 Kasım’da sona eren hafta için ayrıştırılmış Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 7.006 sözleşme artırarak 95.065’e çıkardığını gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 34.797 kontrat azalarak 69.608’e geriledi. Altın piyasası şu anda 25.457 kontratla net long pozisyonda işlem görüyor. Böylece, boğa pozisyonu üç ayın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

“Altın fiyatları 1.720 dolardan önce 1.735 dolar desteğine odaklandı”

Anket döneminde altın fiyatları 1.791,80 dolar ile üç ayın en yüksek seviyesini gördü. Ancak, fiyatlar o zamandan beri 1.750 doların altına düştü. Bu yüzden, short squeeze’in seyrini sürdürdüğü görülüyor. Sax Bank Emtia stratejisi başkanı Ole Hasen, şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altın, 1.800 dolar bölgesindeki kilit direncin üzerine çıkamadı. Ayrıca, sarı metal şu anda 1.720 dolardan önce 1.735 dolar desteğine odaklandı. Bütün bunlar, değerli metali bir gerilemeye zorladı.

Altın fiyatları

TDS altın fiyatlarının daha düşük olmasını bekliyor

Piyasadaki iyileşen boğa pozisyonuna rağmen, TD Securities’deki emtia analistleri fiyatların yıl sonuna kadar daha düşük olmasını bekliyor. Analistler, şu yorumu yapıyor:

Net pozisyondaki agresif artışın, Fed pivot anlatısına artan inancın aksine, aşağı yönlü momentum sinyallerinin zayıflamasına bağlı olması daha olası. Gerçekten de, para yöneticileri short pozisyonları önemli ölçüde kapattı. Ancak, long pozisyonlarına yalnızca mütevazı bir şekilde eklediler. CTA dışı para yöneticilerinin de büyük olasılıkla net short pozisyona sahip olduğu göz önüne alındığında, son zamanlarda popüler olan bu anlatı, bu haftanın verilerinde short pozisyon ölçeğini açıklamada da rol oynamış olabilir.

Altın fiyatları

“Bunlar, altının bir sonraki büyük hamleleri için muhtemel katalizörler”

Exinity baş piyasa analisti Han Tan’a göre, ABD dolarının yavaşlayan toparlanması, spot altına şimdilik 1.700 dolar ortası civarında daha sağlam bir temel bulma şansı veriyor. Analist, açıklamalarına şu yönde devam ediyor:

Fed şahinleri yeniden devreye girer ve ‘pivot’ anlatısını bir kez daha bozarsa, bunun, spot altının 1.700 dolarların altındaki desteği test etmek için son dönemdeki kazanımlarını daha fazla gevşetmesine neden olması mümkün. ABD tarım dışı bordroları ve Aralık ayı Fed toplantısından önceki enflasyon verileri, altının bir sonraki büyük hamleleri için muhtemel katalizörler.

Altın boğaları, gerçekten rahatladı mı?

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Pazartesi günü açıklama yaptı. Mester, Federal Reserve’in önümüzdeki aydan itibaren daha küçük faiz artırımlarına geçmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Phillip Futures analisti Avtar Sandu bir notta, şu hususun altını çiziyor:

Mester’ın güvercin sözleri ile altın boğaları rahatladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Reuters

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Sıradaki FTX Denilen Bitcoin Platformunda Son Dakika Gelişmesi!
Sıradaki FTX Denilen Bitcoin Platformunda Son Dakika Gelişmesi! İddialara göre, Bitcoin platformu Genesis Global Capital, potansiyel iflas dahil olmak üzere seçenekleri araştırmakta. Bu seçenekleri tartışmak için yatırım bankası Moelis & Company’yi işe aldı. The New York Times’ın iddialarına göre raporda herhangi bir nihai karar verilmedi....
Aslı Dinçer 6 gün önce