Ölü Kedi Sıçraması mı? Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kartlarda!

Ölü Kedi Sıçraması mı? Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kartlarda!
Ölü Kedi Sıçraması mı? Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kartlarda!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’deki büyük istihdam artışıyla altın fiyatları son yedi ayın en düşük seviyelerini test etti. Ayrıca altın piyasalarında hafta boyunca satışlar devam etti. Ancak işlem haftasının sonlarında dengelenme işaretleri ortaya çıktı.

Kritik veri beklentileri aştı, altın fiyatları üzerindeki baskı arttı!

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre ABD’de tarım dışı istihdam Eylül ayında 336,000 arttı. Böylece, aylık rakam, 171.000 olan konsensüs tahminlerini önemli ölçüde aştı. Büro, Ağustos ve Temmuz aylarına ait istihdam rakamlarını da yukarı yönlü revize etti. Ağustos ayı istihdam artışı ilk tahmin olan 187,000’den 227,000’e revize oldu. Temmuz ayı rakamları ise bir önceki tahmin olan 157.000’den 236.000’e revize oldu.

ABD işgücü piyasasında devam eden güç, Fed’in faiz oranlarını öngörülebilir gelecekte kısıtlayıcı bölgede tutma tutumunu destekleyen en büyük faktör olmaya devam ediyor. Bu da tahvil getirilerini yükseltiyor ve altın fiyatları üzerinde baskı yaratıyor. Aralık vadeli altın kontratları gün içinde %0,37 düşüşle ons başına 1.825 dolardan işlem gördü. Forexlive.com’un baş döviz stratejisti Adam Button, son verileri şu şekilde yorumluyor:

Hazine tahvillerinin getirisi %5’lere ulaşabilir. Buna karşılık, uzun vadedeki yükseliş Fed’in işinin çoğunu yapıyor. Bu da muhtemelen artırım yapmak zorunda kalmayacakları anlamına geliyor. Ancak bu aynı zamanda ekonominin – özellikle otomobil ve konut gibi – gelecek yıl yavaşlamaya karşı özellikle savunmasız olduğu anlamına geliyor.

Altın fiyatları

Fed’in faiz artırımını tamamladığını düşünüyoruz!”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, manşet istihdam rakamı beklenenden çok daha yüksel geldi. Buna rağmen, rapor işgücü piyasasında artan bir zayıflığa da dikkat çekti. Raporda işsizlik oranının değişmeyerek %3,8’de beklentilerin biraz altında kaldığı belirtildi. Bu arada, eEkonomistler işsizlik oranının %3,7’ye düşmesini bekliyordu. ABD işgücü piyasası güçlü bir büyüme göstermeye devam ediyor. Bununla birlikte, bazı analistler bunun Fed’in agresif para politikası duruşunu sürdürmeye zorlamayacağını söylüyor. Bunun da altın fiyatları için bir miktar rahatlama sağlamasının mümkün olduğunu belirtiyorlar. Bu bağlamda Cpital Economics’in Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Genel olarak rapor, işgücü piyasasının yumuşak bir iniş yaşadığını gösteriyor. Eğer maaş bordroları yüksek bir hızla artmaya devam ederse, Fed daha fazla faiz artırımına gitme eğiliminde olabilir. Bununla birlikte, ücret artışı ve fiyat enflasyonunun hızla azalması ve uzun vadeli getirilerdeki artışın finansal koşullarda önemli bir sıkılaşmayı tetiklemesiyle birlikte, Fed’in faiz artırımını tamamladığını düşünüyoruz.

Altın fiyatları

Haftalık altın fiyatları teknik analizi: Sıçrama satış fırsatı!

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Altın piyasaları son birkaç haftadır oldukça sert bir satışa konu oldu. Ayrıca, tahvil piyasalarında getiri artışları devam ediyor. Bu durum şu anda bir model gibi görünüyor. Yani altın için kesinlikle zehirli. Bu arada, Cuma günkü Tarım Dışı İstihdam rakamları beklenenin üç katı çıktı. Bu da altın üzerindeki baskıyı artırmaya devam edecek. Bununla birlikte, piyasanın aşırı satıldığını ve sıçramanın gelmekte olduğunu düşündüğümü belirtmekte fayda var. Bu sıçrama, farkında olmanız ve bunun bir satış fırsatı olabileceğini kabul etmeniz gereken bir şey.

Altını uzun vadede sevmediğimden değil, sadece bunun gerçekleşmesi için tahvil piyasasında netlik görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada altın fiyatları için bunun gerçekleşmesinden ışık yılları uzaktayız. Bu nedenle, piyasaların zaman zaman sıçrama yaptığının ve bunun bir fırsat sağlayabileceğinin farkında olmamız gereken bir durumla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Kabul etmek gerekir ki, asıl mücadele muhtemelen 1.800 dolar seviyesine daha yakın. Ben bunu çok yakından izliyor olacağım.

Altın fiyatları

1.800 dolar seviyesi sadece büyük, yuvarlak, psikolojik olarak önemli bir rakam değil. Aynı zamanda 200 Haftalık EMA’nın hızla yaklaştığı yer. Bu seviyenin altına inmesi, muhtemelen piyasanın düşmesine neden olacak. Bununla birlikte, kısa vadede muhtemelen satılacak bir rallimiz olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle buna çok dikkat etmeniz gerekecek. Bunu günlük zaman diliminde takas etmek daha kolay. Ancak yine de analiz aynı kalacak. Yukarıdaki 1.900 dolar seviyesi önemli bir direnç bariyeri olarak duruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ölü Kedi Sıçraması mı? Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kartlarda!