Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Vural Erkan
Vural Erkan 28 Kasım 2022
10 görüntülenme
Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!

Geçen haftaki aşağı yönlü düzeltmenin ardından, altın fiyatları geçen haftaya düşüş baskısı altında başladı. Bununla birlikte, yenilenen ABD doları zayıflığı ve gerileyen ABD Hazine tahvil getirileri, altının hafta ortasında ivme kazanmasına yardımcı oldu. Odak, ABD’den gelecek bu haftaki Kasım ayı istihdam raporuna kaydı. Piyasa analisti Eren Şengezer’e göre, altının teknik görünümü kısa vadede hafif bir yükseliş eğilimine işaret ediyor.

Altın fiyatları, geçen haftaya kötü başlasa da sonra toparlandı

Çin, Mayıs ayından bu yana ilk kez Covid ölümleri bildirdi. Ayrıca, Pekin’deki birkaç ilçe, artan vaka sayısı nedeniyle okulları kapattı. Ek olarak, Guangzhou, Baiyun bölgesinde beş günlük bir tecrit emri verdi. Çin’in katı kısıtlamaları geri getirmesine ilişkin endişeler yeniden arttı. Sıfır Covid politikasının değerli metale yönelik talep görünümü üzerindeki potansiyel olumsuz etkisi, altının hafta başında düşüşe geçmesine neden oldu.

Piyasalar Salı günü Çin endişelerini bir kenara bıraktı. Böylece altın fiyatları, iyileşen piyasa havasının ABD dolarının talep bulmasını zorlaştırması nedeniyle toparlanmayı başardı. Çarşamba günü, altın günün ikinci yarısında keskin bir şekilde yükseldi ve 1.760 dolara yaklaştı.

Altın fiyatları

“Enflasyonist baskılar, muhtemelen soğumaya devam edecek”

S&P Global’in yayınladığı veriler, özel sektör iş hacminin Kasım ayında hızlanarak daralmaya devam ettiğini gösterdi. Ayrıca, Bileşik PMI’nın Ekim’deki 48,2’den 46,3’e gerilediğini ortaya koydu. Bu veri, 47,7’lik piyasa beklentisini kaçırdı ve bir ABD doları satışını tetikledi. Veriler hakkında yorum yapan S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Chris Williamson, üretim ve talepteki düşüş oranının, ekonominin yıllık %1 oranında daralmasıyla tutarlı olduğunu söyledi. Bu bağlamda Williamson, şu açıklamayı yaptı:

Enflasyonist baskılar, muhtemelen önümüzdeki aylarda potansiyel olarak belirgin bir şekilde soğumaya devam edecek. Ancak, bu arada ekonomi olası bir durgunluğun derinliklerine doğru ilerlemeye devam ediyor.

Altın fiyatları

Altın fiyatları güvercin FOMC’tan güç aldı, ancak…

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, günün ilerleyen saatlerinde, Fed’in son politika toplantısının tutanakları, çoğu politika yapıcının, faiz artırım hızının yavaşlatılmasını desteklediğini gösterdi. Ek olarak, Fed’in ekonominin önümüzdeki yıl içinde bir durgunluğa girmesinin mümkün olduğunu gördüğünü ortaya koydu. Buna karşılık, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %3,65 ile Ekim başından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu da altının Çarşamba günü geç saatlerde yükselmeye devam etmesine yardımcı oldu.

Haftanın ikinci yarısında, ABD’de Şükran Günü tatili nedeniyle işlem hacimleri zayıfladı. Bu  nedenle finansal piyasalar nispeten sakin kaldı. Bununla birlikte, Çin’in 32.695 koronavirüs vakası ile rekor bir günlük rekor seviyeyi bildirdi. Bunun etkisiyle, altın fiyatları yükseliş ivmesini hafta sonuna taşıyamadı. Bu doğrultuda, haftayı neredeyse hiç değişmeden 1.750 dolar yakınlarında kapattı.

“Altın fiyatları, bu veriye ilk tepkiyle birlikte yükselebilir”

Pazartesi günü yüksek etkili veri olmayacak. Bu nedenle yatırımcılar Çin’den gelen koronavirüs manşetlerine bakacak. Analiste göre, Çin hafta sonu kısıtlamaları sıkılaştırmaya devam ederse, altının geri adım atması mümkün.

Konferans Kurulu’nun Tüketici Güven Endeksi, Salı günü ABD ekonomik listesinde yer alacak. Bununla birlikte analist, piyasa katılımcılarının, muhtemelen bu hafta açıklanacak önemli verilerden önce alım satım pozisyonlarını bu verilere dayandırmaktan kaçınacaklarını söylüyor. Perşembe günü ISM, Kasım ayı İmalat PMI verilerini yayımlayacak. Piyasalar, manşet PMI’nin Ekim’de 50’den 49,3’e düşmesini bekliyor. Ayıca, Ödenen Fiyat Endeksi bileşeninin 46,6’dan 50,4’e yükseleceği beklentisi var. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

S&P Global’in PMI anketlerine piyasanın tepkisi, ISM’nin PMI raporunun Kasım ayında faaliyet daralırken fiyat baskılarının hafiflemeye devam ettiğini göstermesi durumunda, muhtemelen ABD dolarının satış baskısı altına gireceğini gösteriyor. Bu senaryoda, altın fiyatının ilk tepkiyle birlikte yükselmesi mümkün.

Altın fiyatları

Haftanın verisi ABD NFP olacak

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Kasım ayı işgücü piyasası verilerini Cuma günü açıklayacak. Beklentiler, Tarım Dışı Bordroların (NFP), Ekim ayındaki 261.000’lik artışın ardından 30.000 düşmesi yönünde. Analiste göre, negatif bir verinin ABD Doları üzerinde ağır bir baskı oluşturması muhtemel. Ayrıca, hafta sonu öncesinde altında yükseliş hareketi için kapı açması olası.

CME Group’un FedWatch Tool, piyasaların şu anda Aralık ayında 50 bps’lik bir Fed faiz artırımı için %71 olasılıkla fiyatladığını gösteriyor. Analist, hayal kırıklığı yaratan bir istihdam raporunun, daha küçük bir faiz artışını doğrulayabileceğini belirtiyor. Hatta gelecek yıl bir pivot için beklentileri canlandırması mümkün. Buradan hareketle analist, şu yorumu yapıyor:

Bu tür bir piyasa değerlendirmesinin, ABD T-tahvil getirilerinin keskin bir şekilde düşmesine neden olması olası. Bunun da altının yükseliş ivmesini korumasına yardımcı olması muhtemel. Öte yandan, olumlu bir NFP sürprizi finansal piyasalar üzerinde ters etki yaratır. Böylece, altın fiyatını düşüşe zorlaması mümkün.

Altın fiyatları teknik görünümü

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Altın fiyatları, günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesinin 60’ın biraz altına çekilmesiyle bu haftaki hareketinin ardından yükseliş ivmesini kaybetti. Bununla birlikte, altın rahat bir şekilde 20 dönemlik Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) üzerinde tutunuyor. Bu da satıcıların şimdilik kenarda kaldığını öne sürüyor.

Altının önünde 1.780 dolar ilk direnç olarak duruyor. Bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanışla, bu direnci kırmayı başarırsa 1.800 doları test etmesi mümkün. Daha sonra, 1.830 doları hedeflemesi olası. Olumsuz tarafı, 1.720 dolar, 1.700 doların önünde güçlü bir destek oluşturuyor.

Altın fiyatı tahmin anketi

FXStreet Tahmin Anketi, altının yakın vadeli görünümünde, bir haftalık hedefin 1.775 dolarda olduğunu gösteriyor. Böylece anket, katılımcıların ezici bir şekilde yükselişe geçtiğini işaret ediyor. Bu arada, bir aylık görünüm karışık olmaya devam ediyor. Ancak, ankete katılan uzmanların çoğu, bir çeyreklik görünümde altının 1.800 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Sentinel Protocol Nedir? UPP Ne İşe Yarar?
Sentinel Protocol Nedir? UPP Ne İşe Yarar? Sentinel Protocol nedir? Sentinel Protocol (UPP), yatırımcıların kripto paralarını korumasına olanak tanıyan bir Blockchain projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Sentinel Protocol nedir, ne sunar, UPP coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcılar arasında merak edilen...
Emre Borsan 28 Kasım 2022