Herkes Şaşkın: Altın Fiyatları İçin Görülmemiş Tahmin!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
369 görüntülenme
Herkes Şaşkın: Altın Fiyatları İçin Görülmemiş Tahmin!

McEwen Mining Yönetim Kurulu Başkanı Rob McEwen’e göre altın fiyatları 2027’de 5.000 dolara ulaşacak. DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach ise altının bir portföyde oynayacağı önemli bir rolü olduğunu söylüyor.

“Doların değeri düştükçe değerli metallerin değeri artacak”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, şahin duruşunu pekiştiren Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın ifadelerinin ardından 1.800 dolara doğru bir düşüş gördü. Madencilik sektöründe neredeyse kırk yıllık deneyime sahip olan ve GoldCorp şirketini 2019’da 10 milyar dolara Newmont’a satan Rob McEwen, hükümetler gevşek maliye ve para politikası uygularken, itibari para birimlerinin zayıflamasının değerli metaller gibi sabit varlıklara fayda sağlayacağını iddia ediyor. Bu bağlamda McEwen, şu açıklamayı yapıyor:

Hükümetler sorumsuz olduğu için doların diğer para birimlerine göre değeri düştükçe sabit varlıkların değeri artacak. Fazla para basarak ve yapmamaları gereken şekillerde borçlanarak vatandaşlarından çalıyorlar… Şu anda Batı dünyasının çoğunun sahip olduğu borç miktarına bakın, çok büyük.

Altın Fiyatları

Portföy pozisyonunu altın fiyatları artacak şekilde oluşturuyor

McEwen, bir ‘iktisat tarihi öğrencisi’ olarak, Batılı hükümetler aşırı mali harcamalar nedeniyle para birimlerinin ‘değerini düşürdükçe’ altın ve gümüşün yükseleceğini öngördüğünü söylüyor. Buradan hareketle McEwen, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Hükümetler para birimlerinin değerini düşürerek borçlarından kurtulmaya çalışıyor ve bunun büyük bir dalgasını göreceğiz. Eşi benzeri görülmemiş bir dönemdeyiz.

McEwen, genç şirketler de dahil olmak üzere madencilik şirketlerine yaptığı yatırımlarla portföyünü altın fiyatlarında beklenen artıştan faydalanacak şekilde konumlandırdığını da belirtiyor.

Altın Fiyatları

“Altın fiyatları gerilemişken, portföylerde bir rolü hak ediyor!”

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Federal Reserve’in hala agresif sıkılaştırma döngüsünü sürdürmesine rağmen, 1.800 dolar seviyesindeki altının bir portföyde önemli bir rol oynayacağını söylüyor. Bu doğrultuda Gundlach, ‘Survivor’ başlıklı bir web seminerinde şu yorumu yapıyor:

Altın konusunda biraz olumlu oldum. 1.800 dolara ulaştığında, bunun biraz üstüne çıktı, ancak şimdi neredeyse 1.800 dolara geriledi. Fed faiz oranlarını artırıyor olsa da altın, muhtemelen 1.800 dolarlık fiyattan portföylerde bir rolü hak ediyor.

Altın Fiyatları

“Altın, 2,5 yıldır sıkışıp kaldı, ancak mantıklı bit yatırım!”

Gundlach, altının son iki buçuk yıldır yatay hareketinde sıkışıp kaldığını belirtiyor. Bu nedenle, “Burada pek bir şey olmuyor. Bir miktar oynaklık, ancak 1.800 dolar aralığının tam ortasındayız” diyor. Gundlach, sadece iki hafta içinde gerçekleşmesi planlanan Mart toplantısında Fed’in 50 baz puanlık bir artışa gitmesinin ‘büyük olasılık’ olmasına rağmen altının mantıklı olduğunu düşünüyor. Bu doğrultuda, “Powell’ın ifadesinden sonra bahis piyasalarında ve getiri eğrisi şeklinde 50 baz puanlık artış şansı çok yükseldi,” açıklamasını yapıyor.

Faiz görünümü tahminleri söz konusu olduğunda, Gundlach, Fed’in yıllardır yansıttığı 2 yıllık verime güveniyor. Gundlach, “Fed’e ihtiyacımız yok. Tek ihtiyacımız olan 2 yıllık Hazine faizi,” diyor. Ve Powell’ın mesajından sonra, 2 yıllık getiri 2007’den bu yana ilk kez %5’in üzerine çıktı. Gundlach, “Bu, şimdi Fed’in önümüzdeki toplantıda federal fon oranını muhtemelen %5’e çıkaracağı fikrini doğruluyor,” yorumunu yapıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Santiment Altcoinler Alım Sinyali Veriyor
Santiment Liste Verdi: Bu Altcoinler Alım Sinyali Veriyor! Altcoinler hafta sonu Silvergate’in neden olduğu satışların ardından toparlanmaya çalışıyor. Analitik firması Santiment, bazılarının bu krizde ideal satın alma bölgesine yaklaşmış olabileceğini söylüyor. Santiment’e göre, altcoin yatırımları için ortaya çıkan bir dizi fırsat var On-chain analiz platformu...
Buğra Çağlar 3 hafta önce