8 Analistten Kritik Altın Fiyatları Tahminleri: Haftaya…

8 Analistten Kritik Altın Fiyatları Tahminleri: Haftaya...
8 Analistten Kritik Altın Fiyatları Tahminleri: Haftaya...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasalar, Federal Reserve’in para politikası gidişatını etkileyebilecek gelecek hafta ABD enflasyon verilerini beklerken, altın fiyatları Cuma günü biraz yükseldi. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Rahatlama için enflasyon cephesinde önemli ve sürekli ilerleme lazım”

Yatırımcılar, 14 Şubat’ta açıklanacak ABD tüketici fiyatları verilerini bekliyor. Küresel bir durgunlukla ilgili bol miktarda endişe olsa da, dünya piyasalarındaki güçlü ralli, Fed’in faiz artırım döngüsünü kolaylaştırabilecek iyimserliğin geri döndüğünü gösteriyor. Çalışma Bakanlığı’nın yıllık TÜFE verileri revizyonuna göre, tüketici fiyat endeksi Aralık ayında geçen ay bildirildiği gibi %0,1 düşmek yerine %0,1 arttı. Reuters ekonomist anketine göre, gelecek Salı verileri muhtemelen TÜFE’nin aylık bazda %0,4 arttığını gösterecek. TD Securities emtia piyasaları stratejisi başkanı Bart Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İşlerin parasal tarafındaki yetkililerin, faizlerin düşmesine izin verme konusunda rahat hissetmeleri için enflasyon cephesinde önemli ve sürekli ilerleme görmemiz gerekecek.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları için ABD TÜFE raporu önemli rol oynayabilir”

Para piyasaları şimdi mevcut Fed faiz döngüsünde Temmuz ayında %5,15 civarında bir zirve bekliyor. CMC Markets’in baş piyasa analisti Michael Hewson, şu tahminini paylaşıyor:

Gelecek haftaki ABD TÜFE raporu, altının nereye gideceği konusunda büyük bir rol oynayabilir. Ayrıca, verimler üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskı, 1.850 dolar desteğinin altına inersek, potansiyel olarak bir ciddi ağırlık görevi görebilir.

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista’ya göre, Fed’in izleyeceği yolda hâlâ belirsizlik var ve altının hareketi Fed’in bundan sonra ne yapacağına bağlı olacak. Bu bağlamda analist şu açıklamayı yapıyor:

Çekirdek enflasyon beklentilerin altında olursa, o zaman dolar üzerinde olumsuz bir etki yaratacak ve altına yardımcı olacaktır. Ancak enflasyon düşmezse Fed faiz artırımlarına devam edecek ve bu da altını cezalandıracaktır.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları için bir sonraki kırılma ABD TÜFE verisi olacak”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin Perşembe günü yaptığı açıklamada, sıkı para politikasının ABD ekonomisini ‘kesin bir şekilde’ yavaşlattığını ve Fed’in herhangi bir faiz artırımı ile ‘daha bilinçli’ hareket etmesine izin verdiğini söyledi. Commerzbank analistleri bir notta, Yılın ikinci yarısında artan altın fiyatlarının gümüş fiyatını da yukarı çekmesini bekliyoruz,” dedi.

Tastylive küresel makro başkanı Ilya Spivak’a göre, geçen hafta beklenenden güçlü gelen ABD istihdam rakamları, Fed’in faiz artırım döngüsünü %5’in üzerinde sonlandıracağı beklentilerine katkıda bulunurken, bu yılın ikinci yarısı için faiz indirimi beklentilerinin uçup altını daha da aşağı çekmesine neden oldu.

Ilya Spivak, altın fiyatlarının son birkaç gündür bir konsolidasyon modunda olduğunu ve yön bulmak için mücadele ettiğini belirterek, bir sonraki büyük kırılma noktasının muhtemelen önümüzdeki hafta ABD TÜFE raporu olacağını da sözlerine ekliyor.

Altın fiyatları

“Altın öce konsolide olacak, sonra yoluna devam edecek”

Libertas Servet Yönetimi Grubu başkanı Adam Koos, altının bu hafta, büyük ölçüde Kasım başından bu yana yaşanan büyük artışın ardından bir miktar kâr elde etmesi ve Fed’in faiz oranlarını başlangıçta beklenenden daha yüksek ve/veya daha uzun süre artıracağına dair son korkular nedeniyle zorlandığını belirtiyor. Bu doğrultuda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bütün bunlar, yatırımcılar için karışık bir tablo çizen ve Fed Başkanı’nın bir sonraki hamlesinin ne olacağını tahmin etmeyi son derece zorlaştıran dalgalı ekonomik haberlerden kaynaklandı. Özellikle istihdam raporları, özel maaş bordroları ve işsizlik rakamları belirleyici oldu.

Adam Koos, Fed’in bir sonraki toplantıda başka bir artırımı kabul edeceğini varsaydığını, ancak bunun ‘çeyrek puanlık bir artırım olmaya devam edeceğini’ söylüyor. Analist, altının, bu seviyeler etrafında konsolide olmasını ve ardından daha yüksek fiyatların Şubat ayının sonuna ve Mart ayına doğru devam etmesini bekliyor.

“Değerli metaller gözden düştü!”

Cuma günü, piyasa analistleri altındaki zayıflığı canlanan ABD dolarına ve yüksek Hazine getirilerine bağladılar. City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, şu yorumu yapıyor:

Tahvil getirileri yükselirken ve dolar desteklenmeye devam ederken, altın 1.860 dolar civarında ve gümüş 22.00 doların biraz üzerinde seyrederken değerli metaller gözden düştü. Son günlerde, Fed’in şahin yorumları ve karışık verilere yanıt olarak dolar yeniden canlandı ve düşüşlerde destekleniyor.

“Bu durum, altında belirgin bir yapısal yükselişe yol açacak”

Ayrıca bazı analistler, traderların Salı günkü ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon raporu öncesinde yeni long pozisyonlar açma konusunda isteksiz olduklarını söylüyor. Cuma günü, ABD tüketici duyarlılığı anketi, Ocak ayındaki 64,9’dan Şubat başında 11 ayın en yüksek seviyesi olan 66,4’e yükseldiğini gösterdi. Bu da Amerikalıların ekonomi konusunda temkinli bir şekilde iyimser olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, daha büyük resme bakıldığında, ICICI Bank’taki analistler Cuma günü yayınlanan bir araştırma notunda, altın fiyatlarının yıldan bu yana yükselişini sürdürdüğüne dikkat çekiyor. Bu yılın ilk yarısında altın fiyatları için bir miktar ‘konsolidasyon’ gördüklerini söylüyorlar. Çünkü ABD getirileri, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin muhtemelen sağlayacağı politika rehberliği nedeniyle yüksek kaldı. Ayrıca ICICI Bank analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyorlar:

Buna rağmen, FOMC’nin Mayıs politika toplantısından sonra faiz oranları için ‘duraklatma moduna’ geçeceği ve 2024’ün ilk çeyreğinde olası faiz indirimlerine girişeceği yönündeki beklentilerimizi sürdürüyoruz. Bu, yılın ikinci yarısında altın fiyatlarında belirgin bir yapısal yükselişe yol açacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

8 Analistten Kritik Altın Fiyatları Tahminleri: Haftaya…