Herkes Şaşkın: Altın Fiyatları İçin Görülmemiş Tahmin!

Herkes Şaşkın: Altın Fiyatları İçin Görülmemiş Tahmin!
Herkes Şaşkın: Altın Fiyatları İçin Görülmemiş Tahmin!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

McEwen Mining Yönetim Kurulu Başkanı Rob McEwen’e göre altın fiyatları 2027’de 5.000 dolara ulaşacak. DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach ise altının bir portföyde oynayacağı önemli bir rolü olduğunu söylüyor.

“Doların değeri düştükçe değerli metallerin değeri artacak”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, şahin duruşunu pekiştiren Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın ifadelerinin ardından 1.800 dolara doğru bir düşüş gördü. Madencilik sektöründe neredeyse kırk yıllık deneyime sahip olan ve GoldCorp şirketini 2019’da 10 milyar dolara Newmont’a satan Rob McEwen, hükümetler gevşek maliye ve para politikası uygularken, itibari para birimlerinin zayıflamasının değerli metaller gibi sabit varlıklara fayda sağlayacağını iddia ediyor. Bu bağlamda McEwen, şu açıklamayı yapıyor:

Hükümetler sorumsuz olduğu için doların diğer para birimlerine göre değeri düştükçe sabit varlıkların değeri artacak. Fazla para basarak ve yapmamaları gereken şekillerde borçlanarak vatandaşlarından çalıyorlar… Şu anda Batı dünyasının çoğunun sahip olduğu borç miktarına bakın, çok büyük.

Altın Fiyatları

Portföy pozisyonunu altın fiyatları artacak şekilde oluşturuyor

McEwen, bir ‘iktisat tarihi öğrencisi’ olarak, Batılı hükümetler aşırı mali harcamalar nedeniyle para birimlerinin ‘değerini düşürdükçe’ altın ve gümüşün yükseleceğini öngördüğünü söylüyor. Buradan hareketle McEwen, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Hükümetler para birimlerinin değerini düşürerek borçlarından kurtulmaya çalışıyor ve bunun büyük bir dalgasını göreceğiz. Eşi benzeri görülmemiş bir dönemdeyiz.

McEwen, genç şirketler de dahil olmak üzere madencilik şirketlerine yaptığı yatırımlarla portföyünü altın fiyatlarında beklenen artıştan faydalanacak şekilde konumlandırdığını da belirtiyor.

Altın Fiyatları

“Altın fiyatları gerilemişken, portföylerde bir rolü hak ediyor!”

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Federal Reserve’in hala agresif sıkılaştırma döngüsünü sürdürmesine rağmen, 1.800 dolar seviyesindeki altının bir portföyde önemli bir rol oynayacağını söylüyor. Bu doğrultuda Gundlach, ‘Survivor’ başlıklı bir web seminerinde şu yorumu yapıyor:

Altın konusunda biraz olumlu oldum. 1.800 dolara ulaştığında, bunun biraz üstüne çıktı, ancak şimdi neredeyse 1.800 dolara geriledi. Fed faiz oranlarını artırıyor olsa da altın, muhtemelen 1.800 dolarlık fiyattan portföylerde bir rolü hak ediyor.

Altın Fiyatları

“Altın, 2,5 yıldır sıkışıp kaldı, ancak mantıklı bit yatırım!”

Gundlach, altının son iki buçuk yıldır yatay hareketinde sıkışıp kaldığını belirtiyor. Bu nedenle, “Burada pek bir şey olmuyor. Bir miktar oynaklık, ancak 1.800 dolar aralığının tam ortasındayız” diyor. Gundlach, sadece iki hafta içinde gerçekleşmesi planlanan Mart toplantısında Fed’in 50 baz puanlık bir artışa gitmesinin ‘büyük olasılık’ olmasına rağmen altının mantıklı olduğunu düşünüyor. Bu doğrultuda, “Powell’ın ifadesinden sonra bahis piyasalarında ve getiri eğrisi şeklinde 50 baz puanlık artış şansı çok yükseldi,” açıklamasını yapıyor.

Faiz görünümü tahminleri söz konusu olduğunda, Gundlach, Fed’in yıllardır yansıttığı 2 yıllık verime güveniyor. Gundlach, “Fed’e ihtiyacımız yok. Tek ihtiyacımız olan 2 yıllık Hazine faizi,” diyor. Ve Powell’ın mesajından sonra, 2 yıllık getiri 2007’den bu yana ilk kez %5’in üzerine çıktı. Gundlach, “Bu, şimdi Fed’in önümüzdeki toplantıda federal fon oranını muhtemelen %5’e çıkaracağı fikrini doğruluyor,” yorumunu yapıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Herkes Şaşkın: Altın Fiyatları İçin Görülmemiş Tahmin!