Altın Fiyatları Tahminleri: Bu Seviyeler ve Gelişmeler Bekleniyor!

1200x800 1
1200x800 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, Çarşamba günkü Avrupa seansından bir gün önce %0,30 artışla 1.775 dolara yakın, gün içi en yüksek seviyesini yenilemek için teklifler alıyor. Piyasa analisti Anıl Panchal, sarı metalin, ABD dolarının zayıflığından destek alarak, 21-DMA’dan hafta başındaki toparlanmayı uzattığını belirtiyor. Kriptokoin.com olarak Anıl Panchal’ın analizleriyle birlikte, altın fiyatlarını etkileyebilecek gelişmeleri izler için derledik.

Fed’de şahinlerin sayısı artıyor

Analist, ABD Dolar Endeksi (DXY)’nin, Salı günü test edilen üç haftanın en düşük seviyesinden toparlanarak 93,70 yakınlarında gevşediğini ve bunu yaparken, dolar göstergesinin, daha sıkı Hazine faizlerini göz ardı ederek altı günlük bir düşüş trendi yazdırdığını ifade ediyor. Bununla birlikte, ABD 10 yıllık Hazine getirileri, Mayıs ayının sonundan bu yana en yüksek seviyesinden geri adım atarken, 1,8 baz puanlık (bps) bir yukarı yönlü baskı ile %1,652’ye çıktı. Analist şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in tapering konuşmaları, daha güçlü ABD Hazine faizlerini destekliyor gibi görünse de, ABD teşvik umutları ve önemli veri/olay eksikliği, ABD dolarının birkaç günlük zirvelerde kazançlarını konsolide etmesine izin veriyor.

Altın fiyatları

Reuters’in son ekonomist anketi, reflasyon korkularını tespit ederek daha erken bir faiz artırımı riskine işaret ediyor. Reuters’e göre, Fed Başkanı Christopher Waller da son konuşmalarında faiz artışını destekleyici ifadeler kullandı:

Enflasyon beklendiği gibi düşmek yerine, önümüzdeki aylarda mevcut hızında yükselmeye devam ederse, Federal Rezerv politika yapıcılarının, gelecek yıl daha agresif bir politika tepkisi benimsemeleri gerekebilir.

Küresel ekonomik gelişmeler

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Çin Misyon Şefi ve Asya ve Pasifik Departmanındaki Direktör Yardımcısı Helge Berger, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden kaynaklanan risklerin altını çiziyor. Diplomat, Çin’e yönelik Evergrande riskinin şimdilik kontrol altına alındığını ancak ülkenin aşağı yönlü riskler biriktirdiğinin sinyalini verdi. 

Analist, Verilerle Açıklıyor: Altın'ın Teknik Görünümü Nasıl?

Aynı sırada, IMF’nin Çin’den 2021 GSYİH büyümesine ilişkin %8,0 beklentilerine atıfta bulunan önceki günkü yorumları ve Reuters’e göre “ekonomik toparlanmanın dengesizliğini koruduğunu” söyleyenler de bulunuyor. Analist, enflasyon manşetlerinin, Fed konuşmalarının ve Çin bağlantılı korkuların, Ekim ayı PMI’larının Cuma günkü ön verileri öncesinde altın traderlarını sevindirebileceğini söylüyor.

Altın fiyatları teknik analiz: Altın, yükseliş konsolidasyonu modunda, ancak çoklu dirençler alıcıları zorlayacak

Piyasa analisti Anıl Panchal, altının 21-DMA’dan toparlanmasının yanı sıra, üç haftalık bir destek hattının, 200-DMA engelini 1.795 dolar civarında hedeflerken, yükseliş MACD sinyallerinden destek aldığını belirtiyor ve teknik analizinde şu seviyelere işaret ediyor:

Bununla birlikte, sırasıyla 1.801 dolar ve 1.808 dolar civarındaki aylık en yüksek ve Eylül ortası zirvesi, sonrasında altın boğalarına meydan okuyacak. Altın fiyatlarının 1.808 dolarlık direnci geçmeyi başardığı bir durumda, odakta 1.834 dolarlık yatay direnç olacak.

XAU
Altın fiyatları günlük grafik

Analist, altın fiyatlarının, geri çekilme hareketleri belirtilen destek hattını ve bu sırayla 1.771 dolar ve 1.760 dolar civarında olan 21-DMA’yı hedefleyebileceğini hatırlattıktan sonra analizine şu yönde devam ediyor:

Altın ayılar, 1.760 doların altında bir günlük kapanışta kontrolü ele alabilir. Bunu takiben, 1.740 dolara yakın çoklu destek ve 1.721 dolara yakın aylık en düşük seviye piyasanın dikkatini çekebilir. Genel olarak, altın fiyatları yükseliş konsolidasyonu modunda, ancak çoklu dirençler alıcıları zorlayacak.

Altın fiyatları
Trend: Daha fazla toparlanma bekleniyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatları Tahminleri: Bu Seviyeler ve Gelişmeler Bekleniyor!